Nieśmiałość i lęk przed tym, co inni o mnie pomyślą

Czy warto zajmować się tematem nieśmiałości? Czy jest to istotne zjawisko we współczesnym społeczeństwie? Czy nie można po prostu tak zwyczajnie – być sobą?!

Problem z nieśmiałością?

Odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi – niestety – bycie sobą w obecnych czasach jest bardzo trudne! Nasze wzrastanie w kulturze, w której normy społeczne, kreowane przez media, lansują perfekcyjny wygląd, przebojowych prezenterów, wspaniałych mówców, zmuszają nas do porównywania się z osobami z najwyższej półki – z tymi najlepszymi.
I wobec takiej konfrontacji wypadamy… przeciętnie.

Byłoby dobrze zaakceptować ten fakt. Jednak dla niektórych bycie nie takim, jakim pragnąłby być, sprawia mnóstwo problemów w życiu prywatnym i zawodowym. Według psychologa Philipa Zimbardo skala problemu jest olbrzymia. Ocenia się, że problem z nieśmiałością ma prawie 40-48% osób, a kiedykolwiek problem z nieśmiałością miało 80% osób!

Dlatego nieśmiałość i związany z tym lęk społeczny są tematem, którym należy się zająć!

Otrzymaliśmy wiele przejmujących emaili i komentarzy, z których wyłania się olbrzymia skala zjawiska i zagrożenie jakie niesie ze sobą dla poczucia dobrej jakości życia:

„Wydawać się może, że nieśmiałość, to jakaś błahostka, ale dla mnie to koszmar mojego życia”

 

„Brak wiary w siebie zżera mnie jak rak każdego dnia”

 

Powiązania nieśmiałości

Lęk przed oceną innych

Wydawać się może, że nieśmiałość to jakaś błahostka…; fot. Yuri Arcurs

Nieśmiałość wiąże się ze stresem podczas kontaktu z innymi ludźmi, z zamartwianiem się jak wypadnę, co inni o mnie pomyślą, z pesymistycznymi myślami – jestem beznadziejny, nie wart uwagi. Z krytyczną autoanalizączyli tak naprawdę z niezadowoleniem z siebie, np. w obszarze atrakcyjności fizycznej, z brakiem wiary we własne umiejętności i własną skuteczność. 
Nieśmiałość jest też powiązana z niską, niestabilną i niepewną samooceną, ale niekoniecznie ogólną a raczej w jakimś specyficznym wymiarze, np. z publicznym wypowiadaniem się, czy zapoznawaniem nowych osób.Głównie te dwie sfery ściśle wiążą się ze sobą i mocno utrudniają życie naszym Drogim Czytelnikom:

a) zapoznawanie nowych osób:

„Moimi problemem jest nieśmiałość w okazaniu zainteresowania”,
„Ciągle myślę, co sobie pomyślą o mnie inni ludzie (…) sama blokuję wiele znajomości”,
„Bardzo trudno mi nawiązywać nowe znajomości, bo myślę, że będę źle odebrana”,
„Największym problemem dla mnie to lęki i stres, jaki pojawia się przy poznawaniu nowych ludzi”

b) lęk przed publicznym wypowiadaniem się (wystąpieniami)

„Zawsze mi się wydaje, że to, co ja mam do powiedzenia jest mało wartościowe i nieważne”
„Wydaje mi się, że ludzie będą się ze mnie śmiać, jeśli powiem to, co myślę”
„Mam wrażenie, że nie potrafię się komunikować z ludźmi”

Osoba nieśmiała, koncentruje się na tym jak inni mogą ją ocenić

Boi się, że zostanie skrytykowana, wyśmiana, ośmieszona. To wszystko powoduje trudności w kontaktach z innymi, przejawiające się w dezorganizacji, powstrzymywaniu się, unikaniu interakcji z innymi oraz problemy w realizowaniu działań.

 

Pod tymi myślami kryje się lęk społeczny

Ten lęk jest różnie pojmowany przez badaczy, choć zawsze nierozerwalnie powiązany z nieśmiałością. Raz jako aspekt nieśmiałości, innym razem jako jej synonim. Nieśmiałość jest też określana jako alterofobia, lęk interakcyjny, czy lękliwość społeczna.

Możemy zdefiniować nieśmiałość w następujący sposób:

Jest to obawa osoby przed reakcjami innych ludzi,
z którymi zmuszona jest wejść w relację.

(zob: Maruszewski, Doliński, Łukaszewski i Marszał-Wiśniewska, 2008, s. 533)

„Jest to złożona przypadłość, która pociąga za sobą całą gamę skutków – od lekkiego uczucia skrępowania, przez nieuzasadniony lęk przed ludźmi, aż do skrajnej nerwicy” (Zimbardo, 1994, s. 22).

 

Problem nieśmiałości i lęku przed oceną stał się plagą społeczną naszych czasów! 

Zastanów się więc czy:

 • Denerwujesz się będąc z ludźmi – krępuje Cię wtedy nieśmiałość i lęk?
 • Odczuwasz stres przed i w trakcie spotkań towarzyskich, bądź podczas wystąpień w pracy lub w miejscach publicznych?
 • Masz silne odczucie, że ludzie Cię obserwują i oceniają jak się zachowujesz, co mówisz, jak żyjesz?
 • Towarzyszy Ci lęk wywołujący dyskomfort psychiczny i fizyczny – przejmujesz się tym, co inni pomyślą i powiedzą na Twój temat, że wytkną, wyśmieją, pomówią?
 • Przeraża Cię myśl, że jeśli ludzie bliżej Cię poznają, to Cię niezaakceptują i odrzucą?
 • Boisz się mówić to, co naprawdę myślisz i nie wyrażasz swoich prawdziwych uczuć i potrzeb?
 • Zmuszasz się aby robić to, czego oczekują od Ciebie inni?
 • Z obawy przed krytyką nie robisz tego, co naprawdę chcesz?
 • Unikasz wyzwań, nowych sytuacji, poznawania nowych ludzi?

 

Jeśli na kilka pytań odpowiedziałaś „tak” i ten problem utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, to warto zająć się sobą i zwrócić się o pomoc do specjalisty (jeśli nie umiesz sobie z nim samodzielnie poradzić).
Możesz także wziąć udział w naszym warsztacie internetowym Nieśmiałość i Lęk Przed Oceną ze Strony Innych

Tomasz Kurzydłowski

P.S. Proszę, napisz w komentarzu o swoich odczuciach dotyczących tematu nieśmiałości i lęku przed tym, co inni o mnie pomyślą.

 

Komentarze: 7 do Nieśmiałość i lęk przed tym, co inni o mnie pomyślą

 • Renata

  Nie przejmuje sie tym co ludzie o mnie mowia..Mam 47lat i nie czuje sie staro i nigdy nie mysle co wypada,a co nie.Ubieram sie jak chce (moze czasami zbyt mlodziezowo ala mam taki swoj styl i nie przebiore sie nagle za stara babke)zyje tak aby nikt przeze mnie nie plakal.Nie zazdroszcze innym tego co maja i nie probuje posiadac tego samego.Nie podoba mi sie taka dzika rywylizacja o dobra materialne.Zawsze jestem soba i albo mnie ktos akceptuje taka jaka jestem,a jak sie komus nie podoba to poprostu nie utrzymuje z ta osoba dalszej znajomosci.pozdrowionka dla Wszystkich.

 • Barbara

  Mi nieśmiałość przeszła z czasem.Mam 48lat i jestem pewna siebie,znam swoją wartość,żyję zgodnie ze swoją wewnętrzną harmonią . Z wiekiem nabrałam pewności.

 • Tomy

  Ja niestety mam problem z nieśmiałością, a właściciwie to ze strachem o opinie jaką jak mi się wydaje wyrażają moi rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, znajomi, współpracownicy i wszyscy których napotkam na swojej drodze. Boję się mówić o swoich poglądach; boję się wdawać w dyskujsję; kiedy chcę coś powiedzieć o czym wiem, nie mówię gdyż boję się, że zotanę źle oceniony. Boję się kontaktów z ludźmi, gdyz wydaje mi się, że źle mnie ocenia i odbiorą. Jest to wkurzające! W każdej dziedzinie swojego życia boję się o złą ocenę innych. Denerwuje mnie to, ponieważ blokuje mnie to przed wieloma działaniami.

  • Tomy,

   To przykre jak lęk przed oceną ze strony innych może komplikować codzienne funkcjonowanie :( Spróbuj poszukać pomocy u profesjonalisty.

   A my, na jesieni 2013 planujemy poprowadzić warsztat internetowy, pt. „Nieśmiałość i lęk przed oceną ze strony innych” – może przyłączysz się?

 • Joasia

  Witam
  Nieśmiałość… cały czas przeszkadza mi w życiu…. wiecznie czuję,że jestem za mało mądra, zaradna, ładna… i cały czas zastanawiam się kiedy odkryją to inni… kiedy mnie poinformują, że to widzą, a może nie powiedzą mi tego tylko wyśmieją za plecami.
  Patrząc na siebie z boku… osoba dojrzała, odpowiedzialna , niezła praca , kochająca rodzina… fajna babka
  Tylko skąd ten strach… ten kamień w piersi, ten ból żołądka, …

Zapraszamy - dodaj swój komentarz

  

  

  

Nick Vujicic i Les Brown w Polsce

Nowe komentarze

Archiwum

 • 2015 (6)
 • 2014 (37)
 • 2013 (28)
 • 2012 (65)
 • 2011 (102)
 • 2010 (71)
 • 2009 (100)
 • 2008 (97)

Miłość: aforyzmy cytaty

milosc-aforyzmy-cytaty-przyslowia-sentencje

BONUS dla Czytelników Biuletynu!

Czym Jest Miłość [PDF dla Ciebie]

Twoje IP