Potrzeba zasługiwania na akceptację

Kontynuujemy odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące poczucia własnej wartości. Marta pisze: „(…) kolejny mój problem – to jest: potrzeba zasługiwania na akceptację, usprawiedliwianie się niejako z tego że jestem – we wszystkich absolutnie związkach (z bliskimi, ze znajomymi, z osobami współpracującymi itp.) muszę im w czymś pomagać, coś dawać – by mieć prawo do kontaktów z nimi. Czuję, że muszę pomagać, w jakikolwiek sposób i nie liczę się z tym, że to często szkodzi mi samej i często jest to sprzeczne z moimi chęciami. Bez pomagania innym osobom czuję się bardzo niepewnie – natychmiast pojawia się myśl, że tym osobom na mnie nie zależy na kontaktach ze mną, bo do niczego im nie jestem potrzebna.”
>

Joanna

> komentarz możesz zamieścić pod tym postem

>> Jeśli chcesz zadać pytanie dotyczące PWW, wpisz je pod artykułem:
Jaki masz największy problem związany z podniesieniem poczucia własnej wartości (samooceny)?

By | 2011-08-27T12:23:38+00:00 06.10.2009|Categories: poczucie własnej wartości|2 komentarze

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar
Anonymous
Gość

Stosunkowo łatwiej jest mi zrozumieć i przyjąc, że nie uzyskam akceptacji wszystkich. Ale co zrobić z potrzebą akceptacji wobec osób na których mi bardzo zależy? – nie potrafię pogodzić się z tym, że te osoby moga mnie nieakceptować. Że zrobiłam coś co może im się nie podobać, a raczej że zrobiłam coś co nie powoduje że jest im ze mną lepiej, milej, weselej. To dla tych osób na których mi zależy jestem w stanie zrobić tak wiele – kosztem siebie.
Katarzyna

Joanna Stelmach
Gość

Katarzyno! Pomyśl nad tym, czy osoby, na których Ci tak zależy naprawdę chcą, żebyś robiła coś dla nich kosztem siebie?
Ludzie, którzy naprawdę nas kochają nie chcą naszej szkody, naszych poświęceń, stawania dla nich na rzęsach… chcą, byśmy byli przy nich prawdziwi, autentyczni… cieszą się z samej naszej obecności… nie tylko wtedy kiedy coś się dla nich robi.

wpDiscuz