Szczęśliwe życie z wysoką samooceną (2/2)

Edyta, w komentarzu do naszego wpisu o poczuciu własnej wartości, pisze:
„Być może ten brak prób

[zmiany] wynikał z tego, że nie zdawałam sobie sprawy, że mogę się zmienić. Wydawało mi się że taka już jestem i muszę z tym żyć.
Być może są jeszcze inne przyczyny, których teraz nie dostrzegam ale to nieistotne. Ważne jest to że już potrafię zaakceptować ten fakt, że mając trzydzieści kilka lat dopiero wchodzę na drogę świadomego samorozwoju. Jeszcze niedawno wyrzucałabym sobie w nieskończoność, że „przespałam” tyle lat a teraz cieszę się, że jestem w tym miejscu i cieszę się na tą pracę nad sobą, którą muszę wykonać.”

Dokładnie tak Edyto! Uważam, że sekret szczęśliwego życia tkwi w świadomym przeżywaniu TERAZ! Nie oznacza to zaniedbywania planowania, czy uporządkowania przeszłości, ale nie możemy większości naszych myśli inwestować w to co już było, lub w to co będzie, bo zatracimy radość z TEGO DNIA!!!

Jasne, że można żyć nie podejmując żadnych świadomych prób zmiany. Ale chodzi o to, że gdy czujesz, że chcesz zmiany a tego nie robisz bo:

– taka już jestem

– tak jest urządzony świat

– nic na to nie poradzę, nie mam na to wpływu

– to nie ode mnie zależy

to tak naprawdę poddajesz się i wątpisz w siebie, we własną moc tworzenia rzeczywistości!

Nawet jeśli nie WSZYSTKO, to WIELE od Ciebie zależy!
Rezultaty mogą być zdumiewające. Można podnieść jakość życia, poczuć własną wartość, sprawić, że małżeństwo ponownie rozkwitnie (albo zakończy się niesatysfakcjonujący Ciebie związek).

Nie jest ważne ile masz lat, ale jak TERAZ się z tym czujesz. Jak TERAZ czujesz radość zajmowania się sobą (niektórzy ciągle robią coś dla innych, zupełnie siebie pomijając), doceniasz to co masz, co robisz.

Na poziom odczuwanego szczęścia składają się 3 czynniki (za: Strelau, Doliński „Psychologia”, tom 1) – geny, okoliczności i własna aktywność.

Aż 40% psychologowie przypisują własnemu, świadomemu działaniu!
40% !

I właśnie dla tego „WIELE”, dla tych 40%, warto podjąć wysiłek samorozwoju.

Tomasz Kurzydłowski

By | 2016-10-15T18:46:41+00:00 31.10.2009|Categories: duchowość, poczucie własnej wartości, rozwój osobisty|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar
wpDiscuz