Przeczytaj, jak wiele dobrego robią dla nas drzewa i doceń jakim są skarbem dla wszystkich żyjących istot! Dowiedz się, jakie są sposoby na nawiązanie z drzewami więzi pełnej miłości, wdzięczności i szacunku. Jeżeli jeszcze nie czytałeś, wróć do pierwszej części tego artykułu „Miłość do świata – drzewa”, w której opisuję moje osobiste historie z drzewami w roli głównej :)

Joanna z ukochanymi brzózkami na drodze na Górę Szybowcową

Przypominaj sobie często jak wiele dobra niesie obcowanie z drzewami, jak wiele dobra nam bezwarunkowo ofiarowują!

Co dla nas robią drzewa?

Aby pokochać drzewa pomocne może być uświadomienie sobie, jak bardzo dużo dobra one nam dają! Jest cała masa darów, którymi nas hojnie obdarowują. Już sama pozytywna, wzmacniająca bioenergia, którą tak ochoczo się dzielą byłaby wystarczająca, ale to dopiero początek!

Są badania, które wykazują, że mieszkańcy dzielnic zadrzewionych rzadziej chorują i wykazują niższy poziom agresji. Są też badania dowodzące, że pacjenci szpitali, którzy mają pokoje z widokiem na drzewa szybciej dochodzą do zdrowia. Drzewa są po prostu niesamowicie dla nas zdrowe – i to na liczne sposoby. Oto ich bardziej szczegółowa lista:

Produkują tlen niezbędny nam do oddychania, a więc do życia! Ponieważ są największymi roślinami, to one produkują go najwięcej.

Pochłaniają dwutlenek węgla – tym samym przeciwdziałają efektowi cieplarnianemu. Niestety, z powodu masowej wycinki nie jest to już wystarczająco skuteczne, ale wciąż pełnią olbrzymią rolę w stabilizowaniu klimatu na Ziemi.

Oczyszczają powietrze i wodę z zanieczyszczeń – pyłów, sadzy, gazów i metali ciężkich szkodliwych dla człowieka i innych stworzeń.

Wytwarzają korzystne dla człowieka jony ujemne – których jest duży niedobór w zanieczyszczonych miastach i w naszych domach pełnych elektronicznego sprzętu – w powietrzu nasyconym jonami ujemnymi bakterie, wirusy, pleśń, zarodniki grzybów, alergeny opadają na ziemię, zamiast unosić się w powietrzu i trafiać do naszych płuc.

Produkują olejki eteryczne, które działają bakteriobójczo i wspierają pracę układu oddychania, działają też wzmacniająco na układ nerwowy i odpornościowy człowieka.

Tworzą środowisko życia dla ptaków, owadów i innych roślin – dzięki nim jest ich większa różnorodność.

Zapobiegają erozji – ich systemy korzeniowe zabezpieczają glebę przed niszczeniem (obniżeniem jej wartości lub całkowitym usunięciem) przez wodę, wiatr, słońce i działalność człowieka, spowalniają też niszczenie nadmorskich brzegów.

Cieszą oczy swoim pięknem – gdyby ich nie było nasz krajobraz stałby się bardzo nudny, jednostajny, pustynny – na łonie przyrody, albo betonowy – w miastach.

Koją nerwy uspokajającą zielenią.

Dają cień w gorące, słoneczne dni – dzięki nim ludzie i zwierzęta mogą zaznać przyjemnego chłodu i wilgoci; korony drzew chronią też asfalt i znacząco przedłużają jego trwałość.

Chronią przed hałasem, który jest jednym z istotnych stresorów, które warto ograniczać.

Dają pyszny i pożywny pokarm – liczne owoce i orzechy, lecznicze zioła (kwiat czarnego bzu, kwiat lipy) i napoje (np. sok z brzozy, woda kokosowa), naturalne słodziki (ksylitol z brzozy, syrop klonowy).

Robi się z nich papier – to z nich tworzy się książki, gazety, zeszyty… zanim nastała era komórek, komputerów i Internetu to papier przez długi czas były głównym nośnikiem informacji – a więc drzewa mają swój wielki wkład w rozwój naszej cywilizacji! :)

Wytwarza się z nich także chusteczki higieniczne, papier toaletowy i papierowe ręczniki, które teraz są wszechobecne – używamy je na co dzień i czy się zastanawiamy, że to dzięki drzewom mamy te „luksusy”? :)

No i wreszcie … są materiałem grzewczym i budulcowym – co niestety sprawia, że są wycinane na wielką skalę – na opał, na meble oraz do budowania domów.

Tak wiele dobra nam dają drzewa! Tyle dobrodziejstw! A i tak pewnie nie wszystkie wymieniłam!
Czy jednak je doceniamy?

Traktujemy drzewa jak coś oczywistego w naszym życiu, niewiele się nad nimi zastanawiamy…
A jak myślisz – co by się zmieniło, gdybyśmy pamiętali stale, że to one umożliwiają nam i innym stworzeniom życie na tej planecie?
Że wpływają niezwykle korzystnie na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego?

Czy poczulibyśmy do nich większy szacunek? Większą wdzięczność? Zaczęlibyśmy bardziej o nie dbać?

No właśnie… tu pojawia się pytanie. Czy możemy je tak eksploatować nie dając im nic w zamian?

Las - zielony skarb Ziemi - tablica w Międzyzdrojach

Las to zielony skarb Ziemi!

 

Czy drzewa czegoś od nas potrzebują?

Są ludzie, którzy, jak to się mówi, mają „dobrą rękę” do roślin hodowanych przez nich w domach lub ogrodach. Rozmawiają z nimi, czule do nich przemawiają, traktują z miłością – i one pięknie się odwdzięczają, zdrowo i bujnie rosną.
Czyli – kiedy jest więź roślinki z człowiekiem, roślina jest kochana i „zaopiekowana” – wtedy ma się dobrze!
Można to odnieść do drzew, bo to przecież także są rośliny, chociaż takie duże i wydają się niczego nie potrzebować. Może one także potrzebują naszej miłości? Uwagi? Troski?

 

Drzewa są też kruche

Drzewa kojarzą się z solidnością, trwałością, długowiecznością. Niedawno jednak mogliśmy się przekonać, że nawet gdy są wielkie, dorodne – są też kruche. Po przejściu przez nasze okolice orkanu Grzegorza (listopad 2017 r.) – ujrzeliśmy na spacerze pod Górą Szybowcową bardzo liczne powalone drzewa – niektóre razem z korzeniami, inne przełamane w pół! To były zdrowe, silne okazy – a jednak nie oparły się silnemu wiatrowi… jak to się mówi „połamał je jak zapałki”!

Są szkodniki, które niszczą drzewa – np. szrotówek żerujący na kasztanowcach, jaworach i klonach doprowadza do tego, że ich liście usychają i opadają, rośliny słabną i chorują i po około 10 latach działania owada drzewa całkowicie obumierają!

Także ludzie – mając zapewne dobre intencje – nieumiejętnie, nadmiernie obcinają gałęzie drzew, co często doprowadza do tego, że drzewa zbyt uszkodzone – przestają się zielenić i powoli umierają.

Już nawet nie mówię o masowej wycince drzew, którą widać obecnie wszędzie w naszym kraju, z najsławniejszą Puszczą Białowieską na czele (2017 r.). Ten pogrom drzew ogromnie mnie zasmuca :(

 

Każdy może wnieść swój pozytywny wkład

Byłoby cudownie, gdyby świadomość ekologiczna Polaków i całej rasy ludzkiej rosła i gdyby oprócz korzystania z zasobów przyrody na wielką skalę, otoczyć ją solidną opieką!

Każdy z nas może to robić – nie tylko osoby u władzy, które mają najwięcej możliwości wpływania na rzeczywistość.
Każdy z nas może i nawet powinien robić coś dobrego dla świata! – zachęcaliśmy do tego w artykule „Co robisz dla ludzkości i świata?”, „Trujący smog w moim mieście”. I to nie musi być wcale na dużą skalę – wystarczyłoby gdybyśmy otoczyli miłością swoje najbliższe otoczenie – starając się nie szkodzić dalszemu – a efekt byłby niesamowity. Nasz świat zmieniłby się w raj! :) Brzmi utopijnie ale tak niewiele do tego potrzeba!

Możesz rozwinąć w sobie miłość i szacunek do przyrody i dawać innym przykład jak o nią dbać. Jeżeli będziemy tego uczyć nasze dzieci od najmłodszych lat, możemy zapobiec ekologicznej katastrofie i uratować nasz zielony świat dla przyszłych pokoleń.

 

Małe kroczki w nawiązywaniu więzi

Uważam, że właściwe jest zaczynanie od małych kroczków :) Na początek – od opieki nad pojedynczą roślinką stojącą na parapecie. Albo od nawiązania więzi z pojedynczym drzewem rosnącym w pobliżu Twojego domu. Jeżeli możesz, zasadź małe drzewko i obserwuj jego powolny wzrost – ile czasu to zajmuje!

Rozmawiaj z tą wybraną rośliną, dotykaj ją lub trzymaj nad nią ręce, podlewaj lub nawoź gdy uznasz, że tego potrzebuje. Pomyśl, że jej życie i jej dobrostan zależy od Ciebie! Ale też pamiętaj o zależności w drugą stronę – Ty też masz się lepiej dzięki niej!

 

Świadomie i z wdzięcznością korzystaj z dobrodziejstw oferowanych przez drzewa

Kiedy zachorujesz, opadniesz z sił – wybierz się do lasu. Zresztą – rób to jak najczęściej, dla zachowania dobrego samopoczucia. Przytulaj się do wybranych, dużych i zdrowych drzew i proś je o uzdrawiającą energię (na wszelki wypadek unikaj topoli i osiki – te podobno nie są dla nas najlepsze). Oddychaj głęboko wyobrażając sobie, jak się nią wypełniasz. Skup się na dłoniach i na czole – może wyczujesz tam pulsowanie. Zawsze podziękuj za ten dar.

Przypominaj sobie często, jak wiele dobra niesie obcowanie z drzewami, jak wiele dobra nam bezwarunkowo ofiarowują. Drzewa to prawdziwy skarb – nie tylko dla ludzi, ale dla wszystkich żyjących na naszej planecie istnień! Poczuj wdzięczność za wszystko co dla nas robią i co nam dają!

Funkcje lasu - tablica w Wolińskim Parku Narodowym

Funkcje lasu

 

Wyobraź sobie świat bez drzew i rób co w Twojej mocy by temu przeciwdziałać

Aby je jeszcze bardziej docenić, wyobraź sobie świat bez drzew. Czy to jest dla Ciebie pozytywna wizja? Choć w tym momencie może wydawać się nierealna, ale chcę Ci powiedzieć, że coraz bardziej się do niej zbliżamy. Całe połacie lasów amazońskich – płuc świata – są wypalane! Nawet nie wycinane i nie używane do jakichś sensownych celów – po prostu wypalane, bo zajmują miejsce!
W zamian sadzi się drzewa palmowe czy awokado. I my na to pozwalamy – pokazując, że to jest w porządku gdy zysk paru plantatorów jest ważniejszy niż dobro całego świata.

Możesz przestać kupować produkty z rafinowanym i utwardzonym olejem palmowym – dodatkowo wyjdzie ci to na zdrowie, bo jest bardzo szkodliwy.
Awokado jest zdrowe – ale może zaczniemy pytać sprzedawców skąd ono pochodzi, i domagać się tych z upraw, które mają ekologiczne podejście?
Zasadź tyle drzew, ile możesz.
Jeżeli jesteś u władzy – nie pozwól na ich wycinanie na taką olbrzymią skalę!

 

Okaż szacunek

Nie wyrzucaj śmieci do lasu – od zwykłych celofanowych papierków po cukierkach po części samochodowe czy sprzęty AGD. Niech te lasy, które nam zostały, będą oazami przyrody a nie wysypiskami śmieci. Także nie hałasuj, nie rób pikników z głośną muzyką zagłuszającą śpiew ptaków i szum drzew. Tylko wtedy lasy będą w pełni nam służyły swoim kojącym pięknem i spokojem.

Szczególnie wystrzegaj się pozostawiania w lesie szkła i rzucania niedopałków papierosów – mała nieuwaga, a w pożarze może zginąć masa roślinności i zwierząt!

 

Pokochaj drzewa i okazuj im to tak jak potrafisz!

Spójrz na to globalnie – nasze życie i zdrowie zależy od tego, czy zadbamy na szeroką skalę o drzewa i resztę przyrody, czy nadal będziemy ją tylko wyzyskiwać. Możemy uzdrowić nasz świat miłością!
Kochając coś lub kogoś staramy się dbać o jego dobro. Jednocześnie dając dobro, otrzymujemy je z powrotem. To nieustanna wymiana. Korzystna dla obydwu stron. Wzajemnie od siebie zależymy!

Życzę Ci jak najpiękniejszej, pełnej miłości więzi z drzewami!

Z miłością
Joanna Stelmach

PS
Mam nadzieję, że Twoja świadomość tego, jak bardzo drzewa są dla nas ważne wzrosła po przeczytaniu tego artykułu i doceniasz je teraz o wiele bardziej :) !
Jeżeli masz jakieś refleksje po lekturze – podziel się nimi w komentarzu!

 

Joanna i rozłożysta brzoza

Życzę Ci jak najpiękniejszej, pełnej miłości więzi z drzewami!