Kryzys małżeński w związku partnerskim był tematem poruszanym przez nas wielokrotnie. Chciałbym jednak podkreślić istotną rzecz, o której może wyraźnie nie wspomnieliśmy. Otóż, kryzys małżeński jest sytuacją nową i niebezpieczną, ponieważ na ogół nie masz odpowiedniej wiedzy, aby odpowiednio na nią zareagować. Zaczynasz miotać się, męczyć, przeżywać uczuciowe katusze. Często wręcz jest Ci trudno normalnie funkcjonować.

Gdy większość rozmów o nas, o naszym związku kończy się kłótnią

Dobrze, jeśli jako para jesteście w stanie ze sobą rozmawiać, ale co zrobić w sytuacji, kiedy nie jest to możliwe? Na co dzień zaczynacie mijać się, a jak już na siebie wpadniecie, to kończy się to kłótnią?! Problem pozostaje dalej nierozwiązany a irytacja, gniew, żal wciąż narastają. Pojawia się agresja słowna, czasami także fizyczna…

Para w kryzysie

Kryzys w związku małżeńskim jest jedną z najbardziej stresujących i wyniszczających sytuacji; fot. Adam Borkowski – Fotolia.com

 

Według mnie, podczas kryzysu, nie ma co czekać, aż wszystko się „samo” ułoży, tylko czym prędzej udać się po pomoc do specjalisty – do psychologa. Jeśli sobie do tej pory nie poradziliście sami to zwlekanie, przeciąganie sytuacji, często pogarsza i tak już napiętą relację – w ten sposób nie wprowadzasz żadnych pozytywnych zmian!

Kiedy zepsuje Ci się auto, to mąż może sam naprawić drobne usterki. Ale kiedy „walnie” Ci w samochodzie coś poważnego, to nie próbujesz nawet tego robić, bo brak Ci odpowiednich narzędzi i umiejętności, tylko oddajesz auto do warsztatu. Mechanik zwróci Ci auto zrobione. Przy czym trochę wykosztujesz się na nowe części.

Podobnie jest w związku małżeńskim (wybacz mi tę analogię). Szukając pomocy u profesjonalisty – psychologa – oddajesz swój związek do „naprawy”. Specjalista umiejętnie prowadzi Cię (Was) przez zawirowania kryzysu. Z tym, że to od Waszej pracy, jako pary, zależy czy przetrwacie ten czas. Może tak być, że ktoś z Was nie będzie chciał polepszenia sytuacji, tylko będzie dążył do utrzymania obecnego stanu, dla własnej wygody, z wyrachowania, bo nie chce ustąpić, bo nie ma sobie nic do zarzucenia itd. Albo też będzie dążył do rozwodu. Możliwości jest mnóstwo. W każdym razie, obojętnie czy związek utrzyma się, czy rozpadnie, to po kryzysie już nie jest tak samo. To jest już nowa jakość relacji.

Terapia par i małżeństw

Do nas przychodzą pary przeżywające poważne problemy. Kryzys w związku małżeńskim jest dla nich jedną z najbardziej stresujących i wyniszczających sytuacji. Ich życie nagle zagubiło się, straciło swój sens i kierunek. Podczas terapii odkrywają się wzajemnie na nowo, budzą swoją nadzieję na lepszą jakość ich relacji, i uczą się, jak to osiągnąć. Dla nich kryzys osobisty i związkowy staje się szansą na nowe, często lepsze życie.

Czasami jest już za późno na ratowanie małżeństwa i tylko jedna osoba z pary przychodzi, bo druga nie chce już niczego naprawiać… Wtedy pomagamy Jej przejść ten trudny czas…

Najważniejsze w tym wpisie jest przesłanie:

Kiedy dotyka Cię poważny problem życiowy jakim jest kryzys małżeński, to nie wahaj się i poproś o pomoc psychologa. Nie odkładaj tego na później, tylko zareaguj jak najszybciej.

 

Tomasz Kurzydłowski

PS Jeśli potrzebujecie pomocy zapraszamy:

> Problemy par: konsultacje, psychoedukacja, terapia par i małżeństw