Negatywny wpływ kompleksów

Z racji mojego zawodu psychologa i zainteresowań, jestem bardzo wyczulona na wychwytywanie ludzkich kompleksów i ich negatywnego wpływu na życie. Nawet kiedy oglądam filmy, szczególnie łatwo właśnie te wątki zauważam :)

Negatywny wpływ kompleksów w filmie In Her ShoesObejrzeliśmy bardzo ładny film pt. „Siostry” („In Her Shoes”). Jego tematem przewodnim była relacja sióstr Rose i Maggie.
Starsza siostra, Rose (grana przez Toni Collette) jest uporządkowana, odpowiedzialna i bardzo zaangażowana w pracę, która jest dla niej ucieczką od samotności i sposobem na „trzymanie się w kupie”. Nie może się pochwalić wieloma doświadczeniami z mężczyznami. Romans ze współpracownikiem jest wielkim wydarzeniem w jej życiu.
 
Młodsza siostra Maggie (Cameron Diaz) jest osóbką nieobliczalną i uciążliwą we współżyciu. Koncentruje się głównie na tym, by dobrze wyglądać i dobrze się w życiu bawić.
Nie stroni od alkoholu i przygodnego seksu. Nie ma mieszkania ani stałej pracy. Pieniądze zdobywa okradając najbliższych i podrywając facetów.

 

Oto 3 interesujące wątki, które wychwyciłam w tym filmie, nawiązujące do aktualnie poruszanego przez nas tematu kompleksów.

1. Starsza siostra (Rose), mobilizując młodszą (Maggie) do poszukiwania pracy, powiedziała:
„Nie zawsze będziesz tak wyglądała. Za jakiś czas mężczyźni będą stawiali drinki kobietom o połowę młodszym od ciebie. I co wtedy zrobisz?”

To prawda. Młodość i uroda przemijają. Maggie żyje chwilą, wykorzystując swój atrakcyjny wygląd. Uważa, że to jej jedyny atut, na nim opiera swoją samoocenę.
W przyszłości ogromnie trudno może przeżyć jego utratę. Co jej wtedy bowiem zostanie? Kompleksy, które ma na punkcie swojego wykształcenia – nie umie dobrze czytać ani liczyć.

 

Jak widać, atrakcyjny wygląd nie wystarcza, by mieć wysokie mniemanie o sobie.
Dobrze jest też odkryć w sobie inne mocne strony, rozwijać swoją osobowość i zainteresowania!

 

Kolejne dwa przykłady ukazują wpływy dzieciństwa na kompleksy. Kompleksy z tego okresu często nie mają już żadnego uzasadnienia w wieku dojrzałym, ale to, co kiedyś myśleliśmy o sobie wciąż może wpływać na samoocenę i zachowania!

2. Według mojej oceny, Rosi nic nie brakuje. Ma ładną buzię, może troszkę pulchne, ale zgrabne ciało. Jest urocza i sympatyczna. Ona jednak sama uważa siebie za tłustą, nieatrakcyjną, obrzydliwą. Wciąż żyje wyobrażeniami siebie z dzieciństwa. Nie potrafi spojrzeć na siebie kochającymi oczami i dostrzec w sobie piękna. Wyrosła na łabędzia a wciąż czuje się brzydkim kaczątkiem.

3. Mężczyzna z pracy, z którym Rosi miała romans, zdradził ją. Tłumaczył się potem z tego w ten sposób, że w dzieciństwie był bardzo gruby i do tej pory trudno jest mu zaakceptować fakt, że może się podobać kobietom, że budzi ich zainteresowanie. Nie potrafił więc odmówić, gdy atrakcyjna kobieta postanowiła go uwieść…

Strzeżcie się dziewczyny zakompleksionych facetów! :)

I same stanowczo rozprawcie się z własnymi kompleksami!

Powodzenia!
Joanna Stelmach

 

 

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)
avatar
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Katarzyna RydzewskaFred.BazgrającaJoanna StelmachKatarzyna B Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Rita
Gość
Rita

Kompleksy to wymysł naszej wyobraźni.
Moja mama ma 65 lat od 6 jest wdową. Wg mnie nigdy nie byłą kobietą szczególnie atrakcyjną. Ma sporą nadwagę, zmarszczki, siwe włosy, celullit, rozstępy…..i o 7 lat młodszego bardzo przystojnego i atrakcyjnego narzeczonego, który świata poza nią nie widzi. W jego oczach moja mama jest najpiękniejszą kobietą na ziemi. 
Nie to ładne, co piękne, ale co się komu podoba. Szkoda życia na kompleksy. Zamiast się zadręczać swoimi "niedoskonałościami" proponuję cieszyć się i radować życiem.
Pozdrawiam Rita

Katarzyna B
Gość
Katarzyna B

A co z mężczyznami, którzy są przekonani, że są po prostu najlepsi, a przynajmniej tak mówią? Jestem w związku z takim mężczyną. Wydaje się – on sam tak mówi – że nie ma żadnych komleksów i że jest pewien swej atrakcyjności. Uwielbia jak się go chwali, docenia, przyjmuje to naturalnie i z bardzo widoczną satysfakcją. Nie sprawa mu też żadnych problemów branie – przyjmowanie prezentów, zajmowanie się jego potrzebami, jest to dla niego bardzo naturalne. Zastanawia mnie tylko to, że widoczne dla mnie jest, że on tego  potrzebuje, tych pochwał i prezentów, czuje się wtedy dobrze, jest szczęśliwy – czy… Czytaj więcej »

Rita
Gość
Rita

Katarzyno polecam przeczytaj książkę DAWCY I BIORCY. Tajemnice wzajemnej fascynacji. Cris Evatt, Bruce Feld. Znajdziesz w niej odpowiedź na swoje pytania.

Katarzyna B
Gość
Katarzyna B

Ja to niby wszystko wiem – wiem, że są schematy zachowań, że ja jestem dawcą, a on biorcą. Wiem też skąd się to u mnie wzięło. Ale cóż z tego? Boje się, że dla dawcy (mojego partnera) jedyna moja wartość, a przynajmniej główna, to moje poświecanie się, dawanie mu wszystkiego i że straci zainteresowanie mną jak mu to przestanę dawać.
Chciałam też bardzo podziękować za odpowiedź na mój poprzedni komentarz. Pozdrawiam.

Bazgrająca
Gość
Bazgrająca

Kompleksy to straszna rzecz… Sama nie potrafie się wyleczyć… To chyba kwestia charakteru

Fred.
Gość
Fred.

Powstawanie kompleksów możemy uznać za naturalne, jeśli nie chcemy wdawać się dyskusje egzystencjalne.Pozostaje przyjrzeć się możliwości pozbycia się ich. I tutaj powraca magicznie konieczność poznania genezy kompleksów. Czy aby na pewno? A co się stanie jeśli potraktujemy konkretny kompleks jak pytanie.Np. jestem leniwy, czy to prawda, że jestem leniwy? Kto mi powiedział, że jestem leniwy? Ktoś powie, że to znana metoda i będzie miał rację. Ale dla nieznającego tej metody to wybawienie. Zajmują się tą metodą dyplomowani specjaliści, pionierzy metody EFT. Myślę, że każda metoda warta jest poznania. Każdy krok jest lepszy od cierpienia. Poznanie nic nikogo nie kosztuje. Do… Czytaj więcej »

Katarzyna Rydzewska
Gość
Katarzyna Rydzewska

Mam dysortografię jakby coś było nie tak No cóż ten typ mężczyzny może ale nie musi być narcyzem, egoistą ,egocentrykiem i co tam jeszcze,i chwała Bogu,że to zauważyłaś niezależnie od tego jednak jak to się nazywa pewnie jest niezbyt miłe dla Ciebie. Od dzieciństwa marzymy o miłości którą będziemy z innymi sie dzielić i ją otrzymywać oglądamy piękne filmy o miłości i czytamy takie książki a tu taki klops. Oczywiście rozumiem że można bać się rozstania,szczególnie jak mamy kompleksy,więc najpierw popracuj sobie nad sobą a on w pewnym sęsie skoro już jest i tak dba o siebie może okazać sie… Czytaj więcej »