Wczoraj, 14 lutego 2013 roku świętowaliśmy Dzień Zakochanych, ale był to także moment historyczny – kulminacja międzynarodowej akcji przeciw przemocy wobec kobiet – One Billion Rising. W Polsce akcja organizowana była przez Fundację Feminoteka pod tytułem – Nazywam się Miliard.

 

One Billion Rising

Akcję One Billion Rising zapowiedziała Eve Ensler dwa lata temu, niezwykle mocnym artykułem „Mam dość!” (Ensler, 2011):

„(…) Mam dość kultury gwałtu, w której uprzywilejowani, dysponujący siłą polityczną, fizyczną i ekonomiczną, mogą mieć wszystko i wszystkie, kiedy tylko zechcą, jak tylko zechcą, tak długo jak zechcą.

Mam dość tego, że kariery gwałcicieli i seksualnych wyzyskiwaczy — reżyserów, przywódców politycznych, menedżerów, gwiazd ekranu, sportowców — rozkwitają bez końca, podczas gdy życie kobiet, które wykorzystali uległo nieodwracalnej destrukcji, a one same niejednokrotnie zostały zmuszone do życia na marginesie życia społecznego i emocjonalnego. (…)”

Powyższy cytat pochodzi z przetłumaczonego artykułu na Feminoteka.pl – przeczytaj tam cały tekst „Mam dość!”. Możesz także przeczytać wersję oryginalną – „Over it”.
Kiedy czyta się całość niezwykle smutne i przerażające jest, że na świecie tak lekko mówi się i żartuje o gwałcie. Zresztą przykład mamy ze swojego podwórka, w którym znaczący polski polityk, w dyskusji publicznej używa słowa „zgwałcona” jako poniżającej metafory :(

 

 

 

Przerwij łańcuch przemocy

Akcja One Billion Rising przeprowadzona została na całym świecie, relacje z niej możesz znaleźć na You Tube, Facebooku, głównej stronie organizacji a w Polsce na Facebooku Feminoteki. Akcję promuje piosenka „Break the Chain” (Przerwijmy łańcuch) oraz taniec – symbolizujący siłę i wyzwolenie.

„Wznoszę ręce do nieba, 
Modlę się na kolanach, 
Już się nie boję, 
Wyjdę na zewnątrz,
Wyjdę, zatańczę, powstanę. 
Wyjdę, zatańczę, powstanę.

Widzę świat, gdzie wszystkie żyjemy 
bezpieczne, gdzie nie ma opresji,
nie ma gwałtu, kazirodztwa ani przemocy,
gdzie kobieta nie jest przedmiotem.

Nigdy nie byłam twoją własnością, nawet mnie nie znasz, nie jestem niewidzialna.
Jestem cudowna, pierwszy raz czuję, że moje serce wali jak młotem, czuję, że żyję, czuję się wspaniale.

Tańczę, bo kocham, 
Tańczę, bo mam marzenia, 
Tańczę, bo mam już dość
Tańczę, by położyć kres krzykom
Tańczę, by złamać zasady
Tańczę, by już nie bolało
Tańczę, by postawić świat na głowie
Tańczę, by zerwać te więzy, 
by przerwać ten ciąg
by przerwać ten ciąg
Tańcz, wstań
Tańcz, wstań

Pośród tego obłędu – powstaniemy, wiem, że istnieje lepszy świat, weź siostry i braci za rękę, powiedz każdej kobiecie i dziewczynie:

To moje ciało, moje ciało jest święte
Koniec z tłumaczeniami, koniec z przemocą
Jesteśmy matkami, nauczycielkami
Jesteśmy przepięknymi istotami”

[źródło: Feminoteka.pl]

 

 

 

Eve Ensler i V-Day

Eve Ensler jest dramaturgiem, aktywistką, autorką słynnej sztuki „Monologi waginy”, która została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. W 1998 roku Eve zapoczątkowała globalny ruch V-Day przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt, mający swój dzień 14 lutego – V jak victoria, Valentine's Day, vagina.

Wizją ruchu V-Day jest świat, w którym kobiety żyją bezpiecznie i swobodnie. A gwałty, kazirodztwo, pobicia, okaleczenia narządów płciowych i niewolnictwo seksualne nie powinny mieć miejsca.
A jak jest teraz? …Eve pisze, że 1 z 3 kobiet na świecie (ponad 1 miliard kobiet!) zostanie zgwałcona lub pobita. Fundacja Feminoteka szacuje, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet, w tym ok. 200-250 tysięcy to gwałty.

Skala zjawiska jest olbrzymia, dlatego aktywiści V-Day działali/działają w 140 krajach ucząc, uświadamiając, wspierając kobiety oraz organizacje zajmujące się pomocą dla kobiet!

„Wierzyliśmy, że możemy zmienić ludzką świadomość
i uczynić świat miejscem, gdzie kobiety są bezpieczne,
wolne, równe, gdzie same decydują o swoich ciałach i przyszłości”

Eve Ensler w artykule One Billion Rising