Strategie konstruktywne i destruktywne w konfliktach związkowych

W poprzednim wpisie wymieniłem cztery strategie rozwiązywania konfliktów związkowych (małżeńskich). Teraz czas na ich krótkie omówienie:

Dialog to znajdowanie optymalnych dla obojga rozwiązań, to współpraca na rzecz rozwiązania problemu, poszukiwania kompromisu, wzajemna i otwarta komunikacja oparta na szacunku i głębokiej więzi. Są to asertywne wypowiedzi i chęć zrozumienia stanowiska partnera.

Lojalność to przeczekanie konfliktu – jakoś się ułoży, wszystko będzie dobrze, damy sobie radę. Jest tu więc nadzieja, że potem będzie znowu dobrze (lepiej). Jest tu życzliwe nastawienie do partnera, rozumienie jego działań. Ale czy ta strategia jest dobrym rozwiązaniem? Czy odkładanie omówienia problemu na później pomoże w jego przepracowaniu? Z tabelki Strategie rozwiązywania konfliktów małżeńskich wynika, że jest to strategia konstruktywna i bierna. Lepiej więc już taka strategia niż któraś z poniższych o charakterze destruktywnym.

Eskalacja konfliktu – awantury, krytykowanie, atakowanie w czuły punkt, bezwzględność, nieprzejmowanie się uczuciami drugiej osoby (lub ich niezauważanie). Brak jakiejkolwiek współpracy i chęci kulturalnego porozumienia.

Wycofanie – taktyka cichych dni, ignorowanie partnera, niechęć do rozmowy o problemie, odsuwanie się, zamykanie w swoim pokoju, świecie, niepoświęcanie czasu związkowi. Ton chłodny i oficjalny, komunikacja minimalna, ograniczona do spraw domowych, ale nic o związku i jego sytuacji.

Jakie strategie zauważasz u siebie?
Mogą występować wszystkie, ale które z nich preferujesz?
Jakie strategie wybiera Twój partner?
Przyjrzyj się im i zobacz co możesz zrobić aby konflikty w swoim związku rozwiązywać stosując najkorzystniejszą z tych strategii – Dialog.

Tomasz Kurzydłowski

Literatura:
Krieglewicz, O. (2005). Inteligencja emocjonalna partnerów a zadowolenie ze związku i strategie rozwiązywania konfliktów w małżeństwie. Przegląd Psychologiczny, 48(4), 431-452.

ZAPISZ się i obejrzyj 3 krótkie wideo o poczuciu własnej wartości

3 wideo o poczuciu własnej wartości
By | 2016-10-15T18:46:24+00:00 10.03.2010|Categories: pielęgnacja związku, psychologia miłości|5 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar
Anonymous
Gość

Zauważyłam że w moim związku praktycznie to się nie kłócimy. U nas jest trochę inaczej uważam że gorzej .. bo jest nie miła sytuacja ktoś coś powie druga osoba czuje się urażona i są ciche dni… wtedy przeważnie płaczę i boje się że przez takie właśnie dni stracę go. Ale jak sobie poradzić z tym obrażaniem się ? jak wybaczać ? a przede wszystkim rozmawiać ?? gdy on nie chcę ;(
Paulina.

Joanna Stelmach
Gość
To, co pomaga zarówno w zaprzestaniu obrażania się jak i w nauce wybaczania, to ćwiczenie się w mówieniu całej prawdy o tym, jak coś przeżywamy. Zamiast ukrywać swoje uczucia, chować się za murem urazy i lęku – mów prawdę o tym, co czujesz, czego pragniesz i czego się boisz. Pokonuj strach przed mówieniem, zdobywaj się na ryzyko otwartości. Jeśli Twój pratner nie chce rozmawiać, poproś go, by chociaż Cię wysłuchał. Podziekuj mu i doceń go za każdym razem, gdy to zrobi. Powiedz mu o tym, jak się czujesz, kiedy jest gotów Ciebie wysłuchać. Możesz też pisać do niego listy. I… Czytaj więcej »
A-nowi
Gość
tyle razy przeglądałam cały serwis i wiele tamtów a na ten nigdy nie trafiłam ! A tabelka – idealnie pokazuje podział strategii. Dopiero po przeczytaniu tego wnikliwie przemyślałam jak to u mnie działa… bo przeciez ja mam swoją strategię, a On swoją :-) i powtarza się pewien schemat działania: Konflikt – zwykle wywołany nerwowa atmosferą, nie ma realnych podstaw kłótni, ja widzę różniće zdań, a druga osoba JAKIŚ PROBLEM – następuje ESKALACJA KONFLIKTU,  zaczynam LOJALNOŚĆ, jak atmosfera się uspokaja, podejmujemy DIALOG i tu występują 2 możliwości : 1. udany Dialog i zakończenie konfliktu lub 2. Niezrozumienie – jeszcze silniejsza Eskalacja… Czytaj więcej »
A-nowi
Gość

Więc zauważam wszystkie, preferuję DIALOG ale o ten najtrudniej :-(

Joanna Stelmach
Gość

 A-nowi

możesz zainicjować rozmowę z partnerem o strategiach, jakie stosujecie w Waszym związku.
Już sama wiedza o tym, jakie strategie są konstruktywne a jakie destruktywne pomaga przemyśleć Wasze reakcje w sytuacjach konfliktowych, i może sprzyjać częstrzym wyborom tych konstruktywnych.

wpDiscuz