Wewnętrzna równowaga

Równonoc (ekwinokcjum) to astronomiczne zrównanie dnia z nocą – chwila, w której Słońce przechodzi przez jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. Te przecięcia, na naszej północnej półkuli, nazywane są równonocą wiosenną (to dzisiaj!) i jesienną (22/23 września). Równonoc wiosenna jest momentem „wejścia” Słońca w 0° znaku Barana i rozpoczyna astronomiczną wiosnę na półkuli północnej. Zwykle ma to miejsce 20 lub 21 marca. W dniu tym dzień i noc mają taką samą długość a z każdym kolejnym dniem Światła zaczyna przybywać, aż do przesilenia letniego 20/21 czerwca.

równowaga i równonoc

Akceptujmy wszystko, co pojawia się w życiu. Tylko w ten sposób można zachować wewnętrzną równowagę; © CLUC – Fotolia.com

Równonoc może stać się magicznym momentem… 

W tradycji ludowej mamy obyczaj topienia Marzanny – w ten sposób żegnamy zimę i zapraszamy wiosnę.

Możemy także wejść głębiej w siebie i poprzez kontemplację, medytację spróbować osiągnąć stan wewnętrznej równowagi. Poczuć harmonię yin i yang, sfer niebiańskich i ziemskich, poczuć jedność mikro i makrokosmosu, w myśl zasady hermetyzmu:

„To co się znajduje na dole, jest analogiczne do tego, co się znajduje na górze.
I to, co na górze, jest analogiczne do tego, co się znajduje na dole,
aby spełnić cuda rzeczy jedynej”

(Stranden „Hermetyzm”).

 

Jak utrzymać wewnętrzną równowagę na co dzień uczy Swami Shuddhananda Giri („Duchowość w życiu. Wykłady”):

„Akceptujmy wszystko, co pojawia się w życiu. Tylko w ten sposób można zachować wewnętrzną równowagę. Żadna sytuacja życiowa nie jest  trwała. Wszystko przychodzi i odchodzi. Szczęście czy nieszczęście pojawia się i znika. Jednak zarówno jedno jak i drugie dotyczy umysłu, a nie ciebie. Jesteś duszą, dzieckiem Boga. Nieszczęście nie jest w stanie cię dosięgnąć. Z powodu nieświadomości Boga ograniczasz swoje życie do ciała i umysłu. To błędne przywiązanie do umysłu jest przyczyną odczuwania szczęścia i nieszczęścia. W rzeczywistości jednak jesteś ponad tymi odczuciami. Żyjesz w szczęśliwości, która jest ponad stanem szczęścia i nieszczęścia. Powinieneś zaakceptować wszelkie okoliczności pojawiające się w życiu jako to, co właściwe.

Należy zachować równowagę. Nie załamuj się w trudnych sytuacjach. Bądź cierpliwy. Trudności przemijają. Kończy się zima i nadchodzi lato. Lato przemija i ponownie nadciąga zima. Nie możesz tego zmienić. Takie jest prawo natury. Tak samo szczęście przychodzi i odchodzi. Podobnie nieszczęście. Bądź wobec tego obojętny, bądź świadomy własnej duszy, która jest twoją prawdziwą tożsamością.”

„Szczęście pochodzące z ducha nigdy nie podlega przemianom czasu i miejsca.
Szczęście to jest wieczną szczęśliwościąananda.
(…) jest nieskończone i wieczne.”

 

By | 2016-10-15T18:44:12+00:00 20.03.2013|Categories: duchowość|Tags: , |7 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Tomasz KurzydłowskiEwelaA-nowiGosia Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gosia
Gość
Gosia

Pięknie powiedziane:) poczułam spokój

A-nowi
Gość
A-nowi

A czy ma to jakis związek z samopoczuciem, poczuciem większej energii, radości brakowało nam tej zimy światła słonecznego, promieni słonecznych i ciepła . A dziś nagle czuje się lepiej :-)

Ewela
Gość
Ewela

"Akceptujmy wszystko co pojawia sie w zyciu"  Nie rozumiem do konca tego stwierdzenia, gdyz wynikaloby z tego, ze mam np akceptowac to, ze nie mam pracy, czy nie mam pieniedzy – ok nie mam i co? zostawic to i czekac az w koncu mi sie skads skapna ? Czy bardziej nie zgadzac sie z tym i szukac tej pracy i tych pieniedzy. Jak bede bierna to raczej nic do mnie samo nie przyjdzie, ale akceptacja kojarzy mi sie w takim przypadku z biernoscia.

A-nowi
Gość
A-nowi

Akceptacja nie oznacza bierności… akceptacja pozwala na odnalezienie sie w nowej sytuacji, zobaczenie pozytywów i własnie aktywne działanie: akceptuje chwilowy brak pracy = mam więcej czasu na doskonalenie umiejetności, aktywne szukanie wymarzonej pracy lub pomysłów na inne zarobienie potrzebnych pieniędzy, może potrafisz robić coś o czym do tej pory nie myślałaś , że może słuzyć zarabianiu… Ja z powodów zdrowotnych musiałam zrezygnować z wykonywania ukochanego zawodu, a z powodu kryzysu zamknęłam firmę. Najpierw była frustracja potem depresja, nieługo minie rok… zaczynam etap akceptacji… chociaz pracę mam… ale dopiero teraz naprawdę się nia cieszę i zaczynam szukać innych dodatkowych zajęć, pasji,… Czytaj więcej »