12 kroków do satysfakcji ze związku miłosnego

Zastanawiałem się, czego tak naprawdę potrzebują nasi Czytelnicy, aby czuć satysfakcję ze związku. Są różne opracowania i testy, ale ja chciałem to zrobić tak, aby nie sugerować odpowiedzi, nie wymuszać ich ani nie ograniczać. Dlatego poprosiłem, osoby subskrybujące Biuletyn Piękna Miłość, aby napisały, czego oczekują od swojego partnera / małżonka aby odczuwały, że ich związek jest satysfakcjonujący. I tak powstała nasza lista 12 kroków do satysfakcji ze związku miłosnego.

 

12 kroków do satysfakcji ze związku miłosnego

Przeczytajcie razem 12 kroków – jest to wspaniała możliwość do pobycia razem i przyjrzenia się Waszemu związkowi; foto: JackF

 

 

Aby związek mnie satysfakcjonował oczekuję od partnera

Zaproponowałem wykonanie prostego zadania polegającego na dokończeniu zdania – Aby związek mnie satysfakcjonował oczekuję od partnera… – i przesłania odpowiedzi do mnie. Ponadto podrzuciłem pomysł, że można to zadanie wykorzystać dla siebie, bowiem sprzyja ono refleksji nad związkiem, ewentualnie zastanowieniu się nad życzeniami wobec przyszłego związku. Ponadto, osoba będąca w związku, może skonfrontować swoje odpowiedzi z tym, co napisze partner.

Otrzymałem mnóstwo e-maili aż się wzruszyłem, że tak dzielicie się swoimi pragnieniami, że ufacie i jesteście aktywni. Tym, którzy nie odpowiedzieli też dziękuję za to, że są z nami, że są zapisani na Biuletyn Piękna Miłość :)

Jak opracowywałem Wasze odpowiedzi? Każdej frazie, albo wyrazowi przyznawałem jeden punkt. Oto jak to zrobiłem na przykładzie Waszych odpowiedzi:

Aby związek mnie satysfakcjonował oczekuję od partnera:

– miłości (1)
– wierności (1)
– zrozumienia (1), rozmów (1)
– serdeczności (1), czułości (1), opiekuńczości (1)
– zaradności życiowej, tego, że mogę liczyć na niego (1)

 

– żeby był szczery (1)
– żeby okazywał mi czułość (1)
– żeby mówił mi, co czuje i czego też oczekuje ode mnie (1)
– żeby się o mnie troszczył (1)
– żeby umiał słuchać i podzielić się swoją opinią na różne tematy (1)
– żeby rozmawiał ze mną o problemach a nie zamykał się w sobie (1)

 

Potem te frazy pogrupowałem w wiązki, bo np. „emocjonalne ciepło”, „bliskość emocjonalną i fizyczną”, „okazywanie uczuć” można połączyć w jedną wiązkę nazwaną przeze mnie „czułość”. Niektórych rzeczy nie da się tak sztywno oddzielić i jedne wiązki zachodzą na drugie.

Aby to wszystko zrobić przeczytałem każdy email, punktowałem i tworzyłem wiązki. W ten sposób powstała lista opisująca czego kobiety oczekują od mężczyzn, aby związek miłosny je satysfakcjonował – w skrócie, tak jak w tytule – 12 kroków do satysfakcji ze związku miłosnego.

Dla mężczyzn nie mam takiego opracowania, ponieważ na Biuletynie jest ich niewielu i zbyt mało odpowiedziało, dlatego pod koniec zamieszczam skromne podsumowanie odpowiedzi Panów – i bardzo im dziękuję za odpowiedzi!

 

Dla mnie utworzona lista – 12 kroków do satysfakcji ze związku miłosnego – jest bardzo ważną informacją pokazującą, czego najbardziej pragną kobiety zapisane na nasz Biuletyn – co je uszczęśliwia, co mają robić mężczyźni aby ich partnerki / żony czuły się naprawdę kochane!

 

Myślę, że jest to gotowa recepta na stworzenie dobrego związku :)

Dla Pań – ponieważ mogą badać, czy aby te elementy, potrzeby, które wymienię poniżej naprawdę występują w ich związku. Jeśli są, to należy je wzmacniać, jeśli nie, to porozmawiać o tym z partnerem. Jeśli kobiety są obecnie samotne, to będą wiedziały,  czego mogą chcieć od przyszłego partnera, co mu komunikować i czego znaczenie podkreślać.

Dzięki tej liście Panowie też skorzystają, ponieważ będą wiedzieli czego oczekują ich partnerki!

Zatem wszyscy na tym skorzystamy :)

 

Lista 12 kroków do satysfakcji ze związku miłosnego ułożona jest w kolejności od najczęściej wymienianych oczekiwań przez nasze Czytelniczki

 

Kobieta – aby związek mnie satysfakcjonował oczekuję od partnera:

 

 1. Miłości i czułości

Okazywanie miłości i uczuć w ogóle. Także poczucie emocjonalnego ciepła, intymnej bliskości.

„Okazywania mi miłości – żeby mnie przytulał, szczególnie gdy mam zły dzień, mówił rano dzień dobry a wieczorem dobranoc”

 

 1. Bezpieczeństwa i zaufania

Poczucie bezpieczeństwa powstaje kiedy partner akceptuje przekonania, zainteresowania a także jest  wyrozumiały wobec słabości i humorków swojej ukochanej. Tutaj ważna jest także opiekuńczość, wyrażana dbaniem o swoją kobietę i o związek. Ponadto pełne wzajemne zaufanie.

„Dbanie o bezpieczeństwo moje i rodziny”

 

 1. Zaangażowania

Z miłością i okazywaniem uczuć powiązane jest zaangażowanie, czyli skierowanie swojej uwagi na partnerkę i związek. Partner okazuje swoje zaangażowanie poświęcając swój czas, pielęgnując związek, interesując się uczuciami i potrzebami partnerki.

„Okazywanie, że ja i związek są dla partnera ważne”

 

 1. Wsparcia

Wsparcie zarówno w codziennym życiu, jak i w trudnych chwilach. I bardziej tutaj chodzi o wsparcie psychiczne, emocjonalne niż materialne.

„Wsparcia zarówno w wyjątkowych sytuacjach jak i codziennych trudnościach”

 

 1. Komunikowania się i szczerości

Częste rozmowy – otwarta i efektywna komunikacja oparta na szczerości, wysłuchaniu, wyjaśnianiu, dzieleniu się swoimi myślami i uczuciami. Relacja, w której każdy problem można spokojnie przedyskutować, przedstawić swoje stanowisko, przyznać się do błędu, wybaczyć…

„Żeby mówił mi, co czuje i czego też oczekuje ode mnie, żeby umiał słuchać i podzielić się swoją opinią na różne tematy”

 

 1. Uczciwości i lojalności

Uczciwość to bycie prawdziwym i wiarygodnym, bez manipulacji emocjonalnej. Ważna jest też  lojalność w postępowaniu – co oznacza bycie razem po jednej stronie a nie w opozycji. Dotyczy także wierności czyli „niewpuszczania osób trzecich do związku”.

„Bycia po mojej stronie wobec reszty świata (jesteśmy jedną drużyną)”

 

 1. Odpowiedzialności i zaradności

Kobiety pragną od swoich mężczyzn rzetelnego podejścia do załatwianych spraw i odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje.

„Męskości w tym pozytywnym znaczeniu – zaradność życiowa, odpowiedzialność, umiejętność podejmowania decyzji, odporność na stres itp.”

 

 1. Spędzania razem czasu i inicjatywy

Dzielenie się przynajmniej jedną pasją i kilkoma zainteresowaniami. Chodzi o bycie razem podczas wolnych weekendów i cieszenie się wspólnymi przyjemnościami. Dobrze, gdy partner też inicjuje sposób spędzenia wolnego czasu, czy to „kino, teatr, nauka tańca, wyjazd  do Pragi”. Po prostu aby czasami miło zaskakiwał swoją pomysłowością, spontanicznie zabrał swoją ukochaną kobietę w urocze miejsce. Aby był aktywny w tym a nie bierny.

„Spędzania czasu razem, ale też przestrzeni na bycie osobno”

 

 1. Szacunku

Krótko i zdecydowanie – pisałyście ten jeden wyraz bez wyjaśnień!

 

 1. Pogody ducha

Radość na co dzień, poczucie humoru, dobry dowcip. I częsty uśmiech :)

„Dystansu do rzeczywistości”

 

 1. Pomocy w obowiązkach domowych

Kobiety oczekują dzielenia się pracami domowymi. I aby nie trzeba było ciągle mu przypominać co jest do zrobienia…

„Robienia codziennych i zaplanowanych rzeczy “od ręki” a nie odkładania na jutro (a jutro robi się pół rokiem)”

 

 1. Stabilności emocjonalnej

Dojrzała osobowość, stabilna emocjonalnie, bez gierek na przykład takich jak specjalne zachowywanie się tak, aby partnerka była zazdrosna.

„Kulturalnego zachowania się, niepodnoszenia głosu”

 

 

Mężczyzna – aby związek mnie satysfakcjonował oczekuję od partnerki:

A oto co napisali nieliczni mężczyźni (miałem za mało danych).

 1. Miłości i czułości

Poczucia bliskości, „Dawania sygnałów, że jestem potrzebny”

 1. Szczerości i uczciwości

W tym rozmowy, dochodzenia do kompromisów. „Czystych relacji, mówienie sobie o tym, co czujemy”

 1. Wyrozumiałości

Szanowanie odmienności i potrzeby przeznaczania części czasu tylko dla siebie

 1. Poczucia bezpieczeństwa

„W podejmowaniu decyzji aby myślała również o mnie, nie tylko o sobie”

 

12 kroków do satysfakcji ze związku miłosnego – ćwiczenie

Jak już pisałem, jedne elementy mogą się mieścić w drugich, np. „uczciwość” mogłaby się znaleźć razem z „komunikacją i szczerością” albo „bezpieczeństwem i zaufaniem”. Ale nie jest to aż tak ważne. Najważniejsze jest, że mamy nasze, wspólnie stworzone, 12 kroków do satysfakcji ze związku miłosnego! Gratuluję!!!

Pozostały jeszcze elementy, które nie zebrały wielu punktów, ale też są ważne dla Was np. potrzeba wyznawania takich samych wartości w życiu, dawanie wolności, przyjaźni, dbanie o rozwój osobisty. Aha – tylko jedna kobieta wspomniała coś o seksie ;)

Teraz możesz wykonać następujące ćwiczenie – zastanów się nad każdym z tych 12 punktów i oceń na skali od 0 do 10 stopnień spełnienia danego oczekiwania przez Twojego partnera. Na tej skali 0 oznacza, że według Ciebie partner w ogóle nie spełnia tego oczekiwania, 5 – że średnio spełnia, 10 – całkowicie spełnia. Poruszaj swoim „suwakiem” na tej skali i umieść go w odpowiednim miejscu: 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10

Możesz to sobie samodzielnie rozrysować, lub pobrać przygotowany dla Ciebie arkusz:
> Stopień zaspokojenia moich oczekiwań przez partnera wpływający na odczuwaną przeze mnie satysfakcję ze związku

Dzięki tej prostej ocenie możesz zobaczyć, które ważne obszary wymagają korekty i porozmawiać o tym z partnerem. On także może wykonać takie ćwiczenie na własnym arkuszu. Jest to wspaniała możliwość do pobycia razem i przyjrzenia się Waszemu związkowi – z miłością!

z miłością :)
Tomasz Kurzydłowski

PS. Napisz w komentarzu co myślisz o tych 12 punktach, możesz zamieścić własne. Zachęcam!

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.