Atrakcyjność między osobami

Kiedy mówię, że ktoś mi się podoba, to mam na myśli nie tylko jego piękno fizyczne, ale przede wszystkim, że czuję do tej osoby sympatię, jest w moim typie. Na takie “przyciąganie” ma wpływ kilka czynników:

– częstość wzajemnych kontaktów
– zalety / wady tej osoby
– wzajemne podobieństwo poglądów, postaw, opinii
– atrakcyjność fizyczna
– stereotypy
– komplementy
– przysługi

To wszystko może sprawić, że czujesz większą sympatię do jakiejś osoby. Z tego może też narodzić się bliskość emocjonalna, przyjaźń a także miłość.
W psychologii, kiedy czujesz pozytywną postawę wobec innej osoby, to mówimy wtedy o atrakcyjności
między osobami (interpersonalnej
a nie fizycznej). Czynniki, wymienione powyżej, są właśnie wyznacznikami atrakcyjności interpersonalnej.
Przyjrzymy się im w kolejnych wpisach a dzisiaj pierwszy z nich. Jednak, na początku mała propozycja, aby patrzeć na wszystkie czynniki jako działające razem.

Zatrzymując się na moment nad częstością kontaktów – im ich więcej, tym więcej szans na wzajemną, coraz to bardziej rozbudowaną, wymianę myśli, przeżywanie wspólnych zdarzeń, wzajemne wsparcie. To powoduje, że osoby nie są sobie obojętne, zależy im na spotkaniach, na budowaniu, podtrzymywaniu relacji.
Kiedy zastanowimy się nad relacjami damsko – męskimi, to możemy stwierdzić, że ten częsty kontakt jest bardzo ważnym elementem. Wręcz kluczowym, co wydaje się dość oczywiste. Jednak nie musi być to tylko kontakt fizyczny. W obecnej dobie rozwoju technologicznego dysponujemy telefonami, komunikatorami internetowymi, portalami społecznościowymi i wszechobecnymi sms-ami. Znajomość można teraz łatwo podtrzymywać, choć dla związku miłosnego zdecydowanie najkorzystniejsze i niezbędne są spotkania bezpośrednie.

Tomasz Kurzydłowski

PS
W pocie czoła (w mieszkaniu mamy 28-30 stopni :) trwają prace nad warsztatem “Przyciągnij wymarzonego partnera!”.

>   Jeśli chcesz nam zadać pytanie, to pisz na poniższy adres, a postaramy się na nie odpowiedzieć tutaj, na serwisie, lub podczas warsztatu:
pokochaj.pm@gmail.com

>   Jeśli interesują Cię te warsztaty to zapisz się na listę osób zainteresowanych. Stopniowo będziemy tam podsyłali kolejne informacje o tematyce i postępach naszej pracy:
>>>   Przyciągnij wymarzonego partnera   <<<


> część 2:  Wady i zalety wpływające na sympatię

.

 

By |2017-01-05T09:24:18+00:0019.07.2010|Categories: poznanie partnera|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.