Barbara De Angelis – Czy jesteś gotowy do miłości?

Barbara De Angelis (ur. 1951) jest trenerem oraz autorką licznych poradników na temat związków miłości, jak też producentem i gościem programów telewizyjnych dotyczących rozwoju osobistego. Jej bestsellery to m.in. “Czy będzie z nas dobrana para?”, “Ja kocham, ty kochasz”, “Na życiowym zakręcie”, “Sekrety mężczyzn, które powinna znać każda kobieta”. W sumie do 2007 roku napisała ok. 14 książek.

Barbara de Angelis

 

My też korzystamy z poradników Barbary de Angelis, czyta je się łatwo, z zainteresowaniem, jest dużo przykładów, ćwiczeń. Wspaniała lektura dla spragnionych wiedzy i chcących rozwijać swoje umiejętności tworzenia dobrego, pozytywnego związku miłosnego.

W książce “Czy będzie z nas dobrana para?” jest rozdział “Jak stwierdzić, czy jesteśmy emocjonalnie gotowi do związania się z kimś na stałe” (wydawnictwo “Książnica”, 2000). Barbara proponuje zrobienie krótkiego, 10-punktowego testu. Odpowiedzi podajemy “tak” lub “nie”. Poniżej testu zamieściliśmy komentarz autorki.

1. Wciąż jeszcze kocham byłego partnera.

2. Osoba mojego eks-partnera nadal budzi we mnie mnóstwo wściekłości i żalu.

3. Często nachodzi mnie uczucie głębokiej pustki duchowej lub emocjonalnej.

4. Nie lubię siebie.

5. Cóż mogę dać z siebie wybranej osobie? Tak naprawdę nie ma we mnie nic wartościowego.

6. Ulegam nałogom i nie staram się z nimi walczyć.

7. Kiedy nie mam przy sobie nikogo, nęka mnie rozpacz i poczucie osamotnienia.

8. Wydaje mi się, że nie ma na świecie nikogo, kto chciałby się ze mną związać.

9. Nie potrafię już chyba odczuwać żadnych emocji.

10. Nie lubię mówić o swoich uczuciach.

 

“Nawet już jedna odpowiedź twierdząca może świadczyć o braku gotowości uczuciowej do związania się z kimkolwiek. Powody mogą być różne. Kiedy zbyt wiele uczuć łączy nas jeszcze z byłym partnerem, trudno o miłość do kogoś nowego. Głęboki kompleks niższości wywołuje podobny skutek: nie można kochać ludzi, nie kochając siebie. Pustka wewnętrzna to także istotna przeszkoda; nęka nas wtedy świadomość, że nie jesteśmy w stanie nic zaofiarować ewentualnemu partnerowi. Jeżeli odpowiedź “tak” dotyczyła zdań numer 9 lub 10, musisz najpierw odnaleźć w sobie uczucia, w przeciwnym razie wątpliwe, aby ktoś miał ochotę wiązać się z tobą na stałe.

Jeżeli żyjesz z kimś pod jednym dachem, a kilka twoich odpowiedzi brzmiało “tak”, niewątpliwie wiesz już doskonale, czym jest brak gotowości uczuciowej i jakie konflikty powoduje ta twoja ułomność. Dobrze wtedy rozstać się na jakiś czas. Na jak długo? Dopóki nie odnajdziesz siebie lub nie pozbędziesz się tego wszystkiego, co sprawia, że nie jesteś osobą w pełni osiągalną uczuciowo. Mówiąc bez ogródek, postępujesz nieuczciwie wobec swego partnera, każąc mu wciąż forsować — i to bezskutecznie — żelazną barierę twych urazów i zahamowań. Ta osoba pragnie twej miłości, a nie może się do ciebie zbliżyć.

Bywają w życiu okresy, gdy jesteśmy gotowi być z kimś, ale są i takie, gdy najbardziej potrzebna jest nam samotność. Jeżeli podejrzewasz, że tak właśnie może być z tobą, zaaplikuj sobie post miłosny i staraj się w tym czasie poprawić stosunki z samym sobą, a potem powtórnie przeczytaj tych dziesięć zdań. Jeżeli tym razem przy każdym napiszesz “nie”, będzie to oznaczało, że chwila nadeszła: gotowy jesteś się zakochać.”

 

Czy będzie z nas dobrana para?

 

By | 2017-10-04T12:42:09+00:00 02.06.2008|Categories: książki i filmy, rozwój osobisty|Tags: , , |7 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar
Anonymous
Gość

Zawsze miałam niską samoocenę, więc choćbym nie wiem co robiła, to zawsze odpowiedzi na te pytania będą takie same…
Odszedł po czterech latach i minął już rok i chcę znów być kochana, ale nikt nie chce pokochać mnie…
Może taki mój los… na zawsze sama…

Katarzyna
Gość

Trochę więcej optymizmu

Agga
Gość

A mnie wlasnie 4 lata zajelo pozbieranie sie po malzenstwie, ktore nie przetrwalo. Teraz jestem silna jak nigdy wczesniej. I na wszystkie testowe pytania odpowiedzialam: “Nie”. Cudowne uczucie tak dobrze sie czuc :)

jolanta
Gość

Jak to zrobiłaś? Ja jestem na początku tej drogi……Szukam siebie

Anna
Gość

Na wszystkie odpowiedziałam ‘nie’, oprócz 6 – tu mam wątpliwości. Owszem, chcę walczyć z nałogami i słabościami, ale bardzo średnio mi to idzie. A jest to klucz do ułożenia swojego życia tak, jak się chce. W każdym razie – potwierdzam, bez kochania siebie nie wyjdzie żaden związek. Polecam afirmacje i taką codzienną obserwację myśli, zamianę ich na pozytywne.
Ja przyciągnęłam do siebie cudownego partnera, którego podziwiam pod wieloma względami :) Ale w tym związku jeszcze bardziej dostrzegłam konieczność samorozwoju.

Anna
Gość

Jeszcze jedno – książki Barbary są świetne, polecam szczególnie tę powyższą. Dużo mogą dać osobom, które są zainteresowane zrozumieniem siebie i poprawą jakości swojego życia.

Grazyna
Gość

Właśnie pracuję nad sobą czytając książki Beaty Pawlikowskiej. Jest to wspaniała seria książek. Zaczęłam od W dżungli podświadomości, przerobilam Księgę kodów podświadomości, a teraz z radością przechodzę Kurs szczęścia. Praca nad podświadomością daje mi nadzieję na trwałą zmianę. Już dostrzegam jej efekty. Wprawdzie nie jest łatwo ale mam ogromną motywację bo JUŻ WIEM że jestem tego warta aby zmienić swoje życie i wreszcie być naprawdę SZCZĘŚLIWA. Życzę wszystkim wytrwałości w pracy nad sobą, bo naprawdę warto. Przecież jesteś wspaniałym Człowiekiem. Serdecznie pozdrawiam. Grażyna