Oto nieokrojona, “pełnowymiarowa” wypowiedź dotycząca kursów hobbystycznych dla kobiet, jaką udzieliłam portalowi Kobieta.wp.pl. Jeśli już uczęszczasz albo planujesz zapisać się do jakiegoś koła zainteresowań – czy wiesz, co Tobą powoduje, jaka motywacja Ci przyświeca?

Przeczytaj poniższy wywiad, odszukaj w nim siebie. Możliwe, że nie znajdziesz w poniższym opracowaniu tego, co Ciebie zachęca do uczestnictwa w kursach – podziel się z nami swoimi osobistymi pragnieniami i celami w komentarzu. Zapraszam serdecznie!

Z czego wynika nasza potrzeba znajdowania sobie tego typu zajęć jak kursy hobbystyczne? Czy to nie próba dowartościowania się w innym obszarze?

Różne mogą być przyczyny uczęszczania kobiet na takie kursy.

Jedną z nich jest nuda. Kobiety, które są już na emeryturze albo z racji wysokich zarobków męża same nie muszą pracować, mają dużo czasu i próbują go sobie jakoś interesująco zagospodarować. Uczestnictwo w kursach zaspokaja ich pragnienie stymulacji, pobudzenia, odczuwania pozytywnych emocji. Pozwala odejść od codziennej rutyny, monotonii, być może nawet pewnej pustki, którą kobiety te mogą odczuwać, np. w związku z opuszczeniem domu przez ich dorosłych dzieci.

Kolejny powód – zwykła ludzka ciekawość. Chęć poznawania nowych ludzi, rzeczy i miejsc oraz pragnienie uczenia się nowych umiejętności to częste motywacje kierujące ludzkimi zachowaniami. Są osoby, które poszukują nowych wrażeń i doświadczeń, a jednocześnie chcą, by odbywało się to w bezpiecznych warunkach, miłej atmosferze, blisko miejsca zamieszkania, bez potrzeby podejmowania ryzyka czy dalekich podróży.
Kursy hobbystyczne wspaniale wpisują się w tę potrzebę.

Powodem uczestnictwa w kursach bywa chęć odkrycia w sobie jakiegoś talentu, którego pielęgnowanie sprawiałoby dużo radości, a przy okazji przynosiło korzyść innym ludziom.
W wielu osobach drzemie pragnienie twórczości, robienia czegoś innego niż zazwyczaj – oryginalnego i pięknego, wzbogacającego świat, dodającego mu kolorów.

Pragnieniu posiadania jakiejś zdolności – “czegoś swojego” w czym się jest dobrym, może towarzyszyć chęć zaimponowania innym. Miło jest popisać się swoimi nowo nabytymi umiejętnościami, o których inni nie mają pojęcia. W pewien sposób może to łagodzić poczucie niedowartościowania czy niespełnienia wynikające z innych powodów.

Niektórym kobietom doskwiera samotność i ich główną potrzebą jest poznanie na takich kursach osób, z którymi można porozmawiać, pośmiać się, oderwać od codzienności, zwyczajnie spędzić czas.
Poza tym, być może w kręgach, gdzie modne są owe kursy, wręcz wypada w czymś takim uczestniczyć, by być trendy J

Podsumowując, dobrze jest mieć jakieś dodatkowe, pasjonujące i rozwijające zajęcia w życiu poza pracą oraz zajmowaniem się domem i dziećmi. Uczenie się nowych umiejętności, nabywanie wiedzy i spędzanie czasu z sympatycznymi ludźmi spoza rodzinnego kręgu cieszy i rozwija. I zwyczajnie odpręża. Warto!

Joanna Stelmach