Odwaga bycia sobą

Nie przybierajmy maski, przez którą będziemy się źle czuli sami ze sobą; © Pictures news – Fotolia.com

Przeprowadziliśmy mini-kurs emailowy o Odwadze Bycia Prawdziwym Sobą. Pierwsze zadanie polegało na opisaniu co to w ogóle dla mnie oznacza „być prawdziwym sobą”. Drugie zadanie miało na celu zastanowienie się i odpowiedzenie na pytanie – Co mnie powstrzymuje przed byciem prawdziwym sobą? Odpowiedzi Uczestników zostały przez nas opublikowane w artykule Odwaga bycia prawdziwym sobą na naszym serwisie poświęconym poczuciu własnej wartości.

Podczas naszej dyskusji z Czytelnikami otrzymaliśmy także list od Natalii (dziękujemy!). Jest bardzo inspirujący i przytaczamy go w całości:

Co powstrzymuje mnie przed byciem sobą?

To dobre pytanie. Po przeczytaniu odpowiedzi z maila: co oznacza JA i BYĆ SOBĄ pomyślałam, że chyba jednak łatwiej powiedzieć niż wprowadzić to w życie. A dlaczego? Bo prawie zawsze będziemy oglądać się na bliskie nam osoby. Myślę, że w życiu ciężko jest być niezależnym człowiekiem, który bez obaw będzie sobą. Ja nigdy nie oglądam się na nikogo i wiem coś o tym. Są ludzie, którzy nas zaakceptują, co więcej – będą zachwyceni, że pokazujemy jakimi jesteśmy naprawdę; inni natomiast znienawidzą nas za to. I o ile nie będzie nam zależało na sympatii obcych nam osób, to już na bliskich bardzo.

Pozwolę sobie tutaj przytoczyć opowiadanie Gombrowicza “Pamiętnik Stefana Czarnieckiego”, choć świat w nim przedstawiony jest zakrzywiony, to jednak oddaje istotę rzeczy.

Bohater przez całe życie walczy o akceptację u innych. Ciągle się stara, przybiera coraz to nowe cechy, próbuje wpisać własną osobę w jakieś konwencje, normy. Ojciec wypomina mu odziedziczone cechy po matce, dla nauczyciela był albo zbyt ambitny, albo zbyt leniwy; dla ukochanej wstąpił do wojska, a koledzy po chwili akceptacji ponownie go odrzucili. Po pewnym czasie uświadomił sobie w jak beznadziejnej sytuacji się znalazł. Sam o sobie mówi: “… ja, szczur bezbarwny, szczur neutralny, ani biały ani czarny, także niesmaczny jestem dla większości ludzi”. Gdy odważył się zadać swojej wybrance do powtórzenia zdanie o następującej treści: “-ciam – bam – biu, miu – miu, ba – bi, ba – be – no – zar”, ta stwierdziła, że to głupie i nieuzasadnione. Miała rację patrząc ze swojego punktu widzenia i pewnie większość ludzi potwierdziłoby jej słowa. Tyle, że nie zadają sobie trudu, by docenić odmienność tego człowieka, by go zrozumieć i w końcu zaakceptować. Myślę, że pochodzi to stąd, że ludzie lubią ludzi podobnych do siebie. A skoro tak jest, to musimy się wpisać w przyjęte przez naszą kulturę, otoczenie, krąg znajomych zachowania, sposób mówienia i wyglądu.

A jednak bohater na końcu zauważa coś ciekawego: “I czyż dla wszystkich jedno i to samo ma być smaczne i kraśne?”. Widzi, że CO dla jednych jest wspaniałe, dla innych TO właśnie jest paskudne.

Z tego wynika chyba tylko jedno: dobierzmy sobie takie otoczenie, abyśmy czuli się w nim swobodnie, wiedzieli, że nas akceptuje. Nie podążajmy ślepo za przyjętymi zasadami, które w dużej mierze nie pasują nam. Nie przybierajmy maski, przez którą będziemy się źle czuli sami ze sobą. Poczujmy, że jesteśmy ważnymi i wyjątkowymi osobami tacy, jacy jesteśmy.

 

Droga Czytelniczko, Natalia przedstawiła swoją propozycję poradzenia sobie z lękiem przed brakiem akceptacji. A Ty co o tym sądzisz?
Napisz w komentarzu :)

 

> Odwaga bycia prawdziwym sobą