Co sprzyja szczęściu i trwałości związków?

Wiele jest czynników przyczyniających się do tego, że związki są szczęśliwe i trwałe. Gdybym miała sprecyzować te najważniejsze, byłyby to konkretne zachowania:

5 najważniejszych czynników udanego małżeństwa

  1. Codzienne okazywanie sobie miłości, wsparcia i uznania
  2. Wzajemna akceptacja
  3. Wzajemny szacunek
  4. Otwarte i szczere komunikowanie myśli i uczuć
  5. Umiejętność rozwiązywania konfliktów

 

Szczęśliwa para

Ponieważ kochamy i jesteśmy kochani, stale udzielamy sobie wsparcia i doceniamy naszą więź, czujemy głęboki sens bycia razem; fot. dreamstime

 

1. Miłość

Kiedy czujemy się kochani i doceniani, czujemy się naprawdę wspaniale! Kiedy okazujemy i otrzymujemy dużo słów i gestów miłości, troski i uwagi, wiemy, że jesteśmy dla siebie ważni i cenni. Łączy nas silne porozumienie emocjonalne, czujemy się zadbani i spokojni, bliscy sobie.

Ponieważ kochamy i jesteśmy kochani, stale udzielamy sobie wsparcia i doceniamy naszą więź, czujemy głęboki sens bycia razem. Wszystko to sprawia, że wszelkie niezgodności i problemy między nami są rozwiązywane szybko i skutecznie, w atmosferze wzajemnej życzliwości i zrozumienia.

 

2. Akceptacja

Kiedy akceptujemy partnera takim, jakim jest i jesteśmy tak przez niego akceptowani, dajemy sobie nawzajem wolność bycia sobą. Nie stawiamy ukochanemu wymagań, by się dla nas zmienił. Nie przymuszamy, by zachowywał się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Pozwalamy mu na nieskrępowane przejawianie własnej osobowości, realizowanie własnych pragnień i wartości. To samo otrzymujemy od niego – co sprawia, że oboje nie czujemy się ograniczani przez związek a wzmacniani w tym, kim chcemy być i w jakim kierunku się rozwijać.

 

3. Szacunek

Kiedy szanujemy – cenimy odrębność i godność drugiej osoby. Nie uważamy siebie za kogoś lepszego, ważniejszego, górującego nad partnerem. Nie twierdzimy, że racja jest zawsze po naszej stronie, że wiemy lepiej, słuszniej coś odbieramy, wyznajemy wartościowsze poglądy.

Czujemy się RÓWNI drugiemu i tak samo jak on WARTOŚCIOWI. Jesteśmy gotowi wysłuchać nawzajem swoich racji, zastanowić się nad nimi, wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu wszelkich decyzji. Nie ma wtedy miejsca na lekceważenie, poniżanie, wyzwiska, przemoc. Odnosimy się do partnera tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

 

4. Komunikowanie

Kiedy szczerze komunikujemy sobie wszystko, pozwalamy się naprawdę głęboko poznać i zrozumieć drugiemu człowiekowi. Rodzi to intymność i poczucie prawdziwej bliskości.

Nie zalegają w nas przykre emocje i urazy, niewyrażone myśli, lęki, wątpliwości. Wszystkie ważne i trudne tematy omawiane są na bieżąco. Naszego “tu i teraz” nie zatruwają, nie do końca omówione i oczyszczone sprawy z naszej przeszłości.

 

5. Konflikty

Kiedy potrafimy skutecznie rozwiązywać konflikty, nieuniknione różnice poglądów i zachowań między nami nie osłabiają ani nie niszczą naszej więzi. Wręcz przeciwnie – każdy pomyślnie rozwiązany konflikt powoduje, że jeszcze bardziej zbliżamy się do siebie, czujemy, że nasza miłość po każdym takim doświadczeniu umacnia się, staje się silna i stabilna.

Nie ignorujemy problemów, nie walczymy ze sobą, ale w atmosferze wsparcia i współpracy razem dochodzimy do satysfakcjonujących nas rozwiązań.

Dodatkowo, obcując na co dzień z innością drugiej osoby, możemy poznawać lepiej samych siebie, własne silne i słabe strony – zauważamy, jak wielką możliwość rozwoju nam to niesie i jesteśmy sobie nawzajem za nią wdzięczni.

Joanna Stelmach

 

PS. Co Twoim zdaniem, zgodnie z Twoim doświadczeniem, najbardziej przyczynia się do tego, że związek jest szczęśliwy i trwały?

Czy będzie to któryś z czynników przeze mnie opisanych, czy może coś innego okazało się w Twoim związku na tyle niezbędne, że bez tego nie czuliście się spełnieni i szczęśliwi? Podziel się swoimi uwagami! Zapraszam!

W kolejnych wpisach omówię zachowania, które najbardziej niszczą związki – zachęcam do przeczytania i przemyśleń – może warto wyeliminować jakieś zachowania obecne między Wami!

 

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta - pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)

Dodaj komentarz

avatar
katrin
Gość
życie kazdego dnia uczy nas czegos waznego, trzeba byc tylko pilnym uczniem…Co jest wazne w związku?Komunikacja, tak, ale w mojej rodzinie zawsze wpajano mi przekonanie, ze mężczyzna nigdy do konca nie może byc zbyt pewny moich uczuć, bo wtedy ..odejdzie, albo jego zabieganie o mnie sie skończy.Wpajano mi, ze zawsze trzeba mieć przed soba jakies tajemnice, by do końca nie zostac odkrytą, bo wtedy nie…bedzie już czego odkrywać. Jak to sie ma do mówienia sobie szczerze wszystkiego, jak to sie ma do teorii o szczerej komunikacji w związku, do zapewnianiu o codziennej miłości i wsparciu, jak to sie ma do… Czytaj więcej »
Anonymous
Gość

Ja byłam szczera wobec mojego męża. Mówiłam o wszystkim, również o przykrościach. We właściwym dla siebie momencie mój mąż wykorzystał to przeciwko mnie, na dodatek zmieniając fakty abym wyszła w bardzo złym świetle.

Anonymous
Gość

Jestem bezpieczna. Nic nie może mnie zranić. – oto afirmacja, która może przyda się Katrin, a przeczytałam ją w książce "możesz uleczyć swoje życie". Ja też powtarzam sobie tą afirmację, bo mnie też wpojono takie zasady jak Katrin.
Katarzyna B.

Anonymous
Gość
Mam spory staż małzeński i kilka poważnych zakrętów życiowych w związku. Ale przetrwaliśmy.Choć 3 lata temu sądziłam że to koniec. Daliśmy sobie jednak ostatnią szansę i zaczęliśmy wszystko od nowa.Stało się. Co? Nie wiem. Cud… Uzdrowienie… Odnowa… Miłość od drugiego wejrzenia… Według mnie sukces tkwi w otwarciu się na drugiego człowieka. Jego potrzeby, oczekiwania, uczucia to ważny priorytet dla mnie i nawzajem. Zaczęliśmy zwyczajnie siebie słuchać i reagować na to co mówimy.Ego w związku nie jest dobrym doradcą. I naprawdę- nigdy nie byliśmy szczęsliwsi. Nigdy tak nie kochałam jak teraz i nigdy nie czułam się tak kochana. I zgadzam się,że… Czytaj więcej »
Sylwia
Gość

Witam. Zgadzam się ze wszystkim co napisaliście. Moim zdaniem, żeby można było stworzyć taki związek najpierw należy stworzyć taki sam ze sobą . Sama się o tym przekonałam na własnej skórze. Pozdrawiam Sylwia szczęśliwa w związku.