Co zrobić, aby bardziej akceptować partnera?

Czytając poprzedni wpis, możesz sobie pomyśleć, że nie jest tak łatwo zaakceptować w pełni partnera. Jeśli już, to dzieje się to naturalnie w początkowej fazie związku, gdy wszystko nas zachwyca w sobie. Wtedy jeszcze nie dostrzegamy w ukochanej osobie prawie żadnych wad, a za to mnóstwo zalet. Z czasem jednak proporcje te zaczynają się zmieniać – i więcej nas w partnerze razi i przeszkadza niż wprawia w zachwyt…

No i cóż z tym począć? Czy to można zmienić?

Co zrobić, aby bardziej akceptować partnera?

 

Para siedzi na przeciw siebie przy oknie

Co zrobić, aby bardziej akceptować partnera?; fot. pexels.com

 

Zawsze, jakikolwiek problem nas dotyczy, warto przyjrzeć się samemu sobie. Można przyjąć takie podejście, taką interpretację rzeczywistości, dzięki której mamy poczucie kontroli nad tym co się dzieje, nad swoim losem, i możemy wyciągać wnioski z naszych doświadczeń.
Oto te podejście:
Zacznijmy od nas samych i potraktujmy siebie jako źródło większości wydarzeń w naszym życiu. Pewne doświadczenia sami do siebie przyciągamy. I pewnych ludzi także. A to, co w nich dostrzegamy jest pochodną naszego wnętrza, tzn. w innych możemy zobaczyć to, co jesteśmy w stanie dostrzec w sobie i co jest zgodne z naszym odbiorem rzeczywistości.

Jeśli postrzegamy siebie w nie najlepszym świetle i widzimy w sobie mnóstwo wad, to i podobnie krytyczne nastawienie będziemy mieć wobec innych.

Jeśli widzimy w sobie dobro i wspaniałość – to samo będziemy potrafili zobaczyć w otaczających nas ludziach. Na ich wady będziemy patrzyli z wyrozumiałą pobłażliwością a popełniane przez nich błędy będziemy szybko wybaczali.

Im więcej akceptacji mamy dla własnych słabości, pozwalamy sobie na bycie sobą bez osądzania siebie na każdym kroku, samokrytyki, poczucia winy – tym więcej życzliwości, tolerancji i wyrozumiałości mamy dla innych.

A teraz zastanów się:

  • Na ile akceptujesz siebie?
  • Jak wiele swoich cech i zachowań osądzasz jako złe, niewłaściwe, wstydliwe?
  • Czego konkretnie w sobie nie lubisz, co w sobie krytykujesz?

Im bardziej zmniejszysz ten nieakceptowany obszar siebie, tym większą akceptacją możesz obdarzyć także innych ludzi!

I oto chodzi!

Pozdrawiamy serdecznie,
Joanna Stelmach & Tomasz Kurzydłowski

 

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.