Czytelniczka, która od paru lat jest w nieformalnym związku, napisała o swoim partnerze:

“(…) Nie dokłada się finansowo do utrzymania domu i traktuje go poniekąd jak hotel. Czasem jakieś drobne zakupy zrobi. (…) Korzysta w domu ze wszystkiego. Nie interesują go remonty, sprzątanie, ani inne formy opieki nad domem. (…) Korzysta z Internetu, tv, telefonu, gazu, prądu, wody… Ma swoje małe mieszkanko, za które płaci 200zł czynszu i na moją prośbę, aby dokładał 500zł miesięcznie na wszystko, z czego u mnie korzysta łącznie z wyżywieniem (!!!!) stwierdził, że go nie stać. (…)

Mam duże poczucie niesprawiedliwości w tym związku. On chce być wolnym człowiekiem i robić to na co ma ochotę. Wychodzi i wraca o takiej porze jak mu się podoba. (…) Często też spóźnia się po kilka godzin. Nie dotrzymuje słowa i obietnic. Nie ma poczucia czasu. Wyjeżdża na kilka dni (…). Bardzo lubi u mnie mieszkać, bo tu wszystko ma na miejscu. U siebie ma warunki spartańskie, bez kuchni, ze wspólną łazienką. Lubi gotować i robi to dobrze. Umyje naczynia i pozdejmuje pranie. Za to nie lubi sprzątać…tak porządnie.

(…) On twierdzi, że bardzo mnie kocha i jestem jego największa miłością życia. (…) Co najdziwniejsze, mamy przewspaniały seks i gdy tyko położymy się do łóżka wszystkie problemy znikają (…). Tak naprawdę jest to jedyna, harmonijna płaszczyzna porozumienia w tym związku-rozwiązku.

Czy ja powinnam wymagać tych pieniędzy czy w imię miłości dawać, dawać i dzielić się??? On jest zdrowy i spokojnie może pracować, ale jak twierdzi ma “Niemoc twórczą” a do pracy normalnej nie pójdzie (…)”.

p.s. ja go już nie kocham. Ale on w to nie wierzy i nie chce odejść.
A.

Porada psychologa JoAnny:

Jesteś stroną, która zdecydowanie więcej daje od siebie w tym związku! Partner korzysta z Twoich dóbr jak dziecko, na którym nie ciążą żadne zobowiązania. Ty pracujesz i zarabiasz, on cieszy się wolnością i wygodnym życiem z Tobą. Nie dziw się więc, że nie chce od Ciebie odejść.

Miłość nie polega tylko na dawaniu, bo z czasem rodzi to u stale dającego partnera silne poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, co Ty właśnie odczuwasz. W związku partnerskim obustronne branie i dawanie jest na zrównoważonym poziomie.

Zdrowa miłość to dbanie także o samego siebie, o swoje dobre samopoczucie w związku – więc jeśli Tobie przestał odpowiadać obecny układ, koniecznie porozmawiaj o tym z partnerem. Spokojnie wyraź wszystkie swoje emocje, daj propozycje rozwiązań, które Tobie by odpowiadały. Zobaczysz, w jakim stopniu partner jest gotowy na dialog, czy ważne są dla niego także Twoje uczucia i potrzeby.

Jest dorosłym, zdrowym mężczyzną – pozwalając mu na dalsze trwanie w związku bez żadnych zobowiązań finansowych, pozbawiasz go możliwości rozwoju, wykazania się większą przedsiębiorczością, zmiany w dotychczasowym, pasożytniczym (wybacz to mocne słowo!) sposobie życia.

Najważniejszy w Twoim liście jest dopisek – twierdzisz, że już nie kochasz obecnego partnera. Oczywiście, możesz kontynuować ten związek tylko ze względu na wspaniały seks, ale z czasem negatywne emocje związane z innymi sferami Waszego codziennego życia, jeśli nie zostaną pozytywnie rozwiązane, odbiorą ochotę i radość także z niego.

Nie gódź się na układ, z którego nie jesteś zadowolona! Nie obawiaj się zakończyć związku, w którym nie czujesz się szanowana i uczciwie traktowana, gdy Twoje uczucia się wypaliły – w ten sposób stworzysz w swoim życiu miejsce na nową, szczęśliwą miłość.

Uwierz w siebie, w swoją wartość jako kobiety, jako partnerki! Wiedz, że zasługujesz na związek, w którym będziesz mogła polegać na partnerze tak jak on na Tobie, w którym będziesz kochana przez partnera miłością dojrzałą i odpowiedzialną, w którym seks jest tylko z jedną z dobrze funkcjonujących dziedzin w związku, a nie jedyną!

Wpierw ogarnij tę wizję swoim umysłem, oswój się z nią – w wyobrażeniach zobacz siebie w takim szczęśliwym związku. Potem, gdy na Twojej drodze pojawi się wymarzony mężczyzna, odważnie sięgnij po niego, a Twoja wizja stanie się rzeczywistością!

Życzę Ci tego z całego serca!
JoAnna


P.S. W artykule “Pieniądze również symbolizują energię krążącą w partnerstwie” napisaliśmy o ciekawej grze “w finanse” dla par – polecamy!