Czy moje zainteresowania świadczą o mojej wartości?

Pytanie Marcina dotyczące poczucia własnej wartości (z warsztatu Strategia Budowania Poczucia Własnej Wartości): „Jeśli rozwijam się ściśle pod kątem biznesowym, sukcesu itp., ale w ogóle nie interesuje mnie sztuka, historia – czy to ma wpływ na to, czy jestem wartościowym człowiekiem? Czasem zastanawiam się, czy nie jestem ograniczony jakąś tematyką zainteresowania i czy nie powinienem być bardziej wszechstronny?”

 

Biznesmen wśród przyrody

Zawsze jesteś wartościowy, niezależnie od poziomu twojej wiedzy, wykształcenia, jakości i rozległości zainteresowań © Patrizia Tilly – Fotolia.comKażdy człowiek jest inny. Ma inne upodobania, zainteresowania i pasje. Nie ma możliwości w dzisiejszym, tak szybko rozwijającym się świecie, znać się na wszystkim, być specjalistą w wielu różnych dziedzinach.

Jeśli ktoś rozwija się intensywnie w jakimś konkretnym obszarze, musi zrezygnować ze zgłębiania wielu innych dziedzin, bo zwyczajnie nie starcza już na to i czasu i sił. W związku z tym niewiele o nich wie.
Natomiast ktoś, kto chce być bardziej wszechstronny, będzie miał więcej wiadomości z różnych dziedzin, lecz będą one bardziej powierzchowne, ogólne.
Każdy z tych ludzi jest wartościowy. Po prostu zdobywa wiedzę na swój sposób, zgodny z własnymi predyspozycjami i potrzebami.

To jak wiele wiesz i w jakim kierunku jesteś wykształcony, czy jakie masz zainteresowania nie świadczy o Twojej wartości. Wiedzę zawsze można nabyć lub ją zapomnieć, podobnie zainteresowania w ciągu życia mogą się zmieniać.
A TY ZAWSZE JESTEŚ WARTOŚCIOWY, niezależnie od poziomu Twojej wiedzy, wykształcenia, jakości i rozległości zainteresowań.

Naprawdę nie musisz się upodabniać do innych ludzi. Wiedzieć to, co oni wiedzą, interesować się tym, co modne lub czym wypada. Nie musisz nikogo naśladować, nie musisz starać się dorównywać innym.
Możesz po prostu być sobą i cieszyć się tym. Jesteś, jak każdy, wyjątkowy, więc rób rzeczy po swojemu. Podążaj tam, gdzie Cię ciągnie, a nie tam gdzie idą inni.
Idź swoją drogą i wiedz, że jesteś wartościowy będąc po prostu sobą.

Joanna Stelmach

 

By | 2016-10-15T18:42:38+00:00 15.03.2016|Categories: poczucie własnej wartości|Tags: , |0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta - pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)

Dodaj komentarz

avatar