Dezyderata – o sposobie życia

Szczęśliwego Nowego Roku 2014

Bądź pogodny. Dąż do szczęścia; © ecco – Fotolia.com

Na Nowy Rok 2014 życzymy naszym
Drogim Czytelnikom
dużo miłości, radości i spokoju

oraz wytrwałości w samorozwoju!

Dołączamy tekst o tym,
jak mądrze i szczęśliwie iść przez życie.

Joanna & Tomasz

 

Autorem „Dezyderaty” jest Max Ehrmann (1872-1945) – amerykański pisarz, poeta i prawnik. Napisał ponad 20 książek i broszur, wiele wierszy i esejów, jednak znany jest przede wszystkim z powodu „Dezyderaty” – wiersza o sposobie życia. Utwór opublikował w 1927 roku.

 

Dezyderata

Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy.  O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie bądź na dobrej stopie ze wszystkimi. Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet głupców i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść.

 

Unikaj głośnych i napastliwych – są udręką ducha. Porównując się z innymi możesz stać się próżny i zgorzkniały, bowiem zawsze znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

 

Niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany będą dla Ciebie źródłem radości. Wykonaj swą pracę z sercem – jakakolwiek byłaby skromna, ją jedynie posiadasz w zmiennych kolejach losu. Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa. Niech Ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

 

Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia. Ani też nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań ona jest wieczna jak trawa. Przyjmij spokojnie co Ci lata doradzają z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości.

 

Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić w nagłym nieszczęściu. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny. Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy: masz prawo być tutaj. I czy to jest dla ciebie jasne, czy nie – wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze!

 

Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek On ci się wydaje, czymkolwiek się trudzisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia, w zgiełkliwym pomieszaniu życia zachowaj spokój ze swą duszą. Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat.

Bądź pogodny. Dąż do szczęścia.

 

Tłumacz nieznany (taka wersja krąży po Internecie); wersja angielska

 

 

Utwór “Dezyderata” w wykonaniu artystów Piwnicy pod Baranami. Muzykę napisał Piotr Walewski:

By | 2016-10-15T18:43:52+00:00 31.12.2013|Categories: duchowość|Tags: |1 komentarz

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tomasz Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tomasz
Gość
Tomasz

Z życzeniami na Nowy Rok
Lecz oczy są ślepe. Szukać należy sercem.

Antoine de Saint-Exupery – “Mały Książę”