Dlaczego asertywność jest tak ważna?


Asertywność jest ważna dlatego, ponieważ bez niej nasze życie bardzo traci na jakości.

Kiedy nie jesteśmy osobami asertywnymi nie wyrażamy w pełni – szczerze i otwarcie – tego co myślimy, co czujemy, czego pragniemy. Nasza komunikacja staje się niejasna, mętna, pełna niedopowiedzeń – a to powoduje wiele nieporozumień zarówno w kontaktach osobistych jak i zawodowych.

Tworzenie z nami naprawdę bliskich, harmonijnych więzi jest bardzo utrudnione, ponieważ komunikując się w taki sposób, nie pozwalamy innym naprawdę siebie poznać, zrozumieć i pokochać.

Dajemy się często wykorzystywać i manipulować sobą, ponieważ podporządkowujemy swoje działania i wypowiedzi temu, co myślą o nas inni. Tak nam zależy na tym, żeby się przypodobać i być akceptowanym, że nie wyrażamy swoich poglądów (lub zmieniamy je w zależności od opinii rozmówcy) i zgadzamy się na coś, na co nie mamy ochoty… naprawdę wiele jesteśmy w stanie uczynić, aby spełnić cudze oczekiwania i zyskać aprobatę.

Ponieważ tak często postępujemy wbrew sobie, żyjemy w niezgodzie ze sobą – tracimy łączność ze sobą, gubimy siebie, swoją prawdę i autentyczność. To może prowadzić nie tylko do poczucia niespełnienia, pustki, nieszczęścia, braku szacunku do siebie, ale także do zaburzeń lękowych i depresyjnych.

Także kiedy jesteśmy osobami agresywnymi , chociaż często osiągamy pewne rzeczy (bo inni robią coś dla nas zgodnie z tym, co na nich wymogliśmy), jednak świadomość, że dzieje się to kosztem łamania praw innych osób, nie przynosi nam prawdziwej radości.

Joanna Stelmach

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
AsiaAnonymous Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Anonymous
Gość
Anonymous

Jakbym czytała o sobie. Juz od tak dawna zabiegam o aprobatę innych i dostosowuje się do innych że trudno mi teraz samej ustalić co mi się podoba a co nie i czego ja naprawdę chcę a czego nie chcę. Jak odzyskać tą, wydawałoby się, oczywistą zdolność?
Katarzyna B

Asia
Gość
Asia

Najważniejsze jest przyznanie się i okazywanie wszelkich uczuć, bycie otwartym na innych, wyrażającym swoje odczucia ale tez asertywnym i niezależnym. Podstawą zaś jest wiara w siebie, własne możliwości i chęć dzielenia się z innymi swoimi odczuciami ale też umiejętne słuchanie drugiej strony.Rozmowa o oczekiwaniach i pragnieniach stanowi podstawę porozumienia się.