Problem dbania o siebie nawzajem, równego zaangażowania w relację, wyrażania emocji, często powraca w pytaniach Czytelników. Nasza Czytelniczka Maria napisała do nas email:

„Dlaczego niektórzy mężczyźni nie potrafią, bądź nie chcą, okazywać prawdziwych uczuć kobiecie? Obecnie czuję się tak, jakbym była wykorzystywana i jakbym była “zaklepana”, więc już nie trzeba się starać i zabiegać. Jak rozmawiać z mężczyzną, aby usłyszał głębię uczucia, którą mu przekazuję całą sobą? A on wydaje się być wycofany, zajęty tylko sobą i swoim aktualnym zajęciem. Daleki… A może już szuka sobie innej, a ja tu tak na boczku… Jak to sprawdzić nie sprawdzając?”

 

Mężczyzna gra i nie interesuje się kobietą

Obecnie czuję się tak, jakbym była “zaklepana”, więc już nie trzeba się o mnie starać i zabiegać; fot. Wavebreak Media LTD

 

Pielęgnacja miłości wymaga obopólnych działań a nie tylko ze strony jednego partnera

Niektórzy mężczyźni przytakują, że wiedzą i zgadzają się, że o wybrankę należy dbać, ale nic z tym nie robią. Nie idą za tym ich działania służące pielęgnacji miłości. Na dodatek, jeśli to Ty stale zabiegasz o względy partnera, ma to na co dzień, i sam nie musi się „wysilać”, to i jego motywacja do starań się zmniejsza…

Ludzka natura jest taka, że szybko przyzwyczajamy się do dobrego. Czasami w tym pośpiechu, tempie życia, przestajemy doceniać partnera i w ogóle to, co dobrego nas w życiu spotyka. Więc kiedy zauważasz, że dajesz w tym związku od siebie bardzo dużo, a on jest głównie nastawiony na branie, albo bierne trwanie w relacji, to czas na Twoją reakcję!

My zawsze podkreślamy, że warto i należy rozmawiać. Jasne, kulturalne komunikowanie się pozwoli Wam lepiej zrozumieć Wasze potrzeby i stanowiska nie tylko w sprawach związkowych. Więc zachęcamy – porozmawiajcie szczerze o własnych odczuciach i potrzebach!

 

Szczera rozmowa na temat Waszego związku

W jaki sposób to zrobić? Zapytaj wprost partnera czy chciałby tworzyć taki związek na jakim Tobie zależy, czy ma ochotę starać się w tym kierunku – abyś Ty także czuła się przez Niego zadbana, ważna i ciągle kochana.

Ale zanim dojdzie do Waszej rozmowy, najpierw sama wypisz na kartce – konkretnie, w punktach – jak chciałabyś aby wyglądał Twój dobry związek. Dopiero tak przygotowana możesz zaproponować partnerowi rozmowę o Waszym związku i wspólnej przyszłości.

Po Waszej rozmowie i po tym co usłyszysz od partnera, zdecydujesz co dalej – na co się zgadzasz a na co się nie zgadzasz. Zastanów się także czy jesteś gotowa zaakceptować partnera jeśli nie zechce, lub nie może, tworzyć takiego związku jaki mu zaproponujesz (bo jeśli tak, to świetnie!).

Jeśli jednak partner ma inną wizję związku, ról kobiety i mężczyzny, sposobu komunikacji, spełniania wzajemnych oczekiwań, to zastanów się czy Ci odpowiada podążanie w tym kierunku.

A jeśli Twój mężczyzna nie ma żadnej wizji lub pasuje mu tak, jak jest teraz, to możesz wyobrazić sobie jak będzie wyglądał Wasz związek za 10-20 kolejnych lat bez zmian w Waszej relacji
Co będziesz myślała, jak będziesz się czuła, zachowywała, w jakiej będziesz sytuacji, jakiej jakości będzie więź miedzy Wami. Zastanów się także co On mógłby myśleć, czuć, jak mógłby się zachowywać za te 10-20 lat. Trzeba to sobie wyobrazić, bo np. po 20 latach Wasze dzieci byłyby na progu samodzielności i przygotowywałyby się do opuszczenia domu rodzinnego… Znowu bylibyście w domu tylko Wy. Chodzi o to, aby wyobrazić sobie funkcjonowanie związku bez zmian z tej szerokiej perspektywy czasowej i wczuć się jaki to będzie miało na Ciebie i na Was wpływ.

Jeśli wizja wspólnego życia bez zmiany Ci nie odpowiada, to uprzedź partnera o możliwych konsekwencjach: – Jeśli nic się nie zmieni to … (i tutaj wymieniasz konsekwencje).

 

Ustalanie konsekwencji w przypadku przekroczenia granic w związku

Uważaj – musisz sobie dokładnie przemyśleć:

 • Jakie są moje granice, których nie pozwolę przekroczyć?
  Twoją granicą są takie zachowania partnera, których nie chcesz tolerować, które zagrażają Twojemu dobremu samopoczuciu, niszczą Cię i zmuszają do zachowań, których nie lubisz.
 • Na jakie konsekwencje jestem gotowa w przypadku ich przekroczenia?

Zastanów się co zrobisz, w przypadku przekroczenia tych ustaleń. To nie mogą być czcze groźby, aby tylko straszyć, czy szantażować partnera. Jeśli nie będziesz konsekwentna to partner też nie podejdzie na poważnie do przestrzegania Waszych ustaleń.

Musi być to coś, co jesteś w stanie naprawdę wprowadzić w życie – tutaj repertuar jest naprawdę rozległy, np. od tego, że nie będziesz czegoś robiła ważnego dla niego, aż do ostatecznego – czyli, że  rozstaniesz się z nim. Aby szerzej zapoznać się z tym tematem polecamy Ci serię artykułów na temat stawiania granic w związku:
Jak umiejętnie stawiać granice w związku? (3 części)
Asertywne stawianie granic w małżeństwie (4 części)

 

Sygnały ostrzegawcze

W emailu Marii poruszany jest temat sprawdzania partnera – zapewne chodzi o sprawdzanie jego kieszeni, poczty elektronicznej, telefonu itp. My proponujemy nie wykonywanie takich czynności a zwrócenie uwagę na sygnały ostrzegawcze, po których poznać prawdziwe zaangażowanie partnera.

Jednak na początku sprawdź czy stosujecie błędne komunikowanie się, które szkodzi związkowi. Może to mieć wpływ na sytuację między Wami i na to, że odczuwasz jego wycofanie. Są to takie zachowania jak:

 1. Grożenie i stawianie ultimatum
 2. Odgrzebywanie przeszłości
 3. Ataki personalne
 4. Lekceważenie punktu widzenia partnera
 5. Wywoływanie poczucia winy
 6. Zmienianie tematu
 7. Emocjonalna nieobecność
 8. Docinanie partnerowi

Jeśli coś z powyższego występuje w Waszym związku, warto podczas rozmowy poruszyć ten temat i zaproponować rozwiązanie. Zobacz także artykuł Osiem zasadniczych błędów w komunikowaniu się między partnerami oraz Osiem zasad dobrego komunikowania się w małżeństwie.

Po drugie sprawdź czy występują sygnały ostrzegawcze świadczące, że partner nie do końca jest gotowy zaangażować się w głęboką i szczerą relację z Tobą, np.

 • Przyłapujesz Go na „niewinnych kłamstewkach”, na nieodpowiedzeniach
 • Przejawia wyraźną niechęć do angażowania się we wspólne działania, w pomaganie Ci w codziennych sprawach, zauważasz u Niego niechęć do spędzania z Tobą czasu
 • Jest niesłowny – odwołuje spotkania, nie spełnia obietnic
 • Ignoruje Twoje problemy i potrzeby, nie udziela Ci wsparcia
 • Nie dzieli się też swoimi troskami i uczuciami
 • Jest niemiły, obwiniający, opryskliwy, krytyczny
 • Jest zmienny, szybko irytuje się podczas rozmowy z Tobą

Im więcej takich sygnałów ostrzegawczych i im mniej chce o tym rozmawiać – tym gorzej. Nawet jeden z tych punktów może stanowić już poważny problem a co dopiero kilka jednocześnie!

Po trzecie możecie zrobić sobie test sprawdzający, czy pojawiły się sygnały problemów związkowych – Sygnały ostrzegawcze mówiące o kłopotach w związku.

 

Wasze sposoby na pielęgnację miłości

Jeśli oboje dojdziecie do porozumienia, to możecie rozpocząć urozmaicanie wspólnie spędzanych chwil i sami wymyślać sposoby rozwijania związku. Pomocną może być kategoria „pielęgnacja związku” na Pięknej Miłości – polecamy ją wspólnie przejrzeć w poszukiwaniu inspiracji.

Na przykład możecie podjąć taką grę partnerską, polegającą na tym, że co drugi dzień (albo raz na tydzień), jeden z partnerów robi przyjemności dla drugiego, bez oczekiwania wzajemności. Po prostu skupia się na robieniu frajdy drugiemu. Takie momenty rozwijają i wzmacniają pary. Możecie wypróbować tą technikę, nazywa się Dzień Opieki.

Zachęcamy wszystkie pary do odświeżania związku,
po to aby nie wkradła się miedzy Was rutyna i nuda!

Powodzenia!
Joanna Stelmach i Tomasz Kurzydłowski