Dlaczego wcięcie w pasie zwiększa atrakcyjność fizyczną?

O badaniach psychologii ewolucyjnej nad atrakcyjnością fizyczną i jednym z jej wyznaczników WHR talia/biodra.

Psycholog ewolucyjny Devendra Singh badający atrakcyjność fizycznąDevendra Singh (1938-2010) był profesorem psychologii, szczególnie interesował się psychologią ewolucyjną. W 1993 roku opublikował artykuł „Adaptacyjne znaczenie kobiecej atrakcyjności fizycznej: rola obwodu talii do bioder”, który do dzisiejszego dnia wywołuje liczne polemiki. Opisał w nim badania nad jednym ze wskaźników atrakcyjności – proporcją obwodu talii do obwodu w biodrach (WHR ang. waist-hip ratio).

Jest to wskaźnik „dobrego stanu zdrowia i wartości reprodukcyjnej”. Zależy on od hormonów. Jeśli jest więcej estrogenów to tłuszcz odkłada się w udach i pośladkach i wtedy jest „odpowiednie” wcięcie w pasie. A gdy podnosi się poziom testosteronu, to więcej jest tłuszczu na brzuchu, ramionach i karku a sylwetka jest bardziej męska (Wojciszke, 290). WHR talia/biodro jest wskaźnikiem atrakcyjności fizycznej

Devendra Singh postawił hipotezę, że WHR stanowi ważny element związany z atrakcyjnością fizyczną, jak również ze zdrowiem i reprodukcyjnym potencjałem kobiety. WHR może więc wpływać na wybór partnerki (Singh, 1993).

Z serii własnych badań i analiz historycznych wyciągnął następujące wnioski – kobiety z niskim WHR, około 0,7 (o większym wcięciu w pasie), są bardziej atrakcyjne dla mężczyzn, ponieważ bez problemów zachodzą w ciążę i są mniej narażone na choroby (np. nadciśnienie, serca, układu rozrodczego).

Jest wiele wskaźników atrakcyjności fizycznej kobiety. Przyjęło się, że dla mężczyzn najważniejsze są piersi. Jednak ważna jest cała sylwetka! Sama wielkość piersi nie decyduje o atrakcyjności. Do tego oceniamy twarz, talię, nogi itd.

NA OCENĘ ATRAKCYJNOŚCI FIZYCZNEJ WPŁYWA CAŁOŚĆ SYLWETKI!

Niech poszczególne wskaźniki, traktowane z osobna, nie przesłaniają Ci całości obrazu siebie. Wskaźniki rozpatrujemy łącznie!

… Poza tym wygląd to nie wszystko – mówimy o tym podczas warsztatu „Zakochaj Się  – przyciągnij wymarzonego partnera!” a na PieknaMilosc.pl napisałem cykl artykułów o innych wyznacznikach atrakcyjności interpersonalnej.

Tomasz Kurzydłowski

 

PS. A według Ciebie co jeszcze jest ważne w wyglądzie aby uznać kobietę za atrakcyjną?
Wpisz poniżej w komentarzu.

 

 

Singh, D. (1993). Adaptive Significance of Female Physical Attractiveness: Role of Waist-to-Hip Ratio. Journal of Personality and Social Psychology, 65(2), 293-307.
Wojciszke, B. (2004). Człowiek wśród ludzi. Zarys psychologii społecznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

 

 

 

 

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AgaAgnieszkaJoanna Stelmach Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Joanna Stelmach
Admin

  Ludzie różnią się miedzy sobą upodobaniami i w związku z tym różne elementy wyglądu mogą uważać za atrakcyjne.  Jedni zwracają wyjątkową uwagę na wysokość kobiety, inni na jej oczy, jeszcze inni na nogi. Jednym podobają się długie blond włosy, innych ulubionym typem są ogniste, krótkowłose brunetki. Według mnie w każdej kobiecie można odnaleźć coś pięknego i atrakcyjnego. Przy czym, im więcej w czyimś wyglądzie znajdujemy tych elementów, które nam się podobają, tym bardziej będzie wyższa całościowa ocena atrakcyjności tej osoby. Oprócz tego, na pewno, poza samym wyglądem, ważna jest też mowa ciała kobiety. Kobieta, która dobrze czuje się we… Czytaj więcej »

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Jest takie powiedzenie, że nie ma brzydkich kobiet, są tylko zaniedbane. I z tym w zupełności się zgadzam, bo nawet jeśli nasza sylwetka jest nie idealna, to jest na to rada. Odpowiednio dobrany strój maskuje niedoskonałości a podkreśla walory, ponadto na nasz wygląd wpływa odpowiednio dobrana fryzura, a więc długość i kolor włosów, makijaż i inne dodatki. A więc jest wiele sposobów by być pięknym, pytanie tylko czy chcemy tego i czy mamy dla kogo?

Aga
Gość
Aga

Przez całe lata piękno kobiety jest kreowane przez media. Jak wiemy kiedyś do piękności należała Merylin Monroe – talia osy, duży biust i szerokie biodra. Potem pojawiła się Brigiite Bardot smukł długowłosa blondynka. Następnie wręcz chude modelki, były wzorem piękna, póki Jenifer Lopez nie zasłynęła swoimi biodrami, pokazując, że duże jest piękne. Tak więc piękno to rzecz gustu i mody.