O badaniach psychologii ewolucyjnej nad atrakcyjnością fizyczną i jednym z jej wyznaczników WHR talia/biodra.

Psycholog ewolucyjny Devendra Singh badający atrakcyjność fizycznąDevendra Singh (1938-2010) był profesorem psychologii, szczególnie interesował się psychologią ewolucyjną. W 1993 roku opublikował artykuł „Adaptacyjne znaczenie kobiecej atrakcyjności fizycznej: rola obwodu talii do bioder”, który do dzisiejszego dnia wywołuje liczne polemiki. Opisał w nim badania nad jednym ze wskaźników atrakcyjności – proporcją obwodu talii do obwodu w biodrach (WHR ang. waist-hip ratio).

Jest to wskaźnik „dobrego stanu zdrowia i wartości reprodukcyjnej”. Zależy on od hormonów. Jeśli jest więcej estrogenów to tłuszcz odkłada się w udach i pośladkach i wtedy jest „odpowiednie” wcięcie w pasie. A gdy podnosi się poziom testosteronu, to więcej jest tłuszczu na brzuchu, ramionach i karku a sylwetka jest bardziej męska (Wojciszke, 290). WHR talia/biodro jest wskaźnikiem atrakcyjności fizycznej

Devendra Singh postawił hipotezę, że WHR stanowi ważny element związany z atrakcyjnością fizyczną, jak również ze zdrowiem i reprodukcyjnym potencjałem kobiety. WHR może więc wpływać na wybór partnerki (Singh, 1993).

Z serii własnych badań i analiz historycznych wyciągnął następujące wnioski – kobiety z niskim WHR, około 0,7 (o większym wcięciu w pasie), są bardziej atrakcyjne dla mężczyzn, ponieważ bez problemów zachodzą w ciążę i są mniej narażone na choroby (np. nadciśnienie, serca, układu rozrodczego).

Jest wiele wskaźników atrakcyjności fizycznej kobiety. Przyjęło się, że dla mężczyzn najważniejsze są piersi. Jednak ważna jest cała sylwetka! Sama wielkość piersi nie decyduje o atrakcyjności. Do tego oceniamy twarz, talię, nogi itd.

NA OCENĘ ATRAKCYJNOŚCI FIZYCZNEJ WPŁYWA CAŁOŚĆ SYLWETKI!

Niech poszczególne wskaźniki, traktowane z osobna, nie przesłaniają Ci całości obrazu siebie. Wskaźniki rozpatrujemy łącznie!

… Poza tym wygląd to nie wszystko – mówimy o tym podczas warsztatu „Zakochaj Się  – przyciągnij wymarzonego partnera!” a na PieknaMilosc.pl napisałem cykl artykułów o innych wyznacznikach atrakcyjności interpersonalnej.

Tomasz Kurzydłowski

 

PS. A według Ciebie co jeszcze jest ważne w wyglądzie aby uznać kobietę za atrakcyjną?
Wpisz poniżej w komentarzu.

 

 

Singh, D. (1993). Adaptive Significance of Female Physical Attractiveness: Role of Waist-to-Hip Ratio. Journal of Personality and Social Psychology, 65(2), 293-307.
Wojciszke, B. (2004). Człowiek wśród ludzi. Zarys psychologii społecznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.