Na serwisie Piękna Miłość znajduje się dział poświęcony pielęgnowaniu związku. Czym jest to pielęgnowanie? Według mnie, jest to świadome dbanie o związek, czyli aktywna postawa małżonków / partnerów (przejawiająca się na ​wiele sposobów), której celem jest podtrzymanie wzajemnej więzi, trwałości relacji i satysfakcji ze związku. Można też powiedzieć, że pielęgnowanie związku wzmacnia składniki miłości, takie jak: intymność, namiętność i zobowiązanie do utrzymania relacji.

 

Pielęgnowanie związku

Aby związek funkcjonował jako udany, niezbędne jest dbanie o związek jako całość, ale także o indywidualne potrzeby partnera, jak też nie zapominanie o swoich. Chodzi o to, aby oboje partnerzy angażowali się w działania dla dobra związku, jaki tworzą. Nie, że tylko jeden jest dawcą a drugi biorcą. Warto poprzez wzajemną wymianę dążyć do równowagi.

Często wyjście z kryzysu małżeńskiego wiąże się z potrzebą ponownego scalania małżonków. Powstaje wtedy nowe porozumienie między nimi („kontrakt małżeński”), tworzą się nowe sposoby komunikacji i rozwiązywania problemów. Taka para musi nauczyć się wzajemności w dawaniu i braniu. Mąż może zaproponować żonie: „Chętnie pójdę z Tobą na zakupy, jeśli przy okazji wpadniemy do sklepu z elektroniką”, lub „Czy możesz pomasować mi dzisiaj plecy a ja z przyjemnością pomasuję Cię jutro?”:) Przejaskrawiłem nieco te przykłady, aby pokazać, że partnerzy podczas pokonywania kryzysu, muszą mieć poczucie, że zachowana jest równowaga, że każde z nich mniej więcej daje tyle samo, co bierze.

Richard Stuart, specjalista zajmujący się terapią par, stwierdził (w latach 1970-80), że pary udane różnią się od par nieudanych CZĘSTOŚCIĄ i ZAKRESEM wzajemnych pozytywnych zachowań (wzmocnień) między partnerami. Ci, którzy uczestniczyli w naszym internetowym warsztacie „Zakochaj się – przyciągnij wymarzonego partnera” mogą przypomnieć sobie, że wzmocnieniami mogą być także opisywane przez nas zachowania wiążące. Natomiast Stuart zaproponował metodę wymiany wzmocnień, czyli zachowań, które zwiększają zaangażowanie w związek. Chcę zwrócić uwagę, że jego metoda jest skierowana dla par przeżywających kryzys, które utraciły równowagę w braniu i dawaniu i w których OBOJE partnerzy chcą nad sobą popracować.

W zdrowym związku, w którym oboje partnerzy są usatysfakcjonowani, nie muszą od nowa uczyć się wzajemnego zaangażowania, uczyć się poświęcania sobie uwagi i czasu. Zazwyczaj mają swoje własne metody, z którymi jest im dobrze i nie ma potrzeby takich ciągłych, natychmiastowych wymian – takiego „coś za coś”. W udanym związku wystarczy prosta prośba – „Czy możesz pomasować mi dzisiaj plecy?”.

 

Zwiększając zaangażowanie m.in. poprzez przejawianie większej ilości
pozytywnych zachowań (a zmniejszanie negatywnych)
– para zwiększa poczucie wspólnoty i satysfakcję ze związku.

 

Dbanie o związek miłosny

 

Dzień opieki

Tytułowy „dzień opieki” jest to ćwiczenie zaproponowane przez Richarda Stuarta. Polega na wypisaniu próśb o czułe zachowania.
Według niego prośby mają być (Goldeberg i Goldenberg, 2006):

  • pozytywne,
  • konkretne,
  • możliwe do wykonania przynajmniej raz dziennie,
  • i nie mogą stanowić przedmiotu konfliktu.

Każdy partner ustala swoją listę próśb na dany dzień – ich liczbę i typ. Myślę, że można też umówić się na dni realizowania próśb naprzemiennie, np. w poniedziałek prośby spełnia mąż, we wtorek żona, w środy znowu mąż, itd.

 

Oto przykładowa lista próśb:

  1. Powiedz mi „dzień dobry kochanie” o poranku.
  2. Pocałuj mnie czule przed wyjściem do pracy.
  3. Zadzwoń do mnie do pracy i powiedz parę miłych słów.
  4. Przytul mnie.
  5. Zjedz ze mną kolację o 19.00
  6. Pozmywaj ze mną naczynia.
  7. Wyjdź ze mną na 20-minutowy spacer po kolacji.
  8. Weź mnie za rękę na spacerze.
  9. Porozmawiaj ze mną o tym jak minął Ci dzień w pracy.
  10. Umyj mi plecy.
  11. Pomasuj mi kark przed pójściem spać.
  12. Spytaj mnie, co chcę robić w weekend / w poniedziałek / wieczorem.
  13. Przygotuj dzisiaj śniadanie.
  14. Kiedy mi smutno, przytul mnie i powiedz, że będzie dobrze.
  15. Wyjdź ze mną do znajomych.
  16. Zaproś mnie do kina / restauracji
  17. Zagraj ze mną dzisiaj wieczorem w szachy.
  18. Wybierz ze mną film w wypożyczalni.

 

Zachowania zaproponowane w metodzie Dzień Opieki, mają na celu modyfikację dotychczasowych reakcji, sprawiają, że para więcej czasu spędza ze sobą, że uczy się nowej jakości w ich komunikacji. Pojawia się otwartość na partnera, pomagająca w odbudowaniu zaufania i zaangażowania.

Tomasz Kurzydłowski

PS. Uważam, że każda para może od czasu do czasu robić coś takiego – np. umówić się, że raz na tydzień każde z nas ma swój Dzień Opieki.
Gorąco zachęcam do przećwiczenia z partnerem w ramach pielęgnowania związku!

Do pobrania:
Moja lista próśb w dniu opieki [PDF]