Historia Alvina Straighta i jej przekaz dla bliskich związków

Polecamy obejrzeć piękny i wzruszający film Davida Lyncha „Prosta historia” („The Straight Story”, 1999 r.). Film oparty jest na prawdziwej historii Alvina Raya Straighta (1920-1996), Amerykanina, który w 1994 roku postanowił odwiedzić swojego chorego brata, mieszkającego w innym stanie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby zamierzał udać się tam samochodem, czy autobusem, ale on uparł się, że pojedzie swoją ….  kosiarką do trawy. Do przejechania było ok. 400 km. A miał wtedy prawie 74 lata! Do celu dotarł po sześciu tygodniach.

Zastanowiło mnie, co było takim motorem, w ujęciu astrologicznym, do przeprowadzenia tak nietypowej, ekscentrycznej podróży. Pomyślałem – działanie Urana. I rzeczywiście. Straight ma w swoim horoskopie Słońce w 24 stopniu Wagi. Podczas podróży, w 1994 roku, tranzytujący Uran znajdował się dokładnie w 24 stopniu Koziorożca, w ścisłej kwadraturze do jego urodzeniowego Słońca! Czyli był to idealny czas na to :) Uran to taki budziciel. Mieliśmy coś zrobić, odkładamy to i nagle ciśnienie jest tak silne, że MUSIMY to zrobić. A przy tym pragniemy poczucia wolności, niezależności, swobody i przestrzeni. W młodym wieku byłyby to niewątpliwie nagłe zmiany, przyspieszenie zdarzeń, ale w wieku 74 lat Uran działa inaczej – w sam raz na samotną, refleksyjną wyprawę w tempie 8 km na godz.

 

Prosta historia

 

Wracając do filmu – jest w nim taka piękna scena, kiedy młody mężczyzna rozmawia z bohaterem i pyta:

– W starzeniu się musi być coś dobrego?
– Nie ma nic dobrego, w tym że jest się ślepym i kulawym, ale w moim wieku widziałem już prawie wszystko. Umiem oddzielić ziarno od plew i pozwolić żeby drobiazgi odfrunęły.

– Co jest najgorszego w starości?
– Najgorsze jest to, że się pamięta jak się było młodym…

 

Ja często przypominam sobie te słowa – głównie te podkreślone przeze mnie pogrubioną czcionką.

Razem z moją Żonką uważamy, że można je odnieść do wielu życiowych sytuacji, a szczególnie tych, które dotyczą bliskich związków. Tyle w nich przecież okazji do kłótni, i to nie zawsze o rzeczy ważne. Może nawet znacznie częściej kłócimy się i gniewamy na kochane osoby w tematach, które tak naprawdę nie mają większego znaczenia… I zamiast cieszyć się bliskością i pełną miłości atmosferą, oddalamy się od siebie…

Dlatego ja wciąż się staram, by pozwalać drobiazgom odfruwać… Uczę się tego, kiedy coś mnie irytuje, kiedy coś chciałbym, by było inaczej ze strony Ukochanej. Często po chwili zastanowienia się rozpoznaję, że to rodzaj mojego schematu, który chciałbym narzucić partnerce. I choć nie jest to łatwe, wiem, że warto odpuścić sobie zrzędzenie w małżeństwie, nie czepiać się, nie napinać się tak mocno i nie naciskać na najbliższą osobę. Dać wolność. Pozwolić aby drobiazgi odfrunęły

A Ty tak potrafisz?

Bo to zdrowe dla Waszego związku i dla Ciebie. Dosłownie! Kardiolog Robert Eliot zaproponował dwie zasady radzenia sobie ze stresem (za: Sheridan i Radmacher, 1998,s . 233):

Zasada 1: Nie przejmować się drobiazgami

Zasada 2: Wszystko to są drobiazgi

Z szerokiej perspektywy Eliot pewnie ma rację :) Podobno najważniejsze, co się wspomina u schyłku swoich dni, to nie pracę, posiadanie, a relacje, które były dla nas ważne… Miłość jest najważniejsza! :)

 

Na koniec chcę się z Tobą  podzielić wszystkimi refleksami, jakie  zapisałem sobie po obejrzeniu tego filmu:

  • Dbaj o rodzinę, dobre relacje, wzajemną życzliwość i tolerancję – bo to jest naprawdę w życiu ważne, reszta to drobiazgi! :)
  • Godnie i uczciwie żyj każdego dnia, aby na starość niczego nie żałować
  • Dbaj o zdrowie psychiczne i fizyczne
  • Miej cel w życiu
  • Kochaj a nie gorzkniej!

 

Tomasz Kurzydłowski

 

PS. Jest w tym pięknym, nieśpiesznym filmie jeszcze coś urzekającego – to są wspaniałe zdjęcia oraz rewelacyjna muzyka Angelo Badalamentiego. A Lynch i Badalamenti już wcześniej ze sobą współpracowali w „Miasteczku Twin Peaks”!

Sheridan, Ch. L. i Radmacher, S. A. (1998). Psychologia zdrowia. Wyzwanie dla biomedycznego modelu zdrowia. Warszawa: Instytut Psychologii Zdrowia.

By | 2016-10-15T18:42:58+00:00 24.12.2015|Categories: książki i filmy, pielęgnacja związku|Tags: , |1 komentarz

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Małgosia Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Małgosia
Gość
Małgosia

Wspaniale napisany artykuł :) Uczę się waśnie takiego podejścia, i jest o wiele lepiej w moim małżeństwie