Jak okazywać miłość innym ludziom?

Z okazji nadchodzących świąt, poza życzeniami wszystkiego, co najlepsze, chcę się z Tobą podzielić moimi podpowiedziami, jak można okazywać miłość innym ludziom. Zarówno tym najbliższym – partnerowi, rodzinie, przyjaciołom, jak i tym słabo znanym i obcym. Niektóre z tych propozycji podpowiedzieli mi moi Klienci, którym pomagałam uczyć się miłości do siebie i innych.

Podarowanie miłości

Miłość jest postawą skoncentrowaną na dobru – na dostrzeganiu i docenianiu go w innych ludziach, na spodziewaniu się po nich dobra, na otaczaniu ich dobrem i na czynieniu im tego, co dobre; © Syda Productions – Fotolia.com

 

 

Miłość koncentruje się na dobru

Repertuar konkretnych zachowań, w których okazujemy miłość innym ludziom, jest ogromny – można to robić na wiele sposobów. Ich sednem jest obdarzenie DOBREM – naszymi myślami, słowami, gestami i czynami. Miłość jest bowiem postawą skoncentrowaną na dobru – na dostrzeganiu i docenianiu go w innych ludziach, na spodziewaniu się po nich dobra, na otaczaniu ich dobrem i na czynieniu im tego, co dobre. Jest to analogiczne do obdarzania miłością siebie, o czym pisałam w artykule Miłość do siebie. Polecam Ci przeczytać go, aby lepiej zrozumieć, jak przejawia się miłość.

 

Wolność przyjmowania miłości i obdarzania nią

Ważne jest, aby niczego nie robić na siłę – gdy ktoś nie ma ochoty przyjąć od nas dobra, jakim go chcemy obdarzyć, dobrze jest to uszanować. Także nie forsujemy ani nie krzywdzimy przy okazji siebie – jeśli czegoś nie jesteśmy gotowi dać lub zrobić dla innych – nie robimy tego wbrew sobie. Obdarzanie miłością powinno być w pełni zgodne z wolą i chęcią człowieka, który to robi.

 

Święta Bożego Narodzenia sprzyjają okazywaniu miłości

Okolice Bożego Narodzenia – same święta ale też kilka, kilkanaście dni wcześniej, to moim zdaniem czas wyjątkowy, kiedy zauważalna jest zwiększona, spontaniczna serdeczność międzyludzka.

Na dworze panuje chłód, ale w wielu sercach i na wielu twarzach robi się cieplej. Jesteśmy bardziej skłonni do życzliwych słów i gestów, nawet wobec całkiem obcych ludzi. W sklepach, urzędach, w miejscach pracy składamy innym życzenia z okazji świąt i nadchodzącego roku. Kupujemy prezenty bliskim nam osobom, myślimy o tym, jak by im sprawić najwięcej przyjemności. Większą uwagą obdarzamy osoby starsze, samotne, bezdomne. Niektórzy udzielają się charytatywnie, dzieląc się tym co mają z ludźmi potrzebującymi pomocy finansowej.

 

Wyjdź z inicjatywą pojednania – to gest miłości

Nadchodzące Święta w naturalny sposób sprzyjają przełamywaniu lodów w ważnych dla nas relacjach – wychodzeniu z inicjatywą zakończenia waśni i pojednania. Jeśli czekałaś/czekałeś na dobry moment – to nadszedł. Zrób to teraz, nie zwlekaj! Nie marnuj cennego czasu i energii na podtrzymywanie wrogich stosunków! A jeśli jeszcze nie ma w Tobie gotowości do działania, to przynajmniej zmień swoje myśli i uczucia wobec osób, z którymi jesteś w konflikcie. Staraj się je zrozumieć i wybaczyć, prześlij im w wyobraźni dobrą energię – to już będzie przejaw miłości!

 

Miłość uszczęśliwia

Także, jeśli chcesz uczyć się miłości, stawać osobą, która swobodnie ją okazuje, wykorzystaj ten czas do tego, aby wprowadzić do swoich zachowań podane niżej propozycje okazywania innym ludziom miłości. Oswajaj się z nimi! Pamiętaj, że nie ma bardziej znaczącego celu życia niż to właśnie – szerzenie miłości, okazywanie jej – sobie i innym! Zwiększasz w ten sposób poziom swojej szczęśliwości, a także poziom szczęścia innych ludzi!

Zobacz, jak pięknie przedstawiła sens życia w okazywaniu miłości innym ludziom i pozostałym żywym stworzeniom Emily Dickinson:

Jeżeli zaleczę choć jedno serce, nie będę żyła na próżno. 
Jeżeli choć jednej pomogę rozterce, jednej ranie ulgą posłużę, 
Jeżeli jednego małego ptaka z powrotem do gniazda włożę, 
Nie będę żyła na próżno.

 

Po tym obszernym wstępie – oto obiecane propozycje :-)

 

Jak możesz okazywać innym ludziom miłość – życzliwość, sympatię, dobro?

 

Ludziom „obcym” i słabo znanym:

 • Nie myśl o nich jak o „obcych”, tylko jak o osobach podobnych do Ciebie, Twoich „braciach i siostrach”. Wszyscy tworzymy jedną wielką rodzinę ludzką!
 • Myśl o nich dobrze i życz im w duchu wszystkiego co najlepsze
 • Uśmiechaj się do nich
 • Bądź uprzejma/uprzejmy i miła/miły na co dzień – np. ukłoń się, nawiąż krótką rozmowę, powiedz szczery komplement, przytrzymaj drzwi, podnieś coś, co komuś spadło
 • Zaoferuj pomoc, jeśli zauważasz, że ktoś jej może potrzebować, np. osoba niewidoma („Czy mogę jakoś pomóc?”), nie bądź jednak nachalna/nachalny
 • Udziel informacji osobie zdezorientowanej, np. wskaż drogę
 • Gdy ktoś udzieli pomocy Tobie, doceń to i podziękuj z wdzięcznością
 • Złóż życzenia świąteczne :-)
 • Rób coś dla dobra ogółu, udzielaj się społecznie, wspomagaj w miarę możliwości (czynami i darami materialnymi) biednych, chorych, starych i innych w potrzebie
 • Bądź uczciwy w interesach, nie oszukuj, nie manipuluj, nie wykorzystuj
 • Dbaj o wspólne otoczenie – zachowuj czystość, nie zanieczyszczaj ulic, chodników, parków i lasów, segreguj odpadki

 

Ludziom bliskim, rodzinie i przyjaciołom:

 • Spędzaj często z nimi czas
 • Dziel się z nimi radością i zabawą, pasjami i nadziejami, ale też problemami i troskami – całym życiem, a nie tylko wybraną przez Ciebie (najczęściej ze strachu przed negatywną oceną) jego częścią – okaż bliskim, że im ufasz
 • Rozmawiaj z nimi, interesuj się nimi, uważnie ich słuchaj
 • Mów im otwarcie, co czujesz
 • Proś o to, czego od nich potrzebujesz – ale nie wymagaj i nie rozkazuj; pozostaw swobodę udzielenia Ci twierdzącej lub odmownej odpowiedzi
 • Pomagaj im i udzielaj wsparcia, gdy tego potrzebują
 • Opiekuj się nimi podczas choroby
 • Bądź miły: doceniaj ich obecność w Twoim życiu i wszystko, co dla Ciebie robią, dziękuj, okazuj wdzięczność, szczerze chwal i komplementuj
 • Często obdarzaj uśmiechem
 • Wybaczaj im ich niedoskonałości, wady i popełnione błędy – staraj się kochać ich bezwarunkowo, bądź wyrozumiała/wyrozumiały
 • Okazuj ciepło gestami: pogłaskaj, przytul, pocałuj, dotknij wspierająco, potrzymaj za rękę
 • Pamiętaj o urodzinach, imieninach i rocznicach – złóż życzenia, podaruj prezent
 • Rób im miłe niespodzianki, sprawiaj radość i przyjemność – także bez powodu
 • Módl się za nich

 

Partnerowi (dodatkowo, poza tym wszystkim co powyżej):

 • Zachwycaj się nim/nią – jego/jej atrakcyjnością, zaradnością, pracowitością, inteligencją itd.
 • Licz się z jego/jej zdaniem – wspólnie ustalajcie ważne dla Was decyzje
 • Całuj go/ją namiętnie i czule
 • Pieść go/ją, tak jak lubi
 • Kochaj się z nim/nią
 • Spełniaj jego/jej pragnienia i marzenia, jeśli jest to zgodne z Tobą

 

A Ty jakie znasz jeszcze sposoby na okazanie miłości innym ludziom – tym bardzo bliskim albo tym, których uważasz za „obcych”?

Jak jeszcze można sprawić innym radość i przyjemność?

Jak ich pocieszyć i wzmocnić?

Jak przyczynić się do ich szczęścia (nie odbierając go sobie przy okazji!)?

 

Napisz w komentarzu swoje propozycje i refleksje związane z tym artykułem!

DZIĘKUJĘ!

Joanna Stelmach

 

By | 2016-10-15T18:43:53+00:00 22.12.2013|Categories: miłość|Tags: |5 komentarzy

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta - pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ZochaJoanna StelmachHenrykMARIA Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

MARIA
Gość
MARIA

PIEKNE DZIEKUJE DOBRY ARTYKUL PRZED SWIETAMI DAJE PEWNA REFLEKSJE

Joanna Stelmach
Admin

Bardzo chciałabym, aby refleksja na ten temat była nie tylko od święta – ale i na co dzień :-)
A po refleksji – oczywiście stosowne działania :-)

Henryk
Gość
Henryk

,,Bardzo mnie cieszy moja obecnosc z Wami.
Biuletyn jest wspaniala opinia psychologow i zainteresowanie napewno wzrasta.
Co do artykulu…juz ta lista przerabialem ze swoim sumieniem,,nawet sciagi nie musze robic,a jednak dalej skazany jestem na samotnosc.
Niekiedy,,,cokolwiek zrobimy,moze to byc odwrotnie odebrane przez partnera,,,szczegolnie jak trzeci jezyk w rodzinie staje sie doradca.
Potrzebne jest dwoje do tanga i do niezgody,,,jak rowniez dwoje do kompromisu i zgody…….Trzeba sie nieraz taktycznie wycofac i oddac wszystko,,aby zyskac jeszcze wiecej przy powrocie.

Joanna Stelmach
Admin

Henryku,
nas też bardzo cieszy Twoja obecność z nami! :-)
Mam nadzieję, że Twoja taktyka przyniesie Ci oczekiwane rezultaty.

Według mnie nikt nie jest skazany na samotność. Jeśli wyjdziemy do ludzi, przejawimy inicjatywę w organizowaniu spotkań, zainteresujemy się nimi, i na różne sposoby okażemy miłość – naprawdę trudno wtedy pozostać samotnym!

Zocha
Gość
Zocha

Jestem z chłopakiem już prawie dwa miesiące. Sądzę, że się w nim zakochałam ale nie wiem czy mu o tym powiedzieć… nie oczekuję od niego, że równie wyzna mi miłość, ale boję się odrzucenia albo że właśnie będzie sądził że wymagam od niego aby powiedział to samo… To uczucie do niego które noszę w sobie nie istniało na początku naszego związku. Przyszło niedawno. Czy mam mu wyznać że go kocham?