Jak podejmować decyzje kierując się miłością?

Często otrzymujemy od Czytelników opisy problemów z podejmowaniem decyzji. Trapią nas wątpliwości, nie ufamy sobie i paraliżuje nas lęk przed konsekwencjami. To bardzo ważne, aby wyborom towarzyszyły pozytywne uczucia, z zachowaniem szacunku dla siebie i osób, których te wybory dotyczą.

W 2009 nagraliśmy wideo, na którym Joanna mówi o podejmowaniu decyzji w zgodzie ze sobą, kierując się przy tym MIŁOŚCIĄ. Przedstawia pytania, które dobrze byłoby sobie zadać stając przed wyborem, chcąc podjąć decyzję, która nas i innych usatysfakcjonuje.

Poniżej znajduje się fragment transkryptu z pierwszym etapem podejmowania decyzji, a całe wideo można zamówić i obejrzeć na platformie szkoleniowej.

 

Sentencja o podejmowaniu decyzji

 

Życie składa się z decyzji

Chcę Ci opowiedzieć o tym, jak podejmować decyzje kierując się miłością.

Decyzje to bardzo ważna rzecz, ponieważ nasze życie składa się z decyzji, jest nimi wypełnione. W każdej chwili podejmujesz decyzje. Podejmujesz decyzję jaką wybrać myśl, decydujesz o tym, co powiedzieć – czyli jakie wybrać słowo.

Podejmujesz decyzje, jaki wybrać czyn – w każdej dowolnej chwili – czyli jak się zachować, co zrobić.

Twoje wybory są przeróżne. Niektóre z nich są niewielkie, codzienne – dotyczące tego, co na siebie włożyć, co zjeść, czy pójść na spacer, czy może obejrzeć program telewizyjny? Czy spotkać się ze znajomymi, czy poświecić się pracy popołudniowej?

Są też bardzo znaczące wybory, kształtujące Twoje życie, np. czy wybrać tego człowiek na partnera, czy wybrać innego? Czy może pozostać samotnym? Czy mieć dzieci, czy ich nie mieć? A jeśli mieć, to ile? Podobnie – czy mieszkać na wsi, czy w mieście? I w jakim kraju?

Te decyzje w wyraźny sposób wpływają na Twój los.

 

Problemy z wyborami

Ludziom często sprawia problem podejmowanie decyzji. To naprawdę niełatwa rzecz dla wielu osób. Bywają decyzje bardzo przypadkowe, nieprzemyślane, albo podjęte pod presją czasu, albo pod presją ze strony innych ludzi. Bywa tak, że ludzie mają dużo wątpliwości przed, w trakcie i po podjęciu decyzji. Często już po dokonaniu jakiegoś wyboru ludzie zarzucają sobie, że nie powinni się tak zachować, że trzeba było postąpić inaczej. Często też decyzje przedłużają się w czasie – kiedy zastanawiamy się jaka opcja będzie najlepsza, albo boimy się jakiegoś kroku – to sprawia, że podjęcie decyzji może się przeciągać w nieskończoność.

Moje wskazówki pomogą Ci podejmować życiowe wybory świadomie, w sposób przemyślany, w zgodzie ze sobą i w oparciu o miłość do siebie i do innych osób. Będą to wybory prowadzące do szczęścia, do radości, do bliskości z innymi, do głębokiej satysfakcji. Te wybory pozwolą uniknąć, w największym stopniu, w jakim jest to możliwe, zarówno zaniedbywania siebie czy szkodzenia samemu sobie jak i krzywdzenia innych osób.

 

Wybór w zgodzie ze sobą

Pierwsze co możesz zrobić, to zastanowić się nad wszelkimi możliwymi opcjami wyboru, jakie stoją przed Tobą. Weź pod uwagę wszelkie ważne dla Ciebie kryteria. Może być tak, że kompletnie nie masz pomysłu, jak się zachować w danej sytuacji. Wtedy rozeznaj się w temacie. Możesz przestudiować książki na ten temat, możesz udać się do specjalistów, zasięgnąć ich profesjonalnej porady. Możesz zwrócić się po pomoc do życzliwych i mądrych osób. Do tego możesz zrobić jeszcze „burzę mózgu”. Swojego własnego mózgu :).

Czyli nawet kiedy nie masz odpowiedniej wiedzy, możesz zastanowić się nad wszelkimi opcjami postępowania, jakie Ci przyjdą do głowy, nawet śmiesznymi, nierealnymi czy głupimi, według Ciebie, w pierwszym momencie.

Ważne, żebyś po zebraniu tych wszystkich informacji z zewnątrz i podpowiedzianych Ci przez Twój twórczy umysł, dał sobie czas na przemyślenie ich wszystkich i wyobrażenie sobie każdej z tych możliwych opcji. Poczuj każdą z nich całą swoją istotą. Poczuj ją w swoimi sercu, swoim ciałem, wsłuchaj się w swoje emocje. Im bardziej z jakąś opcją będzie Ci przyjemnie, spokojnie i radośnie – kiedy poczujesz, że ta opcja sprawi Ci największą satysfakcję, przyniesie największe spełnienie – to będzie to dla Ciebie korzystny wybór.

> Wideo: Jak podejmować decyzje kierując się miłością?

 

Decyzje - wideo z Joanną Stelmach

 

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta - pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.