Upływ czasu oraz towarzyszące mu zmiany w wyglądzie i zdrowiu ciała, przez wiele osób są przyjmowane ze sprzeciwem, smutkiem, lękiem. Wypadające i siwiejące włosy, wiotczejąca skóra i zmarszczki, coraz mniejsza sprawność, siła i odporność organizmu.
To nie są miłe, pożądane zmiany!

Od stuleci i tysiącleci wątek uzyskania nieśmiertelności pojawia się w naszych mitach, opowieściach, bajkach i obecnie w filmach. To najwyższy cel i pragnienie, a czasem i udręka wielu ich bohaterów.
Ach, gdyby tak zdobyć eliksir wiecznej młodości!

  
Na razie nic takiego nie odkryto, nie wynaleziono. W związku z tym staramy się zatrzymać cenną młodość starając się żyć w zdrowy sposób, dbając o formę i wygląd. Niektórzy (szczególnie kobiety) poddają się operacjom plastycznym, naciągając swoją skórę do tego stopnia, że wydaje się, jakby nosili maskę, która może się rozerwać przy lada uśmiechu lub kichnięciu.

Ci, którzy nie korzystają z usług chirurgii plastycznej, ale nie potrafią pogodzić się z zachodzącymi zmianami, popadają w kompleksy, tak jak jedna z naszych drogich Czytelniczek. Oto fragment jej komentarza do nagrania o kompleksach związanych z wyglądem:

„ Aktualnie w wieku 40 lat nie mogę się pogodzić z upływem czasu no i zmarszczkami, których wciąż przybywa. Wydaję się sobie taka stara i brzydka. Jak to zmienić?”

Już odpowiadam! :)

 

Pogódź się ze zmarszczkami i upływem czasu

Ujrzyj w upływie czasu doskonałość

1) Postanów akceptować to, na co nie masz wpływu

Dobrze jest nauczyć się akceptować to, czego zmienić nie można. Przemijalność wszystkiego jest jednym z takich zjawisk. Życie nieustannie się zmienia. I my się zmieniamy. To naturalna kolej rzeczy. Ci, którzy są teraz starzy, niebawem umrą. Ci, którzy są młodzi, zestarzeją się. Nienarodzeni narodzą się.

Pomyśl, gdyby ktokolwiek, kto teraz jest młody potraktowałby Ciebie z wyższością dlatego, że Ty jesteś od niego starsza (i w związku z tym masz więcej zmarszczek lub siwych włosów od niego) – jak złudne byłoby to poczucie wyższości, jak nietrwałe. Minie parę lat i ten ktoś osiągnie Twój obecny wiek, i na jego twarzy pojawią się zmarszczki. Wszystkich nas to czeka.

 

2) Odnajdź pozytywne znaczenie przemijania
 

Jeśli ujrzysz w przemijaniu doskonałość, głęboki sens, niezmierzoną i cudowną mądrość natury, łatwiej sobie poradzisz z tym faktem. Papież Jan Paweł II opisał to w ten sposób: Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens.

Wszystko przemija, ale też naradza się ponownie. To nieustanny cykl narodzin i śmierci.
Ładnie pokazują to zmiany pór roku – cała przyroda budzi się i rozkwita na wiosnę, latem dojrzewa i pokazuje się w pełnej krasie, jesienią wydaje owoce a zimą zamiera, zapada w sen. A od wiosny wszystko zaczyna się od nowa! Może tak samo jest z nami? Podobno energia jest niezniszczalna. Nigdy nie ginie, tylko zmienia formę. A nasze ciała zbudowane są z cząsteczek, których najdrobniejszym, ostatecznym budulcem jest właśnie energia!

 

3) Utożsamiaj się z nieśmiertelną duszą

Bardzo ważna w radzeniu sobie z przemijaniem jest duchowość. Świadomość tego, że nie jesteś tylko śmiertelnym ciałem. Jesteś też, a raczej przede wszystkim, bytem niematerialnym, duszą! Dusza ze swej natury jest nieśmiertelna! Kiedy utożsamiasz się z duszą a nie z ciałem, łatwiej pogodzić Ci się z jego przemijaniem. Bo wiesz, że TY, PRAWDZIWA TY, nigdy nie przeminiesz.

Dobrze jest mieć pozytywny światopogląd duchowy. Ja wierzę w reinkarnację, ciągły cykl narodzin i śmierci, przeżywanie doświadczeń wybieranych przez nas, dzięki którym się doskonalimy. Myśl o tym, że jeszcze wiele razy będzie mi dane doświadczać uroków dzieciństwa i młodości, niesie mi dużo radości i spokoju. Równie dobrze można wierzyć w nieśmiertelność w niebie, w haremie czy w raju, gdzie wszyscy spotkamy się silni i młodzi.

 

Jeśli nie wierzysz w nic, jeśli po śmierci fizycznego ciała spodziewasz się nicości, pustki, końca wszystkiego, to Twój lęk przed śmiercią i przemijaniem może odebrać Ci radość cieszenia się życiem tu i teraz!

 

Joanna Stelmach

 

> Jak pogodzić się ze zmarszczkami i upływem czasu? część 2