Jak Wzorce Miłości i Związków wpływają na życie?

Na nasz Wzorzec Miłości i Związków składają się nawyki, przyzwyczajenia i przekonania, które sterują i kontrolują życie, ponieważ wpływają na to kogo wybieramy na partnera i na nasze zachowanie w relacjach romantycznych. Dlatego pociągają nas osoby, które zgadzają się z naszym wzorcem miłosnym (obrazem, schematem, kodem emocjonalnym). Wzorce miłości i związków są takim mechanizmem selekcji w poszukiwaniu partnera pasującego do roli jaką mu chcemy przypisać.

Kobieta i mężczyzna patrzą na siebie

Kogo przyciągasz do siebie jak magnes? Komu wysyłasz sygnały dostępności?; olly – Fotolia

 

Tęsknota za Wielką Miłością

Dawno temu, kiedy miałem dwadzieścia kilka lat ;) tęskniłem za Wielką Miłością. Chociaż byłem w związkach, to jednak w tych relacjach nie czułem się dobrze. Ciągle „czegoś” mi brakowało. Uważałem, że związek może być lepszy, może dawać satysfakcję obojgu partnerom, że warto do takiego stanu dążyć. Tymczasem tworzyłem związki na zasadzie akcja-reakcja, ułoży się, jakoś to będzie.

Pewnego razu przeczytałem piękny cytat w książce, który mocno mnie poruszył i zainspirował do pracy nad sobą w sferze miłości. Dlatego kolejne lata upłynęły mi nad samodoskonaleniem. Zrozumiałem też, że jest to proces trwający całe życie!

 

Prawo przyciągania Wielkiej Miłości

Pracowałem nad doświadczeniami z dzieciństwa, nad relacjami z rodzicami, z przeszłymi partnerkami. Wybaczałem i uwalniałem. Trenowałem swój umysł, korzystając z wielu technik. Przyciągnąłem też Wielką Miłość – Joasię i razem jesteśmy w szczęśliwym związku od kilkunastu lat (w 2015 roku obchodziliśmy nasze 15 lecie). Oczywiście, jak to jest w wielu związkach, mieliśmy swoje lepsze i gorsze chwile. Jednak w odróżnieniu od większości par, mamy wypracowany prawidłowy system komunikacji, szybko reagujemy na nieporozumienia a na co dzień potrafimy cieszyć się sobą. A przede wszystkim angażujemy się na 100%. Razem z Joasią wciąż pracujemy nad sobą, bo życie dostarcza nam sposobności do odkrywania tematów do przepracowania ;) Jest nam bardzo dobrze, tak razem, zgodnie, iść przez Świat :)

 

Psychologia Miłości i Związków

Nasze prywatne zainteresowania przekształciły się w zawodowe. Oboje jesteśmy psychologami, mamy firmę Centrum Pomocy Psychologicznej „Integracja”. Joasia (jest też psychoterapeutką) przyjmuje osoby w gabinecie w Jeleniej Górze, prowadzi też konsultacje za pomocą Skype’a z osobami spoza Jeleniej Góry i z Polakami mieszkającymi za granicą. Tworzymy i prowadzimy kolejne wykłady, warsztaty i programy rozwojowe. Ja zajmuję się ich organizacją oraz coachingiem Uczestników naszych warsztatów.

Dlatego jesteśmy dobrze zaznajomieni z problemami osobistymi i związkowymi w dziedzinie miłości. Widzimy jak wiele osób cierpi z powodu nieudanych, problematycznych relacji. A przecież powinniśmy doświadczać Miłości jako wspaniałego stanu, w którym wzrastamy oboje. Stanu, który nas uwzniośla i zbliża do duchowego rozumienia, odczuwania związku.

Wydaje się, że coraz więcej osób zgadza się z tym i jeśli tego nie mają, to zgłaszają się po pomoc i są zdeterminowane wziąć na siebie odpowiedzialność i podjąć pracę nad jakością swojego życia.

 

Czym są Wzorce Miłości i Związków?

Nasze wewnętrzne wzorce (schematy) mają znaczny wpływ na to, jakiej jakości relacje romantyczne tworzymy. Wzorce to po prostu nasza mapa miłosna, która mówi nam, w kim mamy się zakochać, jak mamy reagować w różnych sytuacjach pojawiających się w relacjach. To wewnętrzny program, zbudowany z określonego sposobu myślenia, reagowania (emocje) i zachowania. W większości jest nieuświadamiany, działa za pomocą nawyków, więc ciągle powtarzają się pewne sytuacje, np. opisywane przez Małgorzatę i Arlettę:

Boję się, że nawet jeśli poznam kogoś to znowu okaże się mężczyzną z problemami, szukającym domu, uzależnionym – od alkoholu, mamy itd. Innych doświadczeń nie mam, boję się powtórek.

 

Doszłam do wniosku że chyba wybieram nieodpowiednie osoby z którymi byłam lub jestem teraz w związku. Zawsze byli to kobieciarze, ludzie którzy zdradzają, osoby te nie widzą szczęścia w byciu z jedną osobą, poszukują wrażeń. Ja jestem zaślepiona tkwiąc w takim związku, nie widzę tej osoby obiektywnie.  Mam jakiś obraz miłości, który ciągle okazuje się nie być prawdą.

 

Cierpienie w miłości

Ten wzorzec, kod, schemat, obraz – możemy nazwać go na różne sposoby – jest w nas i ujawnia się w określonych okolicznościach. Czasami może być uśpiony i uaktywniać się w określonej sytuacji, np. podczas kłótni partnerów, podczas poznania nowej osoby. Może się objawiać w przeróżny sposób, np. niszczenie związku w którym się jest, lęk przed przyszłością związku, agresja, albo włącza się tryb ucieczkowy i wycofujemy się ze związku w którym pojawiało się głębokie uczucie, lęki przed zranieniem, przekonanie o nie zasługiwaniu na miłość, że partner mnie zostawi, itp.:

Na przykład Monika napisała:

Moim największym problemem w związku jest samotność, strach przed porzuceniem, życie złudzeniem. Pragnę się dzielić dobrem z drugą osobą, to sprawia mi radość i poczucie spełnienia. Jednak w miarę upływu czasu wychodzi na to, że od drugiej strony nie mogę dostać nic w zamian, nie mogę na nią liczyć. Zaczynam czuć się niepotrzebna i tak faktycznie jest. Nie mogę spełnić siebie, swoich potrzeb, nie mogę się ich domagać od drugiej strony bo ta traktuje mnie z góry, bierze a nie daje, mówi a nie okazuje tego czynami, trzyma na dystans. A na końcu to mój problem, że się angażuję. Przecież druga strona nic mi nie obiecała. Sytuacja powtórzyła się już kilka razy. Bolesne doświadczenia coraz bardziej oddalają mnie od: chęci bycia w związku, zaufania, zaangażowania – za które ciągle jestem karcona. Cierpię, bo jak każdy człowiek chcę kochać i być kochana.

 

Mamy pełne prawo do wyrażania i otrzymywania miłości!

Mamy prawo do życia w szczęśliwym małżeństwie!

Ale… sami potrafimy miłość niszczyć…

„Cierpienie w miłości” nie jest spowodowane okrutną ręką losu, lecz stanowi naturalną reakcję na nieświadomy wzorzec. Liz Greene

 

Poszukujesz miłego, wesołego i odpowiedzialnego partnera?

Według nas każdy powinien poznać swój wzorzec. Przyjrzeć się, jakie osoby są dla mnie interesujące, jaka atmosfera pociąga mnie w związku. Możesz się zdziwić co odkryjesz!

Wydawać by się mogło, że jest wszystko dobrze, bo przecież wiesz czego chcesz – tego wymarzonego, miłego, romantycznego mężczyzny. Tyle, że wewnątrz Ciebie „siedzi” sabotażysta! Oto przykłady:

Zauważyłam, że mężczyźni ze zdrowych rodzin (o takim marzę) wydają mi się zbyt nudni. Brakuje mi wtedy pewnej iskry, jakiegoś chaosu, adrenaliny, gorących emocji.

[Ksenia]

Jak facet nie jest takim „diabłem” to mnie nie pociąga. Taki spokojny, poukładany, to w ogóle mnie nie kręci. [Elżbieta]

Odkrywając swoje zaprogramowane schematy nagle może się okazać, że sama niszczysz swoje szanse na dobry związek, bo przyciągasz do siebie osoby niedostępne emocjonalnie, jak Martyna:

Moim problemem z poznaniem/wyborem partnera jest to iż zazwyczaj poznaje/wybieram mężczyzn, którzy na początku są mili, weseli oraz wydają się odpowiedzialni. Natomiast po czasie okazują się nieodpowiedzialni, skłonni do uzależnień i zachowań destrukcyjnych, innymi słowy niedojrzali emocjonalnie. Jeżeli poznaję normalnych partnerów po jakimś czasie ich rzucam i znowu szukam tych “nieodpowiedzialnych”. Pytanie co z tym zrobić.

 

Jak odkryć swoje wzorce miłości i związków?

Masz więc w sobie jakiś obraz miłości, pewne nastawienie, które może stanowić przeszkodę na drodze do szczęścia. Warto zobaczyć, co takiego sobie zaprogramowałaś, co takiego masz w głowie na temat związków, życia we dwoje.

Może odkryjesz istnienie jakiegoś destrukcyjnego przekonania?

Warto się na chwilę zatrzymać, zastanowić nad nim…

Może masz doświadczenia podobne do Anny?:

Trafiam na mężczyzn niezdecydowanych, chamskich, oszustów, niekulturalnych i niedojrzałych. Moje związki to porażka, patrząc wstecz zaczynam dochodzić do wniosku czy to ze mną jest coś nie tak , że albo nie spotykam nikogo sensownego albo spotykam wyżej wymienionych.

 

Zrozumieliśmy też jak bardzo w dzisiejszym, zabieganym świecie przydałyby się procedury, które prowadzą osobę z jakimś problemem związkowym do jego rozwiązania. Nie wszędzie można zastosować takie szablony, ale w przypadku odkrywania swoich wzorców, to jak najbardziej. Na świecie powstają profesjonalne programy samopomocy, szczególnie w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jak ktoś potrzebuje więcej, pod bezpośrednim przewodnictwem, to udaje się do psychologa, terapeuty.

Postanowiliśmy stworzyć PROCEDURĘ, czyli prowadzić Cię KROK PO KROKU do odkrycia swoich wzorców miłosnych, ponieważ tylko dzięki uświadomieniu sobie wewnętrznego programu, możemy przeciwstawić się jego elementom o charakterze negatywnym, destrukcyjnym.

Ta prosta procedura jest dostępna dla każdego.
Jest w formie warsztatu online. Wstęp masz poniżej:
> Odkrywanie Wzorców Miłości i Związków

Tomasz Kurzydłowski

PS. Na początku artykułu pisałem o cytacie, który od lat stanowi dla mnie motywację do pracy nad sobą. Ten cytat ciągle nam towarzyszy na Pięknej Miłości i jest hasłem przewodnim warsztatu „Zakochaj się”. Znalazłem go czytając książkę Judith Bennet:

Miłość nie polega na znalezieniu właściwej osoby, lecz na staniu się właściwą osobą

 

Jeśli uważasz, że przyda Ci się nasze przewodnictwo w zakresie tematyki poruszanej w tym artykule, serdecznie zapraszamy do skorzystania z warsztatu online Odkrywanie Wzorców Miłości i Związków.

 

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar