Kiedy życie przynosi Ci rozczarowania i trudności w dziedzinie miłości, a Ty wciąż chcesz stworzyć wymarzony związek, to w pierwszej kolejności powinnaś rozpoznać swój wzorzec, czyli obraz, mapę miłości, swoje nastawienie do związków. Często zdarza się, że tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, że wewnątrz naszego umysłu kryją się przekonania, które utrudniają stworzenie zdrowej relacji z partnerem.

 

Mężczyzna i kobieta w miłosnym związku

Na pytanie w kim się zakochasz, odpowie Twój wzorzec miłości i związków; konradbak – Fotolia

CO powoduje sympatię?

Kiedy zapytam się Ciebie co spowodowało, że poczułaś sympatię do osoby, z którą się później związałaś, to mogę otrzymać takie odpowiedzi: miał poczucie humoru, był zrównoważony, dobrze nam się rozmawiało, rozumiał mnie, czuł tak samo, lub po prostu – było w nim „coś” pociągającego. Nawet czasami się nad tym nie zastanawiałaś, bo to takie było oczywiste. Po prostu mogłaś odczuć, że to jest ten jedyny, ponieważ odczuwałaś silne, emocjonalne powiązanie.

Czasami znajomi mogli się dziwić, że związałaś się z taką osobą.

Czasami, już po czasie, mogło się okazać, że Twój wybór nie był trafny…

Psychologia dość dobrze poznała obszar związany z odczuwaniem sympatii wobec drugiej osoby i już opisywałem to w serii artykułów o atrakcyjności interpersonalnej, np. pisałem o częstości kontaktów, cechach osoby, wzajemnym podobieństwie poglądów i atrakcyjności fizycznej.

Oprócz atrakcyjności interpersonalnej także mają znaczenie Twoje skłonności dziedziczne, doświadczenia z dzieciństwa, środowisko (miejsce zamieszkania, klasa zamożności), społeczne (jakich masz znajomych), kulturowe (obyczaje w kraju, regionie), sytuacyjne (okoliczności w jakich się znajdujesz), oraz indywidulane oczekiwania dotyczące związków romantycznych.
Całkiem tego sporo :)

 

W KIM się zakochasz?

Jednak na podstawie wymienionych czynników, trudno powiedzieć W KIM SIĘ ZAKOCHASZ! A byłoby to bardzo interesujące i pożyteczne uzyskać taką wiedzę! Wyobraź sobie, jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś wiedziała kogo i dlaczego przyciągasz! Gdybyś mogła przejąć nad tym kontrolę i decydować świadomie (!) o wyborze partnera? Ale tutaj opisuję idealną sytuację, ponieważ uważam, że czynnik nieświadomy zawsze ma swój udział w takich decyzjach. Kwestia tylko ile z tej nieświadomości udostępnisz, przeniesiesz do świadomości, ile poznasz, dowiesz się. A to już jest bardzo istotne, ponieważ „świadomość ożywia wszystko” (Spezzano, 2007). Czyli kiedy lepiej się poznasz i zrozumiesz, wtedy otwierasz się na nowe możliwości i jesteś gotowa dokonać zmian.

Na pytanie w kim się zakochasz, odpowie Twój wzorzec miłości i związków (Pines, 2007). Ten wzorzec opisuje co konkretnie Cię pociąga w wyglądzie, osobowości, zachowaniu, w relacji z drugim człowiekiem.

 

Co to jest Wzorzec Miłości i Związków?

Choć starasz się świadomie dokonywać wyboru partnera, to jednak jednym z czynników tego wyboru jest Twój nieświadomy wzorzec. W psychologii częściej używamy słowa schemat, czyli jest to sposób patrzenia na świat, do którego nawykłaś (Leahy, 2008). Inaczej mówiąc, wzorzec to Twoje nastawienie, nawyki, program, schemat w dziedzinie miłości.

W skład takiego wzorca miłości i związków wchodzą:

1) część kulturowa – elementy wspólne dla danego społeczeństwa, lansowane w mediach, np. mężczyzna powinien być wyższy od kobiety, na początku znajomości pojawia się silna, namiętna miłość romantyczna, ślub jest bardzo ważnym elementem wspólnego życia, itd.

2) część indywidualna – i tutaj mamy własne preferencje dotyczące wyglądu i osobowości partnera. Ale to nie wszystko! To nie tylko cechy partnera atrakcyjne dla Ciebie, to także gotowe zachowanie, skrypty, czyli scenariusze miłosne, np. jak ma wyglądać pierwsza randka, jaki ma być podział obowiązków we wspólnym domu, jak ma przebiegać relacja intymna, itd.

Wzorce miłości wpływają na twoje życie w sferze miłości!

 

To, co pociąga nie zawsze jest pozytywne…

Niestety, to co Cię pociąga nie zawsze musi być pozytywne. Czasami może Ci się wydawać, że potrzebujesz dreszczyku emocji, takiego „niegrzecznego” partnera. To Cię pociąga. A czy jest to dobre dla stałego, zdrowego związku? Różnie z tym później bywa…

Moim problemem jest przyciąganie mężczyzn, którzy w rezultacie nie chcą się ze mną wiązać, albo są nieprzystępni i chłodni. Podobają mi się mężczyźni, którzy nie są mną zainteresowani, albo oczekują, że ja ich zdobędę czy zrobię pierwszy krok. (…) Mam wrażenie, że przyciągam mężczyzn „z problemami”, a nie takiego partnera chciałabym mieć.  Jestem zniechęcona, ponieważ wiem, że ten który mi się spodoba nie będzie chciał ze mną być na dłuższą metę. 

[Małgorzata]

Jeśli słowo „pociąga” zamienię słowem „przymus”, to będzie bardziej oddawało charakter tego mechanizmu. Wtedy wzorzec rozumiemy jako nieświadome zachowanie, które przejawiasz pod wpływem wewnętrznego przymusu (Mandel, 2003).

 

Krok podstawowy – odkryj swoje Wzorce Miłości i Związków!

Kiedy chcesz stworzyć wymarzony związek, to w pierwszej kolejności powinnaś rozpoznać swój obraz, czy mapę miłości, swoje nastawienie w dziedzinie związków. Często zdarza się, że tak naprawdę nie zdajesz sobie sprawy, że wewnątrz Twojego umysłu kryją się przekonania, które utrudniają Ci stworzenie zdrowej relacji z partnerem.

Dopiero po swoich doświadczeniach życiowych orientujesz się, że coś jest nie tak w relacjach, jak na początku zakładałaś. A kiedy te doświadczenia powtarzają się, to zaczynasz się baczniej przyglądać i zastanawiać – o co chodzi?

Jestem pięćdziesięcioletnią kobietą, a mimo swojego wieku nie odczułam miłości ani od ojca, ani od męża, ani od innych mężczyzn spotkanych na swojej drodze po rozwodzie.
Wszystkie spotkania z tymi mężczyznami są takie same….
Teraz już wiem, że skoro wciąż powtarza się ten sam schemat, to coś jest we mnie, że wciąż przyciągam do siebie takich samych mężczyzn. [Sława]

Właśnie dlatego warto abyś odkryła swoje wzorce miłości i związków. Tylko wtedy zobaczysz czy masz w sobie czynnik powodujący problemy w związkach.

Czy uważasz, że dobrze byłoby się tego dowiedzieć?

Tomasz Kurzydłowski

 

PS.

Rozpoznaj swój nieświadomy wzorzec, wtedy będziesz mogła podjąć decyzję czy on Ci odpowiada i dalej będziesz miała życie w sferze miłości tak, jak to jest obecnie, czy też chcesz dokonać jego zmiany.

Udostępniamy prostą procedurę odkrywania wzorca miłości i związków – DLA KAŻDEGO – także dla Ciebie:

> Odkrywanie Wzorców Miłości i Związków – warsztat internetowy