Jak zmieniać negatywne myśli na swój temat?

Marta zadała nam pytania dotyczące poczucia własnej wartości (PWW) i zmiany negatywnych myśli o sobie:
” W jaki sposób zmieniać ciągle pojawiające się negatywne myśli na swój temat? (…) jak poprawić takie myśli, zapobiec ich pojawieniu się, bądź zmniejszyć chociaż negatywne skutki tych myśli?”

Kluczem do radzenia sobie z negatywnymi myślami jest świadomość. Jest wstępnym, niezbędnym krokiem do zmiany Twoich myśli. Zaczynasz wtedy zwracać baczniejszą uwagę na to, co myślisz i łatwiej wychwytujesz te myśli, które Ci nie służą.

Świadomość pozwoli na chwilę zatrzymać Twoją uwagę na przelatujących przez Twoją głowę myślach. Jeśli zastosujesz odpowiednią technikę, to będzie możliwe przyjrzenie się tej negatywnej myśli, odnalezienie jej źródła a następnie przemienienie ją w myśl pozytywną, dodającą Ci siłę, a nie osłabiającą.

O ile „złapanie” negatywnej myśli przychodzi nam dość łatwo, to już przemiana jej w pożyteczną stanowi duży problem. Metod pracy z takimi myślami może być wiele. Dla naszych Klientów opracowaliśmy „Technikę pracy z myślami”.
Zawiera się ona w 4 krokach:

1. Rozpoznaj negatywną myśl na swój temat

2. Podważ prawdziwość tej myśli

3. Zastąp negatywną myśl, pozytywną myślą

4. Pielęgnuj nową myśl, aż stanie się nawykiem

Jest to zaawansowana metoda, i choć tytuły jej etapów wydają się zrozumiałe, to wymaga jednak dokładnego wytłumaczenia. Już samo podważenie prawdziwości myśli jest dość złożonym procesem.
Na internetowym warsztacie o budowaniu poczucia własnej wartości, szczegółowo ją opiszemy i przygotujemy Cię do jej zastosowania. Poza tym, właśnie na warsztacie, samodzielnie przejdziesz przez jej etapy rozpatrując wybraną swoją własną, negatywną myśl.

Joanna i Tomasz

> Komentarz do tego wpisu zamieść tutaj.

>>> Jeśli chcesz zadać pytanie na temat PWW, wpisz je pod artykułem:
Jaki masz największy problem związany z podniesieniem poczucia własnej wartości (samooceny)?

By |2011-08-27T12:23:35+00:0029.09.2009|Categories: poczucie własnej wartości|3 komentarze

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Joanna StelmachA-nowijoanna Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

joanna
Gość
joanna

Witam, moj problem polega na ciaglym obwinianiu sie za wszystko, cokolwiek zrobie i wyjdzie mi zle, wydaje mi sie ze jestem do niczego, wydaje mi sie ze wszyscy na mnie zle patrza i nikt mnie juz nie lubi, chodzi mi tutaj o prace, gdzie ciagle cos mo sie przydaza, i wtedy mam ochote rzucic wszystko i zapasc sie pod ziemie.jak sobie pomoc?prosze o pomoc.

A-nowi
Gość
A-nowi

http://www.poczuciewlasnejwartosci.pl/
na podstawie doświadczenia własnego i przyjaciół ( wiele dzis osób korzysta  z pomocy psychologa i z dumą "chwalą" się efektami swojej pracy ) zapewniam, że praca z psychologiem jest nieoceniona :-))) najtrudniejszy jest ten przełomowy moment kiedy trzeba się odważyć stanąć twarzą w twarz ze sobą samym…

Joanna Stelmach
Admin

joanno,

Polecam Ci odsłuchanie nagrania Jak sobie radzić z poczuciem winy?

Odczuwanie nieustannej winy jest bardzo destrukcyjne, niszczy poczucie wartości człowieka.
Może być Ci trudno uwolnić się od tego nawyku samodzielnie.
Dlatego, podobnie jak A-nowi, zachęcam Cię do skorzystania z pomocy specjalisty!