Jakie mogą być pułapki związane z wyborem partnera?

We wcześniejszym artykułach wspominałem o kilku czynnikach mających wpływ na Twój wybór partnera: znajomość siebie, własnych kodów miłosnych, oczekiwań, samoocena (m.in.: Dlaczego wybieram sobie partnerów, którzy nie potrafią kochać?).

Pewną pułapką mogą być także Twoje przekonania dotyczące związków miłosnych. Niektóre z nich mogą być fałszywe, znacznie utrudniające sensowny wybór partnera.

Na warsztacie “Przyciągnij wymarzonego partnera” ocenimy, które są wiarygodne a które nie. Poniżej przykładowo wymieniam tylko kilka z nich:

istnieje ten “jeden jedyny”, moja “druga połówka”

gdzieś istnieje dla mnie idealny partner

najlepiej kierować się głosem serca

wybór partnera to przypadek, los

wystarczy wzajemna miłość, aby być razem szczęśliwymi

Przyjrzyj się ostatniemu twierdzeniu – “wystarczy wzajemna miłość, aby być razem szczęśliwymi”. Na początku niewątpliwie tak jest. Zakochani zapominają o całym świecie, ważna jest dla nich wzajemna bliskość, porywające uczucie i poczucie wielkiego szczęścia. Jednak w długotrwałym związku same uczucia nie wystarczą. Hormony też jakby trochę słabiej działały a przynajmniej już tak nie “buzują”. Namiętność – jeden z składników miłości, obok intymności i zaangażowania (model Sternberga) – jest najszybciej opadającym wskaźnikiem :) Ma ona decydującą rolę w fazie miłości romantycznej, kiedy to para rozpoczyna wspólną przygodę. Jednak za romantycznymi uniesieniami może kryć się coś innego: silny pociąg do seksu, ucieczka przed samotnością, uzależniające przywiązanie, potrzeba dominacji i kontroli. Więc, moim zdaniem, samo uczucie nie wystarczy!

Miłość jest bardzo ważna, ale są też inne, bardzo istotne czynniki udanego związku, np. umiejętność rozwiązywania konfliktów, dawanie sobie wolności i wzajemna akceptacja odmienności.

Tomasz Kurzydłowski

PS
Jakie Ty znasz przekonania związane z miłością, czy wyborem partnera?
Napisz w komentarzu.

By |2013-04-13T12:34:21+00:0006.08.2010|Categories: poznanie partnera, psychologia miłości|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.