Jeśli nie umiesz się obejść bez mężczyzn i cierpień


„The Social Animal” – czyli zwierzę społeczne – taki tytuł ma książka autorstwa wybitnego psychologa Elliota Aronsona. Wspominam o niej dlatego, bo podkreśla rolę społeczności w kształtowaniu życia człowieka. Właściwie to kim bylibyśmy bez innych osób? Czy taki samotnik przetrwałby?
W naturalny sposób odczuwamy potrzebę bliskości i dążymy do niej, także realizując ją poprzez tworzenie związków miłosnych.

Nasze prywatne doświadczenia i interakcje z otoczeniem – od rodziców, rówieśników, przez społeczeństwo, po szeroko pojętą kulturę – kształtuje nasz wewnętrzny obraz (kod, wzorzec) płci i miłości. W wieku dojrzewania i w dorosłości realizujemy go, w większości nieświadomie. Czasami podejmujemy próbę jego modyfikacji, szczególnie wtedy, gdy coś nie tak się dzieje w naszych związkach.

Bywa też tak, że potrzeba bliskości i miłości jest tak silna, że wchodzimy w destrukcyjne, toksyczne związki i tkwimy w nich latami. Uzależniamy się od partnera, nieustannie doświadczając bolesnych sytuacji.

Psycholog Ayala Pines radzi wtedy wybór jednej z dwóch dróg:

1. Skoro ciągnie Cię do trudnych mężczyzn, to zrób coś na przekór – zwiąż się z takim, który jest ich przeciwieństwem – spokojny, świetnie się czujesz w jego towarzystwie, dotychczas mógł być najwyżej Twoim przyjacielem. Co prawda nie było chemii, nie iskrzyło, ale przyjaźń może przerodzić się w głęboką miłość.

2. Druga droga, jest związana z przejęciem odpowiedzialności za dotychczasowe i przyszłe związki. Warto przyjrzeć się swojemu wewnętrznemu kodowi miłosnemu i go przekształcić.

Jak się nad tym zastanawiałem, to widzę wyraźnie, że na warsztacie „Przyciągnij wymarzonego partnera” proponujemy to drugie podejście. Według nas pełniejsze, bardziej rozwojowe i zabezpieczające przed ponownym miłosnym rozczarowaniem. Przedstawimy rozwiązania problemów związanych z wyborem odpowiedniego partnera. Oto przykładowe tematy z warsztatu, ponadto każdy z nich zawiera kilka szczegółowych rozdziałów (ale pełen spis treści podam w innym wpisie).

Dlaczego mam problem ze stworzeniem szczęśliwego związku?
Jak odkryć moje wzorce dotyczące relacji miłosnych?
Jak nie zagubić siebie w związku?
Jaką jestem partnerką?
Jak uzdrowić przeszłe związki?
Jak pracować nad jakością myśli o miłości i związkach?
Jaki będzie mężczyzna mojego życia?
Jak, kiedy i gdzie odnaleźć wymarzonego mężczyznę?
Jakie są oznaki dojrzałej miłości?

Tomasz Kurzydłowski

PS
Już wkrótce zamieścimy spis treści, ale jeśli chcesz poznać wcześniej jego roboczą wersję to zapisz się na:

Pokochaj.psyche24.pl


By | 2017-01-05T09:24:24+00:00 10.08.2010|Categories: poznanie partnera|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar