Kiedy w nowym związku rozpocząć współżycie?

Kiedy jest właściwy czas na seks w nowym związku? Czy rozpoczęcie współżycia może zniechęcić lub odstraszyć partnera? Czy warto grać “cnotkę” wbrew własnym chęciom? Jak Wy myślicie?

“Witam. Mam pewien problem, jestem z chłopakiem od 4 miesięcy, w tym czasie dużo razy sie kłóciliśmy i mieliśmy spięcia, chyba jak każdy związek, od niedawna on zaczął mówić o tym byśmy zaczęli współżycie.. Ja również bardzo bym chciała ale sie boję, że po tym zajściu on mnie zostawi… (…)”

psycholog Joanna Stelmach:
Droga Moniko! Facet może zostawić kobietę w każdym momencie i z różnych powodów, i wtedy kiedy współżyją ze sobą i kiedy nie (wtedy jest to nawet bardziej prawdopodobne), więc nie obawiaj się – nie musisz go przetrzymywać “w cnocie” wbrew jego i swoim chęciom. Nie ma sensu silić się na wstrzemięźliwość – licząc, że w ten sposób może będzie Ciebie bardziej cenił? I że dłużej z Tobą będzie? Jak ma odejść, to odejdzie – tego typu zabiegi niewiele tu pomogą. Powiem więcej – mężczyzna jest szczęśliwszy w związku, kiedy ta sfera “dobrze gra”.

Zastanów się, co sprawia, że masz takie obawy? Wygląda na to, że nie jesteś do końca pewna uczuć chłopaka. Co mogłoby Cie bardziej do nich przekonać? Czy czujesz się szanowana i dobrze traktowana? Może potrzeba Ci jeszcze trochę czasu na wzajemne poznanie, upewnienie się w uczuciach chłopaka? Czy miłość, którą deklaruje, zauważasz także w jego gestach i działaniach względem Ciebie? Czego brakuje Ci w tej sytuacji, by poczuć się bezpiecznie? Rozważ to, przedyskutuj z chłopakiem – i daj sobie tyle czasu, ile Ci potrzeba. Chłopak, jeśli kocha, zrozumie i poczeka aż Ty też będziesz “gotowa”.

Kochankowie – Skalne Miasto


Nie warto niczego – także seksu – przyspieszać ani opóźniać na siłę, albo dla zasady. Kieruj się swoimi odczuciami. Jeśli bardzo chcesz, jak piszesz, rozpocząć współżycie, to zrób to, i ciesz się tą piękną sferą życia razem z chłopakiem. Tylko zadbajcie o antykoncepcję. I atmosferę Waszych zbliżeń. Nie spieszcie się. Możecie stopniowo, powoli poznawać swoje ciała, rozmawiając dużo ze sobą – tak abyś poczuła się z nim bezpiecznie. Nie rób nic wbrew sobie. Wyrażaj otwarcie swoje pragnienia i ewentualny sprzeciw wtedy, gdy nie masz na coś ochoty.

Seks to sama radość. Bawcie się więc i cieszcie się nim!

Pozdrawiam serdecznie!
Joanna

By | 2016-10-15T18:47:19+00:00 01.12.2008|Categories: pielęgnacja związku|5 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar
Anonymous
Gość
Kiedy zaczynamy współżyć ze swoim chłopakiem to wszystko układa się idealnie.Jemu to bardzo odpowiada,jest zadowolony,że jego kobieta się z nim kocha i wyznaje w taki sposób swoja miłość,a on nie koniecznie musi ją zdradzać,żeby zaspokić swoje potrzeby.Gorzej jest,jeśli nadchodzi czas rozstania i kłótni.Wtedy możemy się dowiedzieć naprawdę nieprzyjemnych słów o sobie.Jak więc robić i jak się zachowywać,aby mimo seksu nie zaszła taka sytuacja?Drugiego człowieka poznaje się całe życie i nigdy nie wiadomo czy będzie w stanie sprawić nam przykrość w taki sposób.Niektórzy bardzo dobrze potrafią manipulować ludźmi,bo mówią,że kochają,a tak naprawę chodzi im tylko o to by wykorzystać i śmiać… Czytaj więcej »
Anonymous
Gość
-bardzo dużo się kłóciliśmy i mieliśmy spięcia, CHYBA jak KAŻDY związek-od niedawna ON zaczął mówić o tym byśmy zaczęli współżycie.. -boję się, że po tym zajściu ON mnie zostawi…Pan i władca. Gdzie równość i partnerstwo w tym związku. To nie powinien być “haracz” który jesteś zobowiązana mu płacić, by z tobą był. Coś co zdobywa się z wysiłkiem, w co włożyło się serce myśli, energię, bardziej się szanuje, niż to co przyszło łatwo,szybko bez specjalnych zabiegów, starań. “Jeśli kobieta stara się za bardzo, mężczyzna sprawdzi, do jakich granic skłonna jest się posunąć. Będzie rzucać piłeczkę tylko po to, aby sprawdzić,… Czytaj więcej »
Tomasz Kurzydłowski
Gość
Tomasz Kurzydłowski

Halo Anonimowy – dopisz swoje imię lub pseudonim, to weźmiesz udział w konkursie na najciekawszy wpis!
pozdrawiam
Tomasz Kurzydłowski

Anonymous
Gość

anonimowy (drugi wpis) – małgosia

Klaudia
Gość

Ja zaczelam wspolzyc ze swoim chlopakiem po 4 miesiacach bycia razem, bylam pewna ze go kocham. Ale jak mozesz bać sie ze Cie zostawi? przeciez to jest nic innego jak wyrazanie swojej milosci, a jezei z nim jestes to mu ufasz, jezeli ufasz to wiesz ze Cie kocha i nie zostawi, prawda? jezeli nie czujesz tej milosci od niego to poczekaj jeszcze z seksem, nie warto tracic najpiekniejszego pierwszego razu w swoim zyciu. pozdrawiam.