Kłótnie w związku

Kontynuuję odpowiedź zamieszczoną w artykule “Samopoczucie po kłótni

Pamiętaj, że tak naprawdę nie potrzebujesz być z nikim w związku, by być szczęśliwa i spełniona.
To Twoja (i każdego człowieka) prawdziwa tożsamość – niczego i nikogo nie potrzebujesz do szczęścia! Kiedy jesteś tego świadoma, zdecydowanie uodparniasz się na uzależnienie od związku i od partnera!

Jednocześnie – kiedy jesteś w wartościowym związku – warto o niego dbać, szanować go, troszczyć się o niego, nie nadwyrężać. Jest to przecież coś cennego (ale nie potrzebnego Ci, niezbędnego, koniecznego). Wtedy obchodzisz się z nim ostrożnie ale bez lęku napędzającego uzależnienia!

Jednak wspaniale jest tylko wtedy, gdy o związek dbają obydwie strony. Gdy tylko jedna osoba się stara o dobre relacje, związek traci równowagę i z czasem “upada”.
Jeśli partner ma w zwyczaju twierdzić, że to on zawsze ma rację i jest pokrzywdzony i to druga strona powinna ciągle wychodzić z inicjatywą ku zgodzie i zmieniać swoje zachowanie, to odradzam go jako partnera –  nie ma sensu męczyć się z nim dalej. Kłótnie i Twoje złe samopoczucie po nich mogą być dla Ciebie ważną wskazówką, że ten związek Ci nie służy.

Poza tym, można pozytywnie i spokojnie podejść do kłótni, jeśli wiesz, że jest to coś, co może wyjść związkowi na dobre. Kłótnia sprzyja otwartemu wyrażaniu przez partnerów swoich opinii, uczuć oraz pragnień. To o wiele lepsze niż zatajanie przykrych emocji i ciche dni. Kłótnie w związku są czymś zdrowym i zbliżającym partnerów, jeśli są przeprowadzane z obustronnym szacunkiem i nakierowane na rozwiązanie problemu a nie “dokopanie” sobie nawzajem i przeforsowanie swoich racji.

Joanna Stelmach

P.S. Polecam artykuł Tomka pt.: Strategie konstruktywne i destruktywne w konfliktach związkowych

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Joanna StelmachA-nowi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

A-nowi
Gość
A-nowi

Tego artykułu szukałam i potrzebowałam, pozwoliłam sobie wpoić, ze kłótnie są negatywne, kojarzyły mi się ze złościa, agresja, i rozpadem związku, a ostatnio przekonuje się, że to faktycznie cos pozytywnego i prowadzi do otwartej komunikacji, wazne tylko by zachowac do siebie szacunek a po wszystkim spokojnie porozmawiać – to bardzo zbliża. 

Joanna Stelmach
Admin

Szacunek przede wszystkim!

Kłotnie, które są go pozbawione, ranią, oddalają, zniechęcają do dalszej komunikacji.

Gdy kłócimy się okazując partnerowi szacunek i uwzględniamy jego punkt widzenia, i druga strona też to robi, pojawia się wzajemna chęć zrozumienia i współpracy nad rozwiązaniem danej kwestii.

Cieszę się, że masz pozytywne doświadczenia z kłotniami! :-)