Konflikty w małżeństwie o pieniądze

Zdarza się, że problemy małżeńskie przejawiają się w odmiennym spojrzeniu na sprawy finansowe. Wtedy pieniądze stają się poważną przyczyną niezgody, czasami szantażu i nawet rozstania!

Związek, w którym małżonkowie kłócą się „o pieniądze”, ma prawdopodobnie jeszcze inne, ukryte przyczyny sporu. Same pieniądze są wtedy zewnętrznym przejawem takiego nierozwiązanego konfliktu. Mogą stać się dyżurnym, zastępczym tematem, na który zawsze można się pokłócić, unikając zasadniczego źródła problemu.

Warto więc przyjrzeć się, kiedy pokłócisz się z partnerem o pieniądze, jaki jest faktyczny powód sprzeczki. Bo może problem tak naprawdę dotyczy tego, że partner inwestuje w siebie, a Ty masz poczucie, że zaniedbuje Ciebie, poświęca Ci mniej uwagi, mniej Tobie kupujecie? Powodów może być mnóstwo.

Bywa tak, że to jednak nie ukryte żale, a same finanse są głównym problemem rozbieżności. Dlatego zadbaj o to, aby omawiać na bieżąco gospodarowanie pieniędzmi przez każdego z Was, wyznaczyć wspólną pulę, zaplanować inwestycje, jak też wydatki na Wasze przyjemności.

Wasze ustalenia niech czasami, swobodnie ulegają modyfikacjom!
… I koniecznie za obopólną zgodą :)

Tomasz

 

By | 2017-01-06T09:07:56+00:00 27.05.2009|Categories: kryzys w związku, pielęgnacja związku, praca i finanse|1 komentarz

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Małgosia Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Małgosia
Gość
Małgosia

W naszym małżeństwie ustaliliśmy, że odkładamy na wspólną kupkę nasze wypłaty, zostawiając sobie pewną kwotę (taką samą) na wydatki dla siebie. Na większe potrzeby czerpiemy ze wspólnej puli. Do pewnego momentu czułam się z tym dobrze, ostatnio jednak uznałam, że jako kobieta mam większe wydatki, i będzie trzeba przedyskutować ten model gospodarowania pieniędzmi. Z kolei mąż ma hobby związane z fotografią, cały czas coś dokupuje do aparatu, a ostatnio przebąkuje o chęci kupna nowego aparatu wartego 3000 zł. Byłby to wydatek wspólny, związany z jego pasją. mam opory, by się zgodzić, ponieważ mi wypomina każdy wydatek na ciuch, uważa, że… Czytaj więcej »