Korzystne podobieństwa u partnerów w związku uczuciowym

W poprzednich wpisach opisałem już pierwsze czynniki sprawiające, że lubimy drugą osobę i coś nas do niej „przyciąga” – częstość wzajemnych spotkań oraz wady i zalety. Dzisiaj trochę o pożądanych podobieństwach, szczególnie u par chcących stworzyć długotrwały związek.

Kiedy jesteś zakochana i bliżej poznajesz interesującą Cię osobę, możesz mieć wrażenie, że odnalazłaś swoją drugą połowę. Doświadczasz poczucia, że znacie się od lat i tak wiele was łączy. Odkrywanie podobieństw jest ekscytujące i potwierdza wasz wzajemny wybór siebie. Jednak z czasem ujawniają się i różnice.

Dlatego dla trwałości związku, dobrze jest gdy partnerzy mają ogólny wspólny pogląd na świat – podobnie myślą o życiu i interpretują otaczającą rzeczywistość – wtedy także z łatwością angażują się w przedsięwzięcia interesujące ich oboje. Ważne są także podobne postawy wobec codziennych wyzwań domowych, zawodowych, czy przekonań (opinii) na temat sposobu wychowania dzieci, spędzania wolnego czasu. Kiedy powyższe elementy są zbieżne, wtedy łatwiej osiągnąć porozumienie, co przekłada się na poczucie satysfakcji w małżeństwie.

Przy tym należy ostrożnie podchodzić do słownych deklaracji, ponieważ istotniejsze jest jak rzeczywiście osoba się zachowuje.

„Najważniejszym źródłem informacji o drugim człowieku jest jego zachowanie”   

[Bogdan Wojciszke]

Podsumowując – na sympatię względem innej osoby wpływa także podobieństwo poglądów, przekonań i opinii.

Tomasz Kurzydłowski

PS
Artykuły o atrakcyjności interpersonalnej powstają w oparciu o książkę Bogdana Wojciszke „Człowiek wśród ludzi”, Aronsona, Wilsona, Akerta „Psychologia społeczna”, oraz ćwiczeń prowadzonych przez Julitę Koszur na SWPS Wrocław (2008/2009).

> część 4: Facet mi się podoba

.

By |2016-10-15T18:46:11+00:0022.07.2010|Categories: poznanie partnera|1 komentarz

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Anonymous Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Anonymous
Gość
Anonymous

Zachowanie – przynajmniej według mnie – nie do końca pokazuje jaki ktoś jest czy jakie żywi uczucia. Osoby nieśmiałe, niepewne siebie wiele udają, wiele ukrywają i zachowują się nie tak jak czują. Często jest tak, że zachowują się dokładnie odwrotnie, w obawie przed zranieniem.
No dobrze – ja tak robię :)
Nieśmiała