Motywacja do pracy

Tak jest świat skonstruowany, że pracować trzeba. Jedni robią to z ochotą, inni z przymusem… Zadaj sobie pytania – Co sprawia, że chodzę do pracy? Jaka jest moja motywacja? 

Odpowiedzi może być wiele. Najczęściej słyszę – muszę zarobić na utrzymanie siebie/domu/rodziny, na naukę, aby przeżyć, itd. Ok, dobrze – wszystkie te odpowiedzi są ważne. A teraz odpowiedz – Czy z ochotą wykonuję swoją pracę? Jakie mam do niej nastawienie? Być może lubisz ją, ponieważ daje ci możliwości podnoszenia kwalifikacji, spotykania miłych, interesujących ludzi, godnych zarobków, itd.?

A co wtedy, gdy uważasz, że masz toksyczną pracę? Czyli doświadczasz w niej stresu, udręki, masz trudności z zasypianiem / ze wstaniem, łapiesz przeziębienia, dopadają Cię bóle głowy i kręgosłupa itd.?

To są bardzo ważne zagadnienia. W pracy spędzamy większość dnia. Jej podporządkowujemy nasze życie, bo to do niej dostosowują się inne nasze obszary życia. Jest też znacznym obciążeniem, mocno wyczerpującym nasze siły, zdrowie fizyczne i psychiczne.

Najlepiej byłoby, gdyby wykonywana praca była zgodna z Twoją pasją, bo wtedy będzie przyjemna i twórcza. A przy okazji może być dobrą zabawą – jak zauważył geniusz biznesu Richard Branson (“Zaryzykuj – zrób to!”):

Ciężko pracuję i dobrze się przy tym bawię – i to naprawdę działa.

 

A jak jest u Ciebie?

 

Leo Beenhakker

 

Dzisiaj polska reprezentacja gra swój debiutancki mecz na EURO 2008. Bierzemy w tym udział dzięki niezwykłemu człowiekowi – trenerowi Leo Beenhakkerowi. Leo w programie Tomasza Lisa (12.05.2008):

– Ma Pan 65 lat a mimo to jest Pan tak energiczny. Ma Pan jakiś w sobie akumulator? Skąd Pan te baterie napełnia?

– Po prostu kocham to co robię (…)

 

Chcę się podzielić jedną z moich ulubionych afirmacji. Jest nią odpowiedź Leo na pytanie co go tak gna do nowych wyzwań (rozmowa z “Wprost”) :

“Po prostu lubię to, co robię. Pasja to najlepsza motywacja, jaką można mieć.
Każdego ranka cieszę się z nowego dnia, bo wiem, że będę się zajmował tym, co sprawia mi największą przyjemność.”

 

Serdecznie pozdrawiam trzymając kciuki za Twoją pasję
i … Polska gola!!!

Tomek

PS. A jakie Ty masz swoje ulubione hasło motywujące? Podziel się nim w komentarzu :)

 

PPS. Aktualizacja 17.11.2016. Oto kolejny przykład, że można pracować z pasją

Rober Biedroń w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem mówi, że to jest „mistrzostwo świata” – kiedy robisz w życiu to, co Ci się podoba!

Cała rozmowa na Onet Rano.

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar