Nie zgadzaj się na swoja krzywdę

Gdybyś miała wymienić zachowania, które najtrudniej zaakceptować Ci u partnera, to, co by to było?

Czy gdybyś wiedziała, że taki pozostanie przez kolejnych 50 lat, zdecydowałabyś się na wspólne z nim życie?

Czy chciałabyś mieć dziecko podobne do Twojego partnera? Których cech wołałabyś, aby nie odziedziczyło po nim?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić, co najbardziej przeszkadza Ci u partnera, które jego cechy i reakcje najbardziej niszczą Twoje poczucie, że Wasz związek jest szczęśliwy, że dobrze się dobraliście. Koniecznie porozmawiaj o tym z partnerem!
Nie ma sensu, a wręcz jest to szkodliwe dla związku, próbować być totalnie akceptującym, tłumić w sobie sprzeciw i niechęć, nie przyznawać się przed sobą i partnerem, że coś mi przeszkadza w jego zachowaniu, że sprawia ból i przykrość.

Czy partner Cię poniża, kontroluje, wymusza na Tobie różne rzeczy?
Czy ogranicza Twoją wolność, narusza nietykalność, rządzi Tobą i rozkazuje, a Ty musisz spełniać wszystkie jego wymagania, bo jak nie, to…
Nawet jeśli widzisz pierwsze, delikatne tego oznaki, bądź czujna. Reaguj natychmiast, w przeciwnym razie te sytuacje będą narastały!
Nie udawaj, że się nic nie stało, bo w ten sposób krzywdzisz samą siebie – pozwalając dalej traktować siebie w sposób, który Ci nie odpowiada. Krzywdzisz też partnera – nie dając mu szansy do poznania, jak jego działania wpływają na Ciebie, nie dajesz mu możliwości na dokonanie zmian, utwierdzasz go w tym, co robił do tej pory – w jego poczuciu, że jest to słuszne i właściwe.
Jeśli czujesz, że zachowanie partnera Cię rani, trzeba koniecznie mu o tym otwarcie powiedzieć! Wyraź wszystko co czujesz i czego pragniesz – co ze strony partnera pomogłoby Ci poczuć się lepiej. Zobacz jego reakcję – czy jest gotów na podjęcie rozmów i pracę nad tym, byście oboje czuli się szczęśliwi, czy też ma do tego stosunek zbywający, lekceważący, pogardliwy.
Na tej podstawie będziesz mogła określić, w jakim stopniu zależy mu na Tobie i na związku, i czy dalej chcesz być z tą osobą.

JoAnna

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.