Od czego zacząć budowanie wysokiego Poczucia Własnej Wartości?

Zamieszczamy pierwszą odpowiedź na Wasze komentarze pod wpisem Jaki masz największy problem związany z podniesieniem Poczucia Własnej Wartości? Pięknie dziękujemy za wszystkie pytania a także opisy problemów! Większość pytań dotyczących poczucia własnej wartości omówimy w kolejnych artykułach.

Marta zadała cztery pytania, poruszając ważne tematy związane z poczuciem własnej wartości – od czego zacząć pracę, jak zmieniać negatywne myśli, jak pozbyć się nieustannego poczucia winy, pytała także o problem z akceptacją.

Pierwszy z tych tematów omówimy teraz:

„Od czego zacząć budowanie wysokiego poczucia własnej wartości? Jak zrobić pierwsze kroki i jakie to mają być kroki?”

Odpowiedź na to pytanie jest w formie wideo. Niestety, nagranie jest z 2009 roku i jakość tego nagrania jest zła (włączyłem zbyt dużą redukcję szumu), ale była to pierwsza próba nagrania takiego materiału na żywo, więc proszę o wyrozumiałość ;) Merytorycznie treść jest  ważna, więc szkoda usuwać ten materiał:

 

Tomasz Kurzydłowski

P.S. Komentarz do tego wideo zamieść tutaj, pod tym wpisem. Chętnie na niego odpowiem.
Jeśli chcesz zadać pytanie na temat PWW, to napisz je tam, gdzie inni – KLIKNIJ

 

By | 2017-09-05T09:28:11+00:00 23.09.2009|Categories: poczucie własnej wartości|Tags: |2 komentarze

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Tomasz KurzydłowskiAnonymous Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Anonymous
Gość
Anonymous

Witam serdecznie,
przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować Joannie i Tomkowi za poruszenie tematyki PWW i za zorganizowanie "wykładu". W związku z treścią wypowiedzi Tomka na wideo chciałbym prosić o szersze omówienie zagadnienia "zaakceptuj stan obecny". Nie wiem bowiem czy dobrze to rozumiem: czy to oznacza że dobrze jest zaakceptować (uznać że istnieją) swoje wady, cechy których wolałbym nie mieć; czy to oznacza także że nie mam się skupiać na zmianie tych cech, na swoistej "walce" z tymi cechami/wadami? Czy to oznacza, że mam skierować swe myśli tylko na budowanie cech innych niż posiadam?
Marcin

Tomasz Kurzydłowski
Gość
Tomasz Kurzydłowski

Marcinie, Tak jak piszesz – dobrze uznać, że istnieją negatywne cechy, czy zachowania, pamiętając przy tym aby nie uogólniać ich na całą swoją osobę. Przyznać, że one ujawniają się w pewnych sytuacjach, w jakimś fragmencie Twojej egzystencji a nie, że w ogóle jestś zły, czy źle się zachowujesz. Walcząc ze swoimi słabościami (bo takim terminem wolimy się posługiwać), sprawiasz, że nadmiernie koncentrujesz się na trudzie. Lepiej użyć lżejszego kalibru i powiedzieć o przemianie, czy też odpuszczeniu sobie zachowań, które nie służą Tobie ani innym. Te "lżejsze" podejście sprawia, że zmiana staje się przygodą, sposobem samorozwoju. Akceptując stan obecny, sprawiasz właśnie,… Czytaj więcej »