Osiem zasadniczych błędów w komunikowaniu się między partnerami

Komunikowanie się w małżeństwie to bardzo ważny temat. Sposób komunikowania się partnerów bezpośrednio wpływa na jakość ich związku. Opanowując zasady zdrowej komunikacji możemy uniknąć wielu błędów, przykrych sytuacji i problemów związkowych. Oczywiście, dyskusji i kłótni nie unikniemy, ale można wprowadzić zasady “uczciwej kłótni”, dzięki którym wciąż będziemy mieli poczucie szacunku wobec siebie i partnera. W dzisiejszym artykule zaczniemy od negatywnych form komunikowania się między partnerami.

Osiem zasadniczych błędów w komunikowaniu się w małżeństwie

Na podstawie książki Kenneth Wenning „Mężczyźni są z Ziemi i kobiety są z Ziemi” opisałam osiem najbardziej dysfunkcjonalnych form komunikowania się, które oddalają partnera i zmniejszają jego chęć rozwiązywania problemów i konfliktów. Jeśli je stosujesz – pracuj nad sobą w kierunku zastąpienia ich zdrowymi i skutecznymi sposobami porozumiewania się!

  1. Grożenie i stawianie ultimatum
  2. Odgrzebywanie przeszłości
  3. Ataki personalne
  4. Lekceważenie punktu widzenia partnera
  5. Wywoływanie poczucia winy
  6. Zmienianie tematu
  7. Emocjonalna nieobecność
  8. Docinanie partnerowi

 

1. Grożenie i stawianie ultimatum

– używane w celu wymuszenia czegoś na partnerze, który czuje się wtedy osaczony. To przejaw desperacji, jednak groźby te rzadko są spełniane i z czasem partner przestaje traktować je poważnie.

 

2. Odgrzebywanie przeszłości

– to przywoływanie minionych zdarzeń i obwinianie za nie partnera, aby zmanipulowany poczuciem winy zrobił dla ciebie to, co chcesz. Przyczynia się do kłótni, frustracji i poczucia, że przytłacza was ogrom nierozwiązanych spraw i wzajemnych oskarżeń.

 

3. Ataki personalne

– to używanie obraźliwych, raniących słów, aby dotknąć, poniżyć lub upokorzyć partnera, w odwecie za krzywdy, jakie on tobie uczynił lub aby zaznaczyć swoją “wyższość” nad nim. W ten sposób zmierzasz do psychicznego zniszczenia partnera (to jest przemoc psychiczna).

 

4. Lekceważenie punktu widzenia partnera

– ignorując lub lekceważąc opinię partnera dajesz mu do zrozumienia, że jego zdanie i potrzeby nie są tak ważne jak twoje, że nie bierzesz ich pod uwagę – to przejaw braku szacunku wobec partnera!

 

5. Wywoływanie poczucia winy

– to forma manipulacji mająca na celu włączenie współmałżonka w budowanie związku i sprawienie by ci pomagał – jednak robi to wtedy nie z rzeczywistej potrzeby. W obojgu pozostawia to urazę oraz uczucie niezadowolenia i niespełnienia.

 

6. Zmienianie tematu

– w czasie dyskusji nad rozwiązaniem konfliktu zamiast trzymać się tematu, wplatacie do rozmowy nowe wątki i stare problemy – łatwo wtedy ugrzęznąć w gmatwaninie nierozwiązanych konfliktów i drażliwych kwestii.

 

7. Emocjonalna nieobecność

– jest wtedy, gdy podczas prób rozwiązania problemów ulegasz frustracji do tego stopnia, że odsuwasz się emocjonalnie od partnera, błądzisz myślami, masz obojętny, nieruchomy wzrok lub wywracasz oczami i ciężko wzdychasz. Nie okazujesz partnerowi zainteresowania i życzliwości!

 

8. Docinanie partnerowi

– to wszelkie drobne złośliwości i uszczypliwe uwagi pod adresem współmałżonka zmierzające do tego, aby udowodnić własne racje lub do poniżenia partnera złośliwymi i sarkastycznymi przytykami –często wywołuje to kontratak i prowadzi do wielkich kłótni.

 

I jak to jest w Twoim związku / małżeństwie? Zdarza się Wam komunikować w ten sposób? A może chcesz coś dodać do tej listy? -> Napisz w komentarzu

Joanna Stelmach

 

 

Mężczyźni są z ziemi i kobiety są z ziemi

 

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta - pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.