Partnerzy seksualni a kompleksy (2/3)

W pierwszej części wpisach o wpływie innych na powstawanie i utrzymywanie się naszych kompleksów związanych z wyglądem, pisałam o tym, że od najmłodszych lat ważna jest dla nas opinia rówieśników (Rówieśnicy a nasza opinia o sobie). Gdy czujemy, że brakuje nam ich aprobaty, to nawet gdy nie usłyszeliśmy przykrych komentarzy pod swoim adresem, możemy doszukiwać się przyczyn swojej małej popularności we własnych niedoskonałościach, co sprzyja formowaniu się kompleksów.

  1. Rówieśnicy a nasza opinia o sobie
  2. Partnerzy seksualni a kompleksy
  3. Czy opinia obcych ludzi też może wpływać na samoocenę?

 

Para zakochanych, mężczyzna siedzi tyłem, kobieta przodem i go obejmuje

Negatywne opinie partnera na temat naszego wyglądu głęboko zapadają w pamięci

 

Partnerzy seksualni a kompleksy

W młodzieńczym i dorosłym życiu szczególną wagę przywiązujemy do zdania naszych partnerów seksualnych i osób, z którymi tworzymy związki miłosne. To wyjątkowo ważne i bliskie nam osoby, ponieważ przed nimi odsłaniamy się w największym stopniu – zarówno emocjonalnie jak i czysto fizycznie.

Kiedy nie mamy żadnych, albo bardzo niewielkie doświadczenia w tym obszarze i doskwiera nam samotność, możemy zacząć myśleć o sobie, że coś jest z nami nie tak. Możemy sami stwierdzić, że jesteśmy nieatrakcyjni, odpychający dla innych, czy wręcz obrzydliwi, tak jak opisała to w komentarzu do nagrania Moim kompleksem jest wygląd fizyczny nasza Czytelniczka Katarzyna:

“…uważam, że mój wygląd (moje ciało) odpycha ode mnie ludzi, zwłaszcza mężczyzn, czasami wręcz wydaje mi się, że dla innych ludzi (głównie mężczyzn) jestem obrzydzająca, nieczysta, mimo że nie mam jakiś szczególnych wad urody.”

Kiedy już mamy partnerów, ich opinie na nasz temat głęboko zapadają w naszej pamięci. Czasem wystarczy tylko jeden grubiański komentarz na nasz temat, by wykiełkował w nas dorodny kompleks. Co dopiero, jeśli przykre uwagi wciąż się powtarzają… np. kiedy wciąż słyszysz, że powinnaś schudnąć. Albo gdy jakaś cześć Twojego ciała staje się przedmiotem żartów, tak jak doświadczyła tego inna nasza Czytelniczka:

“…jeden z moich partnerów uważał za zabawne docinki na temat mojego bezbiuścia a operację (powiększenie biustu z 0 na 2) zrobiłam kilka lat później, to nie była łatwa decyzja.”

Szczególnie destrukcyjny wpływ wywiera toksyczny związek, w którym partner poniża nas i piętnuje wszelkie nasze istniejące i nieistniejące mankamenty. Takie doświadczenie, nawet po jego zakończeniu, może na cale lata nadszarpnąć naszą samoocenę i zaowocować licznymi kompleksami.

Joanna Stelmach

> część 3 Czy opinia obcych ludzi też może wpływać na samoocenę?

 

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Anonymous Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Anonymous
Gość
Anonymous

No niestety mężczyźni zupełnie inaczej traktują kobiety atrakcyjne a zupełnie inaczej – te "brzydsze". Dotyczy to relacji w związkach jak i zwykłych, codzinnych kontaktów. Wkoło również jest pełno sygnałów (w reklamach, filmach itp) że atrakcyjnośc dla mężczyzn jest taka ważna – nie zawsze jest łatwo nie poddawać się wpływom takich przekazów.
Telimena