Pragnę miłości (2/2)

Jest niezastąpiony… niezastąpiona…
Kiedy wyobrażasz sobie, że czegoś Ci brakuje, rodzi się w Tobie coraz więcej potrzeb. Wydaje Ci się niezbędne, że aby doznać uczucia pełni, czy zaspokoić pragnienie miłości, musisz uzupełnić te braki czymś lub kimś poza sobą. Jesteś w stanie zrobić naprawdę bardzo, bardzo wiele by to coś lub kogoś zdobyć. Zaczynasz mieć coraz więcej wymagań od życia i innych ludzi.


Warunkowa miłość
Im więcej masz potrzeb i wymagań, tym bardziej warunkowa staje się Twoja miłość. Zaczynasz wymagać od ludzi, partnera, aby zachowywali się w pewien określony sposób, dostosowywali się do Twoich wyobrażeń. Zaczynasz krępować ich swoimi oczekiwaniami. Zwykle spotykasz kogoś, kto też ma wobec Ciebie całą listę wymagań – jak powinnaś się wobec niego zachowywać. To handel wymienny: będę dla Ciebie taka, jeśli Ty będziesz dla mnie taki, jeśli zaspokoisz moje potrzeby, to ja zaspokoję twoje.

Strach przed samotnością
W każdym związku partnerzy zaspokajają różne swoje potrzeby. Kiedy jednak robi się to pod presją, pod warunkami, czy groźbą, przestaje to już być radosne obdarowywanie z miłości. Robisz to bardziej ze strachu przed samotnością, przed opuszczeniem Ciebie przez partnera.

Wzajemne wymagania i oczekiwania są ograniczeniami, nie są prawdziwą miłością, która daje swobodę bycia sobą i kocha za to, jaki ktoś jest, a nie za to jakie potrzeby zaspokaja.

Najogólniej więc rzecz ujmując, uzależnienie jest poszukiwaniem szczęścia poza sobą. Im mniej miłości i pełni czujesz w sobie, tym bardziej poszukujesz ich w zewnętrznym świecie.

Joanna

By |2009-06-10T09:01:00+00:0010.06.2009|Categories: pielęgnacja związku, rozwój osobisty|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.