Przesłanie śmierci: doceń Życie (2/3)

Jednak śmierć nie musi nas przygnębiać, a wręcz przeciwnie!
Według mnie najważniejszym przesłaniem śmierci jest wezwanie do docenienia życia i wykorzystania go najlepiej, jak jest to możliwe.

Kiedy mamy świadomość, że chwila, która właśnie trwa, jest absolutnie niepowtarzalna i już nigdy nie wróci, możemy zdecydować, by głębiej się w nią zanurzyć. Nie odpływać umysłem ani w przeszłość ani w przyszłość, tylko pogrążyć się w maksymalnym odczuwaniu tej właśnie chwili – tu i teraz. I przeżyć ją. Uważnie. Radośnie. Z pełnym zaangażowaniem. Z całkowitym docenieniem i miłością – obojętnie, co przynosi.
Pomyśl.
Gdybyś każde spotkanie z bliskimi Ci ludźmi traktował jak ostatnie – czyż nie stałbyś się bardziej uważny na wszystko, co się między Wami wydarza?
Czy, zamiast marnować czas na narzekanie i kłótnie, nie chciałbyś dać z siebie tego, co najlepsze?
Czy zwlekałbyś, by powiedzieć ukochanym, jak bardzo Ci na nich zależy?

A gdybyś wiedział, że sam wkrótce umrzesz – z czego od razu zrezygnowałbyś?
A co – o czym zawsze marzyłeś i czego realizację wciąż odsuwałeś – wprowadziłbyś w swoje życie?
Czy zamiast czekać, aż wyrok śmierci Cię do tego zmobilizuje (możesz nie mieć tego szczęścia ginąc nagle w wypadku) odważysz się już teraz na te zmiany?

Joanna Stelmach

 

By |2011-08-27T12:26:52+00:0011.05.2010|Categories: lęk|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.