Przytulanie to cudowny lek

Zrobiliśmy sobie wieczorek z pozytywną książką. Czasami przed zaśnięciem któreś z nas czyta głośno jakiś wybrany fragment. Wczoraj padło na kilka opowiadań krzepiących serca z „Balsamu dla duszy” Jacka Canfielda i Marka Victora Hansena. Czytając, kilkakrotnie musiałam przerywać, bo głos grzązł mi w gardle ze wzruszenia.

Balsam dla Duszy

Przytulajmy każdego, kto będzie miał na to ochotę!; © Julia Nowicka – Fotolia.com

Jedna z opowieści bardzo nas zainspirowała – każdy, jeśli zechce, może ją wprowadzić w życie!
Dotyczyła przytulania, jako pięknego wyrazu bezwarunkowej miłości i zwyczaju, który pomaga zachować zdrowie i dobry humor.

Pewna pani, uczestniczka warsztatów rozwojowych, opisała, jak wprowadziła w życie swoje marzenie o zmianie atmosfery w jej pracy. Postanowiła ogłosić „dzień przytulania”. Brała w objęcia wszystkich klientów, którzy podchodzili do jej lady. Zauważyła, że ci rozpromieniali się, stawali się radośni, bardziej otwarci i rozmowni, chętnie ściskali siebie nawzajem.
Tego dnia przeszedł tej pani nie tylko paskudny nastrój ale także fizyczny ból, który odczuwała!

Postanowiliśmy sami rozdawać jak najwięcej uścisków i zachęcamy też Ciebie – niech przytulanie stanie się Twoim nowym zwyczajem. Przytulajmy każdego, kto będzie miał na to ochotę!

Zobaczysz, jak wspaniale to zadziała – nie tylko na Ciebie ale i na osoby wyściskane przez Ciebie!

Niech miłość się rozprzestrzenia! :-)

 

Na zachętę, notatka o zaletach przytulania, zamieszczona w „Balsamie dla duszy”:

„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresję, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem.
Przytulanie jest zupełnie naturalne. Jest całkowicie organiczne, naturalnie słodkie, nie zawiera pestycydów, konserwantów ani sztucznych składników i jest w 100% odżywcze. Przytulanie jest właściwie doskonałe. Nie ma części, które mogłyby się zużyć, ani baterii, które mogłyby się wyczerpać, nie wymaga okresowych przeglądów, niewiele energii zużywa, mnóstwo dostarcza, nie tuczy, nie podlega inflacji, jest wolne od miesięcznych opłat, ubezpieczeń, nie jest narażone na kradzież, nie podlega opodatkowaniu, jest ekologiczne i, ma się rozumieć, zawsze w pełni odwzajemnione”.

Przytulamy Cię bardzo mooocno! :-)
Joasia i Tomek

PS. Kontynuujemy wątek w artykule Dobrodziejstwa przytulania.

 

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta - pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Joanna StelmachKasiaA-nowi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

A-nowi
Gość
A-nowi

:-) Zgadzam się, potrzebujemy czułości, przytulania, ciepła i bliskości. Przytulanie pomaga na wszystko i zawsze pasuje, na powitanie, pożegnanie, w chwilach radości i smutku, jako wsparcie, jako porcja ciepła, jako dotyk, jako schronienie, TULENIE, uścisk, wzięcie w ramiona może być wszystkim :-)

Joanna Stelmach
Admin

Mam sporo przemyśleń o wspaniałości przytulania i wkrótce zamierzam napisać kolejny artykuł na ten temat.
Bardzo chętnie wykorzystam do niego Twój piękny komentarz, A-nowi! :-) 
DZIĘKUJĘ!

Kasia
Gość
Kasia

przytulanie jest super!…smuci mnie jednak to, że ważna dla mnie osoba się tego boi…bez przytulania można uschnąć…zastanawiam się:  jak można tej osobie pomóc? Czekam na Waszą odpowiedź i ślę uściski! Kasia

Joanna Stelmach
Admin

Kasiu, Cieszę się, że Ty nie masz oporów przed przytulaniem! Możesz pomóc ważnej dla Ciebie osobie rozmawiając z nią na ten temat i "praktykując" z nią przytulanie w atmosferze bezpieczeństwa i akceptacji. Zapytaj ją, czego się obawia, czy ma jakieś negatywne doświadczenia lub skojarzenia związane z przytulaniem. Okaż jej zrozumienie, i jednoczesnie opowiedz o tym, jak Ty je odbierasz, co dobrego według Ciebie one przynoszą. I dlaczego chciałabyś, aby ta osoba otworzyła się na nie. Zaproś ją do przytulania się z Tobą, kiedy tylko zechce. Zapewnij, że nie przyniesie to żadnych negatywnych konsekwencji.   Sama też przytulaj ją, spontanicznie, gdy najdzie Cię ochota,… Czytaj więcej »

Kasia
Gość
Kasia

Droga Joanno:)
baaardzo dziękuję Ci za odpowiedź na moje pytanie!
zatem przystąpię do działania;)
Niech uściski idą w świat:)
Kasia