Polecamy rozmowę Martyny Harland, psychologiem Uniwersytetu SWPS z profesorem Philipem G. Zimbardo na temat roli mężczyzn i kobiet we współczesnym świecie i w związku. Artykuł nosi tytuł “Dzisiaj nie wiadomo jak być ojcem”.

zabawa ojca i syna

Poniżej prezentujemy krótki fragment tej rozmowy, w którym prof. Zimbardo jasno wyjaśnia swój punkt widzenia na temat ról kobiet i mężczyzn i propaguje bliską nam ideę harmonijnej współpracy w związku.

Martyna Harland:
Możemy na nowo ustalić role kobiety i mężczyzny w związku, np. ja zarabiam, a mąż opiekuje się domem, ale stereotyp i tak nas dogania. Im bardziej tradycyjny podział ról, tym większa satysfakcja z życia seksualnego pary.

Philip G. Zimbardo:
– Takie odwrócenie ról jest posunięciem zbyt skrajnym. Ojciec powinien brać większy udział w wychowywaniu dziecka, niż to miało miejsce kiedyś, ale nie chodzi o całkowitą zamianę ról. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta potrzebują pracy, żeby siebie zdefiniować. Zdrowy model to taki, w którym kobieta i mężczyzna dzielą się w domu doświadczeniami i obowiązkami. Nie chodzi o to, by kobieta występowała teraz w roli męskiej, a mężczyzna w roli kobiecej. Chodzi o to, żeby się spotkali.

W przeszłości mężczyzna pełnił w łóżku funkcję strony aktywnej. Teraz kobiety również chcą być aktywne w seksie. Mężczyźni muszą zrozumieć, że kobietom nie chodzi o dominację. Dążą do zrównoważonych i partnerskich związków – w pracy, w związku, w seksie. Jestem z tobą, bo cię kocham, a nie dlatego, że cię potrzebuję. Dobrze, że kobieta z mężczyzną otwarcie mówią o swoich potrzebach. Tworzą zespół, w którym chodzi o współpracę.

Przeczytaj cały artykuł w Magazynie Wyborczej.pl. Cały jest bardzo interesujący. Warto się z nim zapoznać!
Źródło cytatu i foto: wyborcza.pl

 

To bardzo ważny głos w dyskusji na temat pełnienia ról przez kobiety i mężczyzn we współczesnym świecie (Europa, Ameryka Północna), w którym kobiety zaczynają uzyskiwać przewagę nad mężczyznami w różnych aspektach życia będących dotychczas domeną mężczyzn, np. praca, wykształcenie.

Jesteśmy jak najbardziej za równouprawnieniem i dzieleniem się obowiązkami w domu i w wychowywaniu dzieci. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają prawo rozwijać swoje pasje i doskonalić umiejętności zawodowe. Prawdziwy związek partnerski powinien wzmacniać, równoważyć dawanie i branie.
Powinien tworzyć harmonijną przestrzeń do wzrostu każdej ze stron!