Rozmawiać o seksie – wywiad z psychologiem Joanną Stelmach z Jeleniej Góry (1/3)

Wywiad z Joanną Stelmach – psychologiem z Jeleniej Góry, przeprowadziła dziennikarka „Nowin Jeleniogórskich” Małgorzata Potoczak-Pełczyńska (ukazał się 15.11.2011). Zamieszczamy go w trzech częściach:

Joanna Stelmach - psycholog z Jeleniej Góry
Rozmowa z Joanną Stelmach, jeleniogórskim psychologiem. Specjalizuje się w problemach w związkach, prowadzi wraz z mężem portal www.PieknaMilosc.pl gdzie odpowiada bezpłatnie na nurtujące pytania internautów.

 

– Z problemami związanymi z seksem pomocy szukać u seksuologa czy  w gabinecie psychologa?

– Zaburzenia związane z podnieceniem seksualnym, osiągnięciem orgazmu, czy utratą zainteresowania tą sferą życia można leczyć u seksuologa. Najczęściej po pomoc do psychologa przychodzą pojedyncze osoby lub pary, w których związkach ogólnie źle się dzieje. Dopiero później okazuje się, że seks jest jedną z przyczyn konfliktów.

 

– Pary chcą o tym rozmawiać?

– Bywa, że nawet w udanych relacjach ludzie nie potrafią otwarcie rozmawiać o seksie, łatwiej im to robić w obecności specjalisty. Natomiast pary poszukujące pomocy zazwyczaj mają problemy z komunikacją, partnerzy nie wyrażają swoich głębokich uczuć i potrzeb. Nagromadzone negatywne emocje uniemożliwiają odczuwanie bliskości z partnerem i zniechęcają do zbliżeń. Powtarzające się konflikty, ciche dni, chowanie urazy negatywnie wpływają na jakość seksu. Przestajemy się nim cieszyć i czerpać z niego autentyczną przyjemność.

 

– Co jeszcze sprzyja pojawianiu się kłopotów seksualnych?  

– Pewne choroby, np. cukrzyca czy depresja obniżają popęd seksualny. Podobnie alkohol, narkotyki i środki uspokajające.

Najczęściej jednak to nadmiar obowiązków,
zabieganie, stres związany
z codziennym życiem sprawiają,
że nie mamy sił ani czasu na seks

Jesteśmy po prostu zbyt zmęczeni, wyeksploatowani. Niektóre osoby mają duże potrzeby i pragnienia seksualne, ale bojąc się odrzucenia ze strony partnera, nie mówią o nich i tłumią swoją ekspresję w tej sferze.

 

> Część 2 – Wpływ seksu na jakość związku

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta - pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.