Samoakceptacja jako składnik poczucia własnej wartości

Istnieją różne metody pracy z poczuciem własnej wartości (samooceną). Bazują one na elementach tworzących poczucie własnej wartości. Te same elementy, w zależności od autora, bywają inaczej nazywane, lub też jedne są pomijane, a inne dodane. No cóż, trener, terapeuta wybiera techniki, które mu się najlepiej sprawdzają. Może także pracować w danym nurcie psychoterapeutycznym, który z góry określa jakie metody i kiedy należy zastosować.

Psychologowie prowadzą badania nad metodami pracy nad samooceną i określają ich praktyczne zastosowanie i co najważniejsze skuteczność. Na uwagę zasługuje psychologia pozytywna, w której szczególny nacisk kładzie się na empiryczne potwierdzenie skuteczności danych technik.

Składniki poczucia własnej wartości

Na slajdach możesz zobaczyć składniki poczucia własnej wartości proponowane przez różnych autorów.

 

Samoakceptacja

Elementem wspólnym, wymienianym przez różnych autorów, jest samoakceptacja. Ponadto wskazywana jest jako jeden z najważniejszych elementów poczucia własnej wartości

SAMOAKCEPTACJA : „Nie jest to narcystyczna miłość własna, ani powierzchowne przekonanie o swojej wartości, ale głęboki szacunek dla samego siebie oparty o świadomość własnych pozytywnych i negatywnych cech.”
[Ryff i Singer]

Albert Ellis, współtwórca terapii poznawczo – behawioralnej, pisze że prawdziwym rozwiązaniem problemu samooceny jest nauczenie pacjentów „(…) udzielania tej bezwarunkowej akceptacji samym sobie, uznawania siebie za – z definicji – dobrego człowieka. Trzeba uczyć pacjentów, by oceniali jedynie wartość własnych zachowań, nie oceniając jednocześnie siebie, swojej osoby.”

Tomasz Kurzydłowski
By | 2016-10-15T18:46:42+00:00 22.10.2009|Categories: poczucie własnej wartości|Tags: |0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar