Skąd czerpać wiarę w to, że zmiana samooceny jest możliwa? (2/3)


2. Obserwacja własnych postępów

Przyjrzyj się swojemu życiu, zobacz, jaki rozwój dokonał się w Tobie na przestrzeni minionych lat. Doceń każdy, najmniejszy postęp, jaki zauważysz. Również teraz, podejmując się pracy nad poczuciem własnej wartości, zauważaj każde najdrobniejsze postępy, ciesz się nimi, bo w ten właśnie sposób będziesz je wzmacniała, utrwalała. Po jakimś czasie, ponownie przyglądając się sobie, stwierdzisz, że te małe, często niezauważalne kroczki (takie, że może Ci się wydawać, że drepczesz miejscu) złożyły się na duży krok do przodu – a więc radykalną zmianę.

Cokolwiek jakiś człowiek zdołał osiągnąć, Ty też możesz to zrobić, albo przynajmniej w dużym stopniu przybliżyć się do tego stanu (zakładając, że nie jesteś osobą niepełnosprawną fizycznie lub intelektualnie). Przy odpowiednim nakładzie czasu i wytrwałej pracy możesz nauczyć się perfekcyjnie kilku języków, możesz zostać maratończykiem albo osiągnąć oświecenie. Oczywiście, aby to się stało, musisz tego naprawdę chcieć, oddać się temu.

Życie jest jednak krótkie. Nie zdołasz w ciągu jednego żywota rozwijać wszystkiego, co uważasz za wartościowe czy ciekawe, bo po prostu nie starczy Ci na to czasu. Dlatego zwykle najbardziej radykalne zmiany zachodzą w tych dziedzinach, którym postanawiasz poświecić swój czas, energię, uwagę. Na których najbardziej Ci zależy.

Bo może nie zależeć Ci na tym, by bić sportowe rekordy, wystarczy Ci spokojny trening utrzymujący Twoją kondycję w dobrym stanie. Może Ci nie zależeć na tym, by stać się sławną piosenkarką, wystarczy Ci to, że potrafisz zaśpiewać dzieciom kołysankę do snu. Natomiast niezwykle ważne może być dla Ciebie stanie się naprawdę Dobrym Rodzicem i wtedy najbardziej będziesz się poświęcała nabywaniu wiedzy na ten temat i praktykowaniu odpowiednich umiejętności.

A więc jaki stan, cecha, osiągnięcie jest dla Ciebie szczególnie ważne, ku czemu kierujesz swoje wysiłki? Ty, Edyto, jak piszesz, wkroczyłaś na drogę świadomego samorozwoju, cieszysz się na pracę nad sobą, a budowanie samooceny uważasz za “temat, którego wagi nie da się przecenić”. Dlatego bądź pewna, że upragnione przez Ciebie zmiany będą zachodziły.

Joanna Stelmach

zapraszamy na internetowy warsztat:


By |2009-11-13T13:56:00+00:0013.11.2009|Categories: poczucie własnej wartości|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.