Skąd czerpać wiarę w to, że zmiana samooceny jest możliwa? (3/3)


3. Wiedza o życiu i o człowieku

Niektórzy twierdzą, że ludzie się nie zmieniają. Albo, że rozwijają się tylko do pewnego momentu, a później na żadne wielkie zmiany już nie można liczyć. Ty Edyto piszesz “nie zdawałam sobie sprawy, że mogę się zmienić. Wydawało mi się, że taka już jestem i muszę z tym żyć.” Takie właśnie przekonania spowalniają postęp, ale on wciąż, choć mniej zauważalny, dokonuje się.

Życie to zmiana, ciągły proces. My żyjemy, a więc też jesteśmy ZMIANĄ. Nieustannie ewoluujemy i niemożliwe jest powstrzymanie tego procesu.
Nie ma też kresu rozwoju ludzkich możliwości. Gdy osiągniesz jeden wymarzony etap, odkryjesz, że chętnie rozwinęłabyś w sobie jeszcze to czy tamto. Ten rozwój nie ma końca, i można się tym naprawdę dobrze bawić!

Można cieszyć się Byciem na każdym etapie własnego samorozwoju, zauważając w nim doskonałość. Bez popędzania się, krytykowania, wywierania na sobie presji, by zmiany zachodziły szybciej, intensywniej, bardziej radykalnie.

Zmiany w Tobie i w Twoim życiu będą zachodziły, czy tego chcesz czy nie. Natomiast możesz świadomie wybierać kierunek tych zmian, wyznaczać sobie cele związane z własnym samorozwojem – wtedy owe zmiany przebiegają szybciej i w bardziej uporządkowany sposób.

Możesz być taka, jaka pragniesz być. Jaka żałujesz, że nie jesteś. Być sobą – ze swoich marzeń, najśmielszych wizji. Uwierz, że możesz zmienić się tak bardzo! Zadecyduj o zmianie. Wybierz ją. Wytrwale i świadomie pielęgnuj pozytywny obraz siebie i swojego życia.

Wiedz, że nie jesteś swoją przeszłością, tym co powiedziałaś czy zrobiłaś wczoraj. Więc nie rozpamiętuj tego, nie roztrząsaj, nie zadręczaj się tym.
Uwolnij się od wszelkich kłamstw, jakie słyszałaś na własny temat, od określeń umniejszających Twoją Istotę. Od przekonań wątpiących we wspaniałość człowieka i możliwości jego rozwoju.

Jesteś swoją przyszłością, tym kim postanawiasz stać się jutro.
Twoje możliwości są nieograniczone.

Wierzysz w to?
JoannaPS. Osoby, które odczuwają niedostatek wiary w siebie i swoje możliwości, które mają trudności z ujrzeniem siebie w pozytywnym świetle, serdecznie zachęcamy do udziału w warsztacie

Budowanie poczucia własnej wartości

Naprawdę warto podnosić samoocenę!

By | 2009-11-13T13:57:00+00:00 13.11.2009|Categories: poczucie własnej wartości|1 komentarz

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Anonymous Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Anonymous
Gość
Anonymous

Staram się wierzyć Joasiu:-)
Pomagają mi w tym te i inne słowa z Pięknej Miłości i Biuletynu. Bo wątpliwości wciąż mnie ogarniają ale już wiem, że nie warto się im poddawać ani się z nimi "mocować". Sięgam wtedy po budujące słowa i jakoś tak samoistnie pojawia się wiara i nadzieja.
Dziękuję za te słowa!

A tak przy okazji – Piękna Miłość kojarzy mi się z taką pozytywistyczną pracą u podstaw. Pracą może niedocenianą ale bardzo cenną:-)

Edyta Z.