Strategie rozwiązywania konfliktów małżeńskich

Istnieją cztery strategie rozwiązywania konfliktów między małżonkami. Jakie strategie zauważasz u siebie? Jakie strategie wybiera Twój partner? Co możesz zrobić aby konflikty w swoim związku rozwiązywać stosując najkorzystniejszą z tych strategii?

Olga Kriegelewicz stworzyła w 2003 roku kwestionariusz do pomiaru Strategii Rozwiązywania Konfliktów (SRK).
Opiera się on na założeniu, że istnieją dwa wymiary reakcji na ujawniający się konflikt między małżonkami. Są to:

konstruktywność —————— destruktywność
aktywność —————— bierność

Z ich połączenia powstają 4 strategie rozwiązywania konfliktów:
Dialog = strategia konstruktywna i aktywna
Lojalność = strategia konstruktywna i bierna
Eskalacja konfliktu = strategia destruktywna i aktywna
Wycofanie = strategia destruktywna i bierna

Strategie rozwiązywania konfliktów

Dialog to znajdowanie optymalnych dla obojga rozwiązań, to współpraca na rzecz rozwiązania problemu, poszukiwania kompromisu, wzajemna i otwarta komunikacja oparta na szacunku i głębokiej więzi. Są to asertywne wypowiedzi i chęć zrozumienia stanowiska partnera.

Lojalność to przeczekanie konfliktu – jakoś się ułoży, wszystko będzie dobrze, damy sobie radę. Jest tu więc nadzieja, że potem będzie znowu dobrze (lepiej). Jest tu życzliwe nastawienie do partnera, rozumienie jego działań. Ale czy ta strategia jest dobrym rozwiązaniem? Czy odkładanie omówienia problemu na później pomoże w jego przepracowaniu? Z tabelki Strategie rozwiązywania konfliktów małżeńskich wynika, że jest to strategia konstruktywna i bierna. Lepiej więc już taka strategia niż któraś z poniższych o charakterze destruktywnym.

Eskalacja konfliktu – awantury, krytykowanie, atakowanie w czuły punkt, bezwzględność, nieprzejmowanie się uczuciami drugiej osoby (lub ich niezauważanie). Brak jakiejkolwiek współpracy i chęci kulturalnego porozumienia.

Wycofanie – taktyka cichych dni, ignorowanie partnera, niechęć do rozmowy o problemie, odsuwanie się, zamykanie w swoim pokoju, świecie, niepoświęcanie czasu związkowi. Ton chłodny i oficjalny, komunikacja minimalna, ograniczona do spraw domowych, ale nic o związku i jego sytuacji.

  • Jakie strategie zauważasz u siebie?
  • Mogą występować wszystkie, a które z nich preferujesz?
  • Jakie strategie wybiera Twój partner?
  • Przyjrzyj się im i zobacz co możesz zrobić aby konflikty w swoim związku rozwiązywać stosując najkorzystniejszą z tych strategii – Dialog.

Tomasz Kurzydłowski

PS. Proszę, napisz w komentarzu pomysły, przykłady rozwiązywania konfliktów w duchu strategii Dialogu.
(Połączyłem dwa wpisy w jeden, dlatego wkleiłem także komentarze z tego, który usunąłem)

Literatura:
Krieglewicz, O. (2005). Inteligencja emocjonalna partnerów a zadowolenie ze związku i strategie rozwiązywania konfliktów w małżeństwie. Przegląd Psychologiczny, 48(4), 431-452.

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
EwaTomasz Kurzydłowskizmijk940 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

zmijk940
Gość
zmijk940

ale jaja pomogło mi na wdż dzięki :)

Ewa
Gość
Ewa

Ciekawy opis strategii. W moim związku występują najczęściej 2 i to niestety destrukcyjne. Za każdym razem, kiedy mówię o swoich potrzebach, uczuciach jest to odbierane przez męża jako atak, następnie zaczyna się jego monolog, w którym sam się “nakręca” wyrzucając mi wszystkie swoje żale, by następnie zakończyć rozmowę rzuceniem słuchawki i następuje cisza około tygodnia, do dwóch. Dodam, że nie mieszkamy razem od 10 miesięcy, bo mąż niby wyjechał do pracy do innego miasta (mimo mojego sprzeciwu), ale żadnych pozytywnych skutków nie wniosło to do naszego związku. On utrzymuje się sam, ja sama zarabiam na dom, on się nie dokłada… Czytaj więcej »